בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האש החמה

מה הקשר בין האירוויזיון לאובדן לאומי ענק של שישים בתים? סיכום למבצע אש חמה

  • ישי אביעזר
  • כ"ו אייר תשע"ט - 09:41 31/05/2019
גודל: א א א
ישי אביעזר
ישי אביעזר לומד ומלמד בישיבה הרמה בקריות קריית שמואל חיפה

שישים משפחות איבדו את בתיהם בשריפה הגדולה, במבוא מודיעים ובקבוץ הראל. באותו שבוע שנערך האירוויזיון אירעה גם השריפה הגדולה. מישהו חשב שיש קשר בין הדברים? לא שמים לב ולא ממקדים את המבט, אך האתר 'בחדרי חרדים', מזכיר. ביום חמישי בערב קודם לאירוויזיון הורו גדולי ישראל להתכנס בבתי כנסיות בחצות הלילה, ולהתחנן לבורא העולם שיציל אותנו מפורענות של חילול שבת המוני באירוויזיון.

על פי הגמרא (שבת קיט) שריפה לאומית כזאת היא תוצאה של חילול שבת: "א"ר יהודה בריה דרב שמואל משמיה דרב: אין הדליקה מצויה אלא במקום שיש חילול שבת. שנאמר [ירמיהו יז,כז] ואם לא תשמעו אלי לקדש את יום השבת ולבלתי שאת משא וגו' והצתי אש בשעריה ואכלה ארמנות ירושלים ולא תכבה. מאי ולא תכבה? אמר רב נחמן בר יצחק: בשעה שאין בני אדם מצויין לכבותה". לא בכל מקום שיש חילול שבת פורצת שריפה. בהדי כבשא דרחמנא למה לך. אך במקום בו היא פורצת, יש לה קשר לשבת. על אחת כמה וכמה כשגדולי ישראל הורו על כך מראש.

הנביא ירמיהו עומד בשער בני העם ומזהיר: "כֹּה אָמַר ה' הִשָּׁמְרוּ בְּנַפְשׁוֹתֵיכֶם וְאַל תִּשְׂאוּ מַשָּׂא בְּיוֹם הַשַּׁבָּת וַהֲבֵאתֶם בְּשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלָ‍ִם. וְלֹא תוֹצִיאוּ מַשָּׂא מִבָּתֵּיכֶם בְּיוֹם הַשַּׁבָּת וְכָל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ וְקִדַּשְׁתֶּם אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת כַּאֲשֶׁר צִוִּיתִי אֶת אֲבוֹתֵיכֶם... וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּן אֵלַי נְאֻם ה' לְבִלְתִּי הָבִיא מַשָּׂא בְּשַׁעֲרֵי הָעִיר הַזֹּאת בְּיוֹם הַשַּׁבָּת וּלְקַדֵּשׁ אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת בּוֹ כָּל מְלָאכָה. וּבָאוּ בְשַׁעֲרֵי הָעִיר הַזֹּאת מְלָכִים וְשָׂרִים יֹשְׁבִים עַל כִּסֵּא דָוִד רֹכְבִים בָּרֶכֶב וּבַסּוּסִים הֵמָּה וְשָׂרֵיהֶם אִישׁ יְהוּדָה וְיֹשְׁבֵי יְרוּשָׁלָ‍ִם וְיָשְׁבָה הָעִיר הַזֹּאת לְעוֹלָם... וְאִם לֹא תִשְׁמְעוּ אֵלַי לְקַדֵּשׁ אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וּלְבִלְתִּי שְׂאֵת מַשָּׂא וּבֹא בְּשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלַ‍ִם בְּיוֹם הַשַּׁבָּת וְהִצַּתִּי אֵשׁ בִּשְׁעָרֶיהָ וְאָכְלָה אַרְמְנוֹת יְרוּשָׁלַ‍ִם וְלֹא תִכְבֶּה".

כדי לשמור על ירושלים צריך חומות של אש. כך רואה הנביא זכריה (ב) בחזונו: "וָאֶשָּׂא עֵינַי וָאֵרֶא וְהִנֵּה אִישׁ וּבְיָדוֹ חֶבֶל מִדָּה. וָאֹמַר אָנָה אַתָּה הֹלֵךְ וַיֹּאמֶר אֵלַי לָמֹד אֶת יְרוּשָׁלַ‍ִם לִרְאוֹת כַּמָּה רָחְבָּהּ וְכַמָּה אָרְכָּהּ. וְהִנֵּה הַמַּלְאָךְ הַדֹּבֵר בִּי יֹצֵא וּמַלְאָךְ אַחֵר יֹצֵא לִקְרָאתוֹ. וַיֹּאמֶר אֵלָו רֻץ דַּבֵּר אֶל הַנַּעַר הַלָּז לֵאמֹר פְּרָזוֹת תֵּשֵׁב יְרוּשָׁלַ‍ִם מֵרֹב אָדָם וּבְהֵמָה בְּתוֹכָהּ. וַאֲנִי אֶהְיֶה לָּהּ נְאֻם יְהוָה חוֹמַת אֵשׁ סָבִיב וּלְכָבוֹד אֶהְיֶה בְתוֹכָהּ". אין מידה לירושלים, פרזות תשב, ועתידה להיות כארץ ישראל (שמעוני ישעיהו תקג) ולהתפשט עד שערי דמשק (שיהש"ר ז).

חומת אש סביב עלולה להפוך לאש סביב. הכל תלוי בשבת. עדות היא לכל באי עולם על ששת ימי המעשה והשבת. ישראל המעידים על מי שאמר והיה העולם, גורמים לכבוד השכינה לשכון בישראל מול העולם כולו. כל כולו של האירוויזיון נסב על שמירת שבת. כך פרשה להקת שלווה ממנו על חילול שבת, וכך הבינו גדולי ישראל וצפו את העתיד. ארץ ישראל תלויה בשבת. שבת הארץ מקדשת את העם ואת ארצו. קדושת הארץ יונקת מהשבת. העדות על השבת היא עדות על הארץ ועל העם.

מה עושה כל יהודי ברשות היחיד, על זה אומרת התורה – "הנסתרות לה' אלוקינו". אך על הנגלות – "לנו ולבנינו עד עולם לעשות את כל דברי התורה הזאת" (דברים כט). יש הבדל בין רשות היחיד לרשות הרבים. רשות הרבים תלויה בנו. תחבורה ציבורית בשבת, שיפוצים ותיקונים בשבת, הכנה של אירוויזיון בשבת, מוטלת על כתפי העם שחזר לשכון בציון. ארץ ישראל קבלה באהבה כאם הבנים שמחה ,את בניה ששבו אליה מארצות פזוריהם. שבנו לכאן בגלל ששמרנו על השבת בכל הדורות. שבנו הנה כדי להאיר את האור הגדול של השבת לכל יושבי תבל.

זאת ועוד מובא שם באתר. בהפטרת השבת של פרשת בחוקותי קראנו על נבואת ירמיהו באותו פרק: "כֹּה אָמַר ה' אָרוּר הַגֶּבֶר אֲשֶׁר יִבְטַח בָּאָדָם וְשָׂם בָּשָׂר זְרֹעוֹ וּמִן ה' יָסוּר לִבּוֹ. וְהָיָה כְּעַרְעָר בָּעֲרָבָה וְלֹא יִרְאֶה כִּי יָבוֹא טוֹב וְשָׁכַן חֲרֵרִים בַּמִּדְבָּר אֶרֶץ מְלֵחָה וְלֹא תֵשֵׁב. בָּרוּךְ הַגֶּבֶר אֲשֶׁר יִבְטַח בַּה' וְהָיָה ה' מִבְטַחוֹ. וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל מַיִם וְעַל יוּבַל יְשַׁלַּח שָׁרָשָׁיו וְלֹא יִרְאֶה כִּי יָבֹא חֹם וְהָיָה עָלֵהוּ רַעֲנָן וּבִשְׁנַת בַּצֹּרֶת לֹא יִדְאָג וְלֹא יָמִישׁ מֵעֲשׂוֹת פֶּרִי". האמונה הזאת מביאה ברכה, כמו שהשבת היא מקור הברכה. "לקראת שבת לכו ונלכה/ כי היא מקור הברכה".

מיד בסיומה של ההפטרה, באה נבואת ירמיהו על השבת. שבת אחרי האירוויזיון קורא הנביא לשמור שבת, אחרי ששישים בתים עלו באש, ושישים משפחות נשארו ללא קורת גג. שלא לדבר על הנזקים הרבים שאומדנם במיליונים ואולי מיליארדים. השבת שלנו היא אש. היא שומרת עלינו כחומת אש סביב. היא המביאה את הברכה, והיא שתביא את הגאולה. "אם שמרתם נרות של שבת אני מראה לכם נרות של ציון" (ילק"ש בהעלותך פרק ח).

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד