בע"ה ט"ז סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי רוצה לגיון כבוד

כמה בושה שאלה עמדו ועדיין עומדים בראש הצבא.

  • ד"ר אסתר שניאורסון גרי
  • י"ח אייר תשפ"ד - 10:22 26/05/2024
גודל: א א א
ד"ר אסתר שניאורסון גרי
ד"ר אסתר שניאורסון גרי מרצה להיסטוריה יהודית

יעקב מכנס את כל בניו סביבו כדי להעניק להם מברכותיו. יעקב מכיר את הבנים, את אופיים והוא מבקש לנתב אותם , איש ,איש, לפי אופיו. ראובן הבכור הוא פזיז, שמעון ולוי אלימים והם אינם מקבלים ברכה. זבולון למשל הבן העשירי של יעקב מיטיב לסחור וגם קרוב לחוף הים ויעקב אומר לו "שמח זבולון בצאתך" והוא ידאג לפרנסה חומרית לאחיו יששכר שישקוד על לימודיו ויעסוק בתורה. אשר יקבל נחלה פוריה אשר תניב לו מעדני מלך."מאשר, שמנה לחמו". נפתלי המיטיב לרוץ מקבל את ברכת  האיילה השלוחה ונמשל לשליח מהיר, מידות הראויות לעובדי המלכים לא למלכים עצמם וארץ נפתלי ממהרת לבשל פירותיה ולזה יביא מראשית כל פרי האדמה.

ובכן, יעקב מיטיב להכיר את בנ-יו, ומטרתו לכוון כל אחד. ברכה- כמו ברך, לכופף את השפע, יפעיל למעלה זכות שהשפע ירד למטה . לכל אחד יש יעוד. וזה מתחדד לנו, כאשר הוא נותן פתאום את המלוכה לבן הרביעי ליהודה."לא יסור שבט מיהודה ומחוקק מבין רגליו" רגע, מה קורה כאן ? מדוע מתעלם יעקב מיוסף העומד לידו עם הכתר והגלימה ואומר יהודה הוא שנבחר...הרי כל דבר שעשה יהודה, יוסף עשה טוב יותר ממנו. 2 המעלות שנרשמו לזכותו של יהודה, שהציל את חיי יוסף, לאחר שלוי ושמעון אמרו 'בואו נהרגהו' קם יהודה ואמר: מה בצע, מה נרויח אם נהרגהו? נמכור אותו ונעשה קצת כסף. "על מכרם בכסף צדיק ואביון בעבור נעליים". אכן הציל את יוסף, אבל לא אמר, נחזיר אותו לאבא. זאת חכמה קטנה להסכים להרוג ואז למכור ,החכמה להחזיר לאבא.

יהודה הציל את תמר כלתו. כאשר נודע מצבה שהיא הרה, אומר יהודה, הוציאוה ותישרף ! אבל כאשר היא שולחת את הערבון שהפקיד בידיה, הוא אינו מהסס. יכול היה להחריש, להמתין עד שתוצא להורג ואיש לא היה יודע על הסוד.יש לו אפשרות לחכות.אבל הוא צועק :'צדקה היא ממני'. לעומת יהודה, יוסף תמיד עומד באופן מרשים יותר. מראש לא עשה דבר רע לאחיו, נהפוך הוא. במצרים מפרנס אותם, מכלכל אותם עד סוף חייהם, והוא מלכתחילה לא חטא עם אשת פוטיפר. נער בן 17 עומד בפני הגבירה, הוא מאוד תלוי בה ולולא שר האופים ושר המשקים, יתכן ולא היה יוצא מבית האסורים.

מטרת הברכות להסביר מדוע דווקא יהודה ראוי להיות מלך ישראל.יוסף הוא נסיך ,בנה של רחל, בעיניו משתקף אורה של אימו. הוא טוב מידיי, אינו שייך לעולמנו. יהודה הוא מנהיג עממי. תקיף, יעיל, ומלך צריך להיות אחד מהעם. יוסף הצדיק גבוה מידיי, הוא למדן, לימודו האחרון עם אביו, על עגלה ערופה, סמל לחכמה, הבנה , העמקה. יהודה אין בו אסטרטגיה לטווח ארוך, אבל עושה את מה שצריך. מציית למה שציוו עליו. לכן הוא הלפיד של עם ישראל.זה ששום רוח לא תסיט אותו, הנצח נמצא אצל בעלי המעשה, הם אלה שמחזיקים את עם ישראל.

אז מה עניינו כאן של יעקב,  לימינו ? יעקב חד העין, יודע למה כל אחד ראוי, וכמה חבל שאותם רביאלופים ואלופים כושלים, חסרי דעת, נבחרו באופן של חברות. אפילו המינויים כעת של הרמטכל, אינם משקפים את תעוזתם את התאמתם לתפקיד, ממש כפי שגנץ בחר בו. הכול מסחרה. הם אנשי שמאל מובהקים, מבקרים את התנהלות הממשלה, אינם חדלים להצהיר שיש לממן את מנגנוני הביטחון של הרשות ולתת להם למלוך על עזה. הם מזדהים לחלוטים עם רעיון הנסיגה מיו"ש, תמיד תוקפים את המתיישבים כאילו הם מפעילים טרור יהודי, סל המסרים הקבוע של השמאל הישראלי. ומי מגן עליהם ? האמריקנים, אליהם יוצאים להשתלמות. קצינים בכירים מתחזקים מערכות קשרים מפותחות עם מקביליהם בארה"ב, יען אשר קשרים אלה מסייעים בידם להתקדם ומעניקים להם עמדות כוח הן בצבא והן בצאתם לאזרחות – כאשר ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות של התעשיות הביטחוניות נפתחת בפני הקצין. ולראייה רשימת רמטכלים וקצינים שזכו לאות לגיון ההצטיינות האמריקני, האות הבכיר ביותר שמעניק צבא ארה"ב לקצינים זרים. והרוב קיבלו, כבר בכניסתם לתפקיד ובטרם הוכיחו את עצמם. ומי אלה הקצינים ? מפקדי חיל הים, וחיל האויר בארץ, נספחי צה"ל בוושינגטון ועוד ועוד. בתמורה האמריקנים מניעים אותם כמו מריונטות ומנווטים כמו היו בובות משחק. והגנרלים ? כמה ביזיון, כמה בושה, שאלה עמדו ועדיין עומדים בראש הצבא. כה רבות היו ההתראות לפני שמחת תורה, מדוע לא התייחסו אליהם, בדקו אם יש בהם ממש ? מדוע יחידה 8200 חדלה לצותת לחמאס ? מדוע השב"כ הפסיק לאסוף מידע ממשת"פים ברצועה ? ומדוע לקחו את רוב כלי הנשק הארוכים מכיתות הכוננות ?מדוע הושבתו שלושת בלוני התצפית מעל הרצועה ? מדוע לא פעלה מערכת האיסוף המודיעיני של המשטרה ושל השב"כ ?מדוע לא התייחסו להתראות של התצפיתניות שהתריעו על כך שהחמס מתכנן חדירה ?והחמאס פרסם חוברת בה מפורטות התוכניות לכיבוש אוגדת עזה, מה עשו בהם, עטפו דגים ? והתעלמו לחלוטין מחומת יריחו שהוכנה באוגדת עזה , גם עיתונאי הארץ ניר גונטאז' דיווח כי צמרת חמאס יורדת מתחת לאדמה ודיווח על כך, ללא התייחסות, ידעו כבר שכנראה עומדת להיות פריצה ליישובים, ולא עשו דבר עם המידע, מדוע ראש הממשלה לא עודכן אלא רק שתי דקות לאחר פריצת הנוחבות, ופיקוד הצבא לא תפקד כ-8 שעות, היש הסבר לכך ? או למרגל שהעביר מידע דבר שגרם לדחיית הפעולה הקרקעית, האם זה יהיה אותו סיפור של רצח ארלוזורוב ? גם אם המרגל לא שפוי, אוטיסט, או כל דבר אחר, מדוע לא מספרים עליו לציבור ? ומדוע צה"ל לא נכנס ראשית דבר לרפיח ולציר פילדלפי שמשם מנהרות ענק למצרים ? ויתכן שהחטופים הועברו  כבר למצרים או לאיראן ?מדוע רוצים האמריקאים להגיע להפסקת אש מבלי להכריע את החמאס ?האלוף זיני כתב מסמך בו התריע על פעילות של צה"ל סביב הגדר עם עזה, מה הסיבה שלא התייחסו לכך.

אלו רק מעט מהשאלות שאינן נותנות מנוח מאז שמחת תורה, ולא נראה שמישהו מתכוון לענות עליהן, לשלם מחיר ועל  מה ? רוע ? שפלות ? חוסר הבנה ? רצון שזה יתרחש ואז להאשים את הראש ולסלקו מהשלטון, לאחר שניסיונות קודמים  כשלו ? האם רבי הגנרלים לא ילכו לכלא אלא לוושינגטון כדי לקבל על הדש עוד אותות גבורה ?

לו היה יעקב ממנה את הקצינים לא היינו בשפל הזה. הוא היה יודע ברוח קדשו מי ראוי לפקד על צבא ומי הוא חדל אישים, נבזה, חבר בקליקת האפסים, שמעניין אותו חיי החטופים הרבה פחות מלקבל את אות לגיון הכבוד.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון