בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ליצן כל השנה

שיחה עם ליצן רפואי על שמחה וצחוק כריפוי ועל אישה זקנה שקמה מהמיטה והחלה לרקוד

  • י"ג אדר ב תשע"ו - 16:37 23/03/2016
גודל: א א א
ליצן רפואי, אילוסטרציה (ויקיפדיה)
ליצן רפואי, אילוסטרציה (ויקיפדיה)

אמנם רובינו מכירים את דמות הליצן כדמות פורימית, אולם יש מי שאצלם זו חלק משגרת החיים - הליצנים הרפואיים המשקיעים מזמנם ומרצם, בדרך כלל בהתנדבות, ומשמחים את המטופלים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ.

שוחחנו עם חיים (שם בדוי) ליצן רפואי שמתנדב על בסיס שבועי במרכז רפואי וביקשנו ממנו לספר על חוויותיו מהעבודה המרתקת עם החולים.

"התפקיד של ליצן רפואי, הוא פשוט לשמח את החולים" פותח חיים. חיים מספר שכל ליצן בוחר לעצמו דרך יחודית שתואמת את אישיותו ומציין שהבחירה שלו הייתה דמות של גאולה ומשיח. "אני מגיע, עושה להם ג'גלינג, מנפח בלונים". השיטה היחודית של חיים היא להגיע עם ציוד מוזיקאלי ולרקוד 'ריקודי עם' במוזיקה התואמת את מוצאו של המטופל.

"לסיום אני רושם את השם של המטופל, ואחר כך עושה לו 'מי שבירך' בבית כנסת", מספר חיים, "אני משאיר לו חיוך וטעם של עוד ועובר למטופל הבא".

חיים מציין כי מלבד ההשפעה הכללית של השמחה על מצבו הרפואי של החולה, ניתן לראות גם תוצאות מיידיות. לדוגמא הוא מספר על מטופל עולה מאתיופיה שלפני כניסתו של חיים לחדר ממש צרח וסירב לשתף פעולה, "נכנסתי והשמעתי מוזיקה אתיופית והתחלתי לרקוד, בסופו של דבר הבחור נעמד ורקד על המיטה. בשבוע הבא אותו בחור עוד היה מאושפז לצערי, והסיפור פשוט חזר על עצמו".

סיפור דומה מספר חיים על אישה מבוגרת, עולה מתימן שנראה היה שאין כל סיכוי לתקשר עימה, אך חיים ניסה בכל זאת והחל לרקוד ריקודי עם במוזיקה תימנית. "מתברר שאותה אישה השתתפה בעבר בריקודי עם והנקודה הזו נגעה לה בנשמה, היא פשוט קמה מהמיטה והתחילה לרקוד", מספר חיים.

חיים מציין כי הוא רואה בדבר שליחות של מצווה ומפנה אותנו לסיפור מהגמרא בו מסופר על אמורא בשם רב בורקא, ששאל את אליהו הנביא מי הוא בן העולם הבא. בתשובה הצביע אליהו על שני בדחנים שנהגו להסתובב בשוק ולשמח אנשים עצובים. עוד מציין חיים כי הוא מרגיששיש קידוש ה' בלעבור אצל חולים כאדם ירא שמים. "אני מאמין שזה יכול ממש לחולל שינוי אצל האנשים שנפגשים איתי".

"זו עבודה קשה הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית", מסביר חיים ומציין שבמשרד הבריאות מסרבים להכיר בליצנים הרפואיים באופן רשמי, מה שגורם לו, כמו לרוב הליצנים בארץ, לבסס את ביקוריו על התנדבות בלבד.

לטענת חיים תפקיד הליצן הרפואי חיוני גם עבור הצוות הרפואי ולעתים הליצן מצליח במקום בו הרופאים נכשלים. הוא מספר על מקרים בהם יצא לו לשכנע מטופלים לקבל טיפול גם במקרים בהם היה נראה שאין סיכוי לשיתוף פעולה, "זה דברים שליצן רפואי יודע לעשות והרופאים לא כל כך יודעים להתמודד איתם, אך לצערי משרד הבריאות מסרב להכיר בליצנים הרפואיים".

שאלנו את חיים מה דעתו על קבוצות של נערים ומתנדבים המגיעים לבקר חולים במרכזים הרפואיים וקיבלנו תשובה קצת מפתיע:. "עם כל הרצון הטוב, בדרך כלל הביקורים האלו משיגים תוצאות הפוכות, זה רק מהווה מטרד, החולה פשוט מרגיש מסכן".

חיים מסביר שליצנים רפואיים עוברים קורס של חצי שנה לפני שהם מתחילים לעבוד, "מי שלא עובר הכשרה מקצועית נוטה גם לשאול את החולה שאלות שנשמעות לו טבעיות אך מצד החולה הן שאלות ממש פוגעניות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד