בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

משמעות הקריאה לסגור את המכינה בעלי

מנקודת המבט שלהם, הקריאה לגיוס חרדים, והקריאה לסגור את המכינה בעלי, שורש אחד להם. הרצון "לחנך" אותנו.

  • הרב מאיר גולדמינץ
  • ל' ניסן תשפ"ד - 10:00 08/05/2024
גודל: א א א
הרב מאיר גולדמינץ
הרב מאיר גולדמינץ

לפני ימים מספר "התבשרנו" שהרמטכ"ל לשעבר, ושר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון קורא לסגור את המכינה בעלי.

יעלון תמך ועודד את הקמת המכינה. במשך שנים רבות הוא שיבח את בוגריה שממלאים תפקידים משמעותיים בצה"ל, ונושאים בנטל האחריות לביטחון ישראל. כעת, אחרי שהמכינה איבדה 19 מבוגריה במלחמה הנוכחית, בוגי חפץ לסגור אותה בטענה שהיא "לא ממלכתית"...

כל מי שמכיר את תולדותיה של המכינה בעלי, יודע שלא היינו מצליחים למצוא סיבה יותר אירונית מזו.

אילו הדברים היו נשמעים רק מפיו של בוגי יעלון, היינו פוטרים את דבריו בתהליך אישי שעבר, ועמדותיו ה"חדשות", מאז שנפגע אישית כשהפסיק לכהן כשר בממשלת נתניהו. אלא שהבעיה היא שהוא לא היחיד שאמר כך. קדמו לו אישים נוספים, שרואים בראשי המכינה בעלי, ובציבור הדתי לאומי כולו, "משיחיים", ולכן "מסוכנים". הגדילה עשות מפלגת מרצ, שבבחירות האחרונות השקיעה מאמצי הסברה רבים בקריאה לסגור את המכינה, ויו"ר מרצ הגדירה זאת כ"משימת החיים שלה בממשלה הבאה".

לפני שננסה להעמיק מה כל כך מפריע להם במכינה שגידלה פירות מפוארים לצה"ל, נתמקד בנקודה הפוכה לה ומשיקה לה, והיא קמפיין גיוס החרדים, שלעיתים יוצא מאותם גורמים. (לא ידועה לי התבטאות בעניין של יעלון עצמו. למען הסר ספק, אינני מתייחס כאן לרבים טובים התומכים באידיאולוגיה של הציבור הדתי לאומי, ועם זאת תמהים על הציבור החרדי על שאינו מתגייס לשירות בצה"ל. אני מתייחס כאן רק לאלו החפצים לסגור את המכינה בעלי המחנכת לשירות משמעותי וארוך, ובמקביל קוראים לגיוס חרדים.)

מחד גיסא הם תוקפים את החרדים על שהם לא מתגייסים מספיק, ומאידך גיסא, הם תוקפים את הציבור הדתי לאומי על שבניו מתקדמים "יותר מידי" בצבא, והולכים ותופסים תפקידי פיקוד.

לשתי המערכות שורש אחד: רצון "לחנך" את ציבור שומר התורה והמצוות.

את הנקודה הגדיר היטב  יאיר גולן - סגן הרמטכ"ל לשעבר, וח"כ (לשעבר) מטעם מרצ – בדבריו מלפני כמה חודשים. הוא אמר שחלק מבני הציונות הדתית צריכים לעבור בצה"ל "חינוך מחדש".

דבריו אלו לא באו בחלל ריק. יאיר גולן הוא האיש שבתפקידו כסגן הרמטכ"ל אמר בטקס יום השואה את המילים המזעזעות הבאות "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה, שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016". הוא גם האיש שכינה מתיישבים בתואר "תת אדם". (זיהה תהליכים בחברה, אך לא אצלו). אם כך הוא רואה אותנו, הרי שהיחס והרצון "לחנך מחדש" הוא תוצאה טבעית.

מנקודת המבט שלהם, הקריאה לגיוס חרדים, והקריאה לסגור את המכינה בעלי, שורש אחד להם. הרצון "לחנך" אותנו. להפוך את החרדים לפחות חרדים, ואת הדתיים לאומיים לפחות לאומיים. מבחינתם, הגיוס לצה"ל משמש כאמצעי לכך. ואם רבני מכינת עלי, הסוברים שיש מצווה גדולה לשרת בצבא, ומכינים את תלמידיהם לקראת אותה מצווה חשובה, מחזקים את עולמם הרוחני כדי שלא יספגו מאותו "חינוך" בסגנונו של יאיר גולן, הרי שה"תשובה" מצידו ומצד חבריו היא הקריאה לסגור את המכינה.

דרך אגב, החינוך שאותו הציע יאיר גולן, כבר קיים בצבא, בעיקר מדרגות מסויימות ומעלה. וככל שקצין מתקדם לתפקיד בכיר יותר, ה"חינוך" המושקע בו מרוכז יותר, ומביא ל"תוצאות" משמעותיות יותר, המוטבעות בהשקפת עולמו של הקצין.

לאנשי השמאל יש דרך שבה הם רוצים שהמדינה תצעד. יש להם "יעוד" למדינת ישראל – יעוד שונה לחלוטין מהיעוד של רבש"ע ושל תורת ישראל. הם מאוד רוצים אותנו בצבא, גם את החרדים וגם את הדתיים לאומיים, אך בתנאי שהם יקבעו לנו מה לעשות שם, וכיצד להתחנך שם. אם מי מאיתנו ירצה להיות שותף גם בהשפעה ובקביעה על דרכו של צה"ל, במקרה ה"טוב" יחסמו את דרכו, וכעת הם מחריפים את התבטאויותיהם בקריאה לסגור את המכינה שבה גדל.

את הנקודה כתב בוגי יעלון עצמו בצורה ברורה. כהסבר מדוע לדעתו צריך לסגור את המכינה בעלי, הוא פרסם בחשבון ה-X שלו את הדברים הבאים: "מאחר ובמשבר החמור ביותר בתולדותינו, המאבק על עתידנו הוא על מהותה של המדינה: בין אלה (כמוני) שדוגלים ואף מוכנים למסור נפשם, למען מדינה יהודית, דמוקרטית וליברלית ברוח מגילת העצמאות - מדינה בטוחה, משגשגת, מוסרית וצודקת, לבין אלה (שבשלטון היום) שגוררים אותנו למדינת הלכה משיחית, פאשיסטית, גזענית, הומופובית, מיזוגנית, נחשלת, מושחתת ומצורעת - מן הדין להציף את המחלוקת ולהכריע בה, ולא לטשטש אותה בפשרות".

דרך אגב, במגילת העצמאות מוזכרת המילה "יהודית" פעמים רבות, ואילו המילה "דמוקרטית" לא מופיעה אפילו פעם אחת. כך שאדרבה, מדינה ברוח מגילת העצמאות משמעותה מדינה יהודית עם משטר דמוקרטי, ולא "מדינה יהודית דמוקרטית". ולמייסדי המדינה היה ברור שרוצים כאן מדינה יהודית, והיחס אל הערבים היה שונה. הגם שקבלו אזרחות, בשנותיה הראשונות של המדינה הם חיו תחת משטר צבאי. כך שדבריו אלו של יעלון דווקא מבטאים נסיגה חמורה ממגילת העצמאות.

עם זאת, הוא מרגיש שמכינת עלי, המצליחה לקדם את תלמידיה לקבל תפקידי קצונה בצה"ל, מובילה את המדינה למקום שהוא אינו חפץ בו.

 

הדברים ממשיכים בקו ישר להפגנות שראינו שנה שעברה בעקבות הרפורמה המשפטית, והקריאות הברורות לסרבנות והשתמטות משירות בצה"ל שנשמעו שם מפי בכירים ביותר, וקבלו גיבוי מיעלון עצמו. מבחינתם, אם המדינה לא תתנהל כפי רצונם, שהמדינה תתפרק, שצה"ל יתפרק, והם יעזבו לחו"ל. כך בנוגע לשירות הצבאי. על פי תפיסת עולמם ה"נאורה", אנו אמורים להיות "פקודים" שלהם: הם יתנו את הפקודות ואנחנו נבצע אותם. הם יקבעו את מטרות הצבא, ואנחנו נהיה חיילים "שלהם" בקרב.

אם נרצה להשפיע על הפקודות והמטרות עצמן, מעבר ל"גבולות הגיזרה" שהם יאפשרו לנו, הם יראו בנו גורם "מאיים" על דרכם והשקפת עולמם. הביטויים כלפינו יחריפו יותר ויותר, והם יעשו הכול כדי לחסום את דרכנו.

במידה מסוימת, הם ילחמו במכינות אף יותר מאשר בישיבות החרדיות. דווקא בגלל שמתגייסים לצבא, דווקא בגלל שיש להם השפעה על רוח צה"ל, הם יותר חוששים מאיתנו. לפי הבנתם, אנו "חודרים" לצבא "שלהם", ו"משתלטים" על המדינה "שלהם". ההבנה שמדינת ישראל שייכת לכל עם ישראל, ו"דמוקרטיה" משמעותה שלעם כולו הזכות לקבוע את גורלו, מהם והלאה.

הבלבול בעם גדול. המאבק נגדנו עוד יחריף. אך בטוחנו, שכשם שרבש"ע קיים הבטחתו "ולקחתי אתכם מן הגוים, וקבצתי אתכם מכל הארצות, והבאתי אתכם אל אדמתכם", כך יקיים הבטחתו "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד