בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אחרי ניסיונות הטיוח: כתב האישום חושף את פרטי הפיגוע

כתב האישום נגד שני המחבלים שביצוע פיגוע לפני כמעט שנה, חושף כי הפיגוע שהוכר בתחילה "כתאונה" כלל תקיפה וניסיון דקירה. המחבלים נמלטו מהמקום, נעצרו ושוחררו עוד באותו הלילה

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ב טבת תש"פ - 17:15 09/01/2020
גודל: א א א

פרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) כתבי אישום כנגד שני ערבים ממזרח ירושלים, שביצעו את פיגוע הדריסה סמוך לשער יפו לפני כמעט שנה.

בתחילה טענו בתוקף במשטרה כי מדובר בתאונת דרכים רגילה, וזאת למרות העדויות מהשטח, שהוצפו בידי ארגון חוננו והקול היהודי. כעת, כתב אישום מייחס להם עבירות ממניע לאומני.

כתב האישום מייחס לנזיה עוויווי ומחמד חדור, עבירה של ניסיון לרצח.

מעובדות כתב האישום עולה, כי לפני כעשרה חודשים גמלה בליבם של שני הנאשמים ההחלטה לבצע פיגוע טרור רצחני נגד יהודים ולמות כ"שהידים". משכך, בחרו לבצע פיגוע משולב באמצעות דריסה ודקירה.

בי"ט אדר ב' תשע"ט נסעו שני המחבלים לביתו של חדור ולקחו משם סכין לצורך ביצוע הפיגוע ומשם החלו בנסיעה לכיוון העיר העתיקה בירושלים, במטרה לאתר הולכי רגל יהודים. בשעות הלילה המאוחרות, שהגיעו לצומת הסמוך לשער יפו, הבחינו בשני יהודים הלובשים חולצה לבנה, ציציות, פאות וכיפה, כשהם עומדים על המדרכה וממתינים לאור ירוק ברמזור הולכי הרגל.

האזינו להקלטת הדיווח במשטרה על הפיגוע בזמן אמת:

שני המחבלים החליטו לרצוח את שני היהודים העומדים מולם. חדור האיץ את מהירות הנסיעה ברכב, הסיט את ההגה של הרכב לצד ימין כשהוא חוצה את הצומת באור אדום בנתיב נסיעתו, אל עבר המדרכה עליה עמדו שני היהודים, מתוך מטרה לרצוח אותם.

שני הצעירים היהודים נפגע. אחד מהם הועף באוויר והוטח על הקרקע כשהוא חבול. חברו נהדף לאחור ונחבל בפלג גופו התחתון. הפצוע שהוטח על הקרקע ניסה להימלט ואילו שני המחבלים נסעו לעברו במטרה לדרוס אותו פעם נוסף. השניים יצאו מהרכב ועיוויווי ניסה לדקור את הפצוע שהיה שרוע על הקרקע. הפצוע הצליח להדוף את המחבל באמצעות רגליו.

כתוצאה מכך נגרם לחתך באחד מנעליו של הפצוע. להב הסכין התעקם ומשכך המחבל השליך את הסכין הצידה. שני המחבלים החלו להכות את הפצוע בכל חלקי גופו באמצעות אגרופים ובעיטות, תוך שהוא זועק לעזרה וצועק "מחבלים, מחבלים". עוברי אורח הבחינו במתרחש ושני המחבלים נכנסו לרכבם ונמלטו.

מיד לאחר מכן, פונו שני הפצועים לקבלת לטיפול במרכז רפואי בעיר.

כתב האישום מציין כי שני המחבלים "ניסו לגרום למותו של אדם בכוונה מתוך מניע לאומני אידאולוגי". הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לעצור את שני המחבלים עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדם.

   | על אף העדויות בזמן אמת, במשטרה התעקשו שמדובר בתאונה

שני המחבלים נתפסו לאחר הפיגוע אך שוחררו בתוך מספר שעות, לאחר שמסרו את גרסתם כי מדובר בתאונת דרכים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו נכנס לתמונה לאחר פנייה דחופה מצד הנפגעים, ודרש מהמשטרה ומהשר לביטחון פנים מעצר מיידי של המחבלים וחקירת האירוע כפיגוע.

ארגון חוננו אף הביא למשטרה ראיות ועדים שונים, לרבות שיחה שתיארה את מתווה הפיגוע למוקד 100 בזמן אמת. במרחב דוד של משטרת ישראל סרבו לקבל את הראיות והדברים, שחררו את המפגעים שנעצרו, ואף סגרו את התיק. כאמור, לאחרונה פרסם השב"כ כי פענח את הפיגוע, והיום הוגשו כתבי אישום נגד המחבלים.

הטענות והעדויות פורסמו בזמן אמת בקול היהודי, זאת כשבמקביל במשטרה מבקשים שוב ושוב מהקול היהודי שלא לפרסם כי מדובר בפיגוע לאומני. "חבל שיש מי שמנסה לבנות סיפור לאומני איפה שהוא לא", אמרו אז במשטרה לקול היהודי.

אולי יעניין אותך: מאחורי הקלעים: כך ניסתה המשטרה להשתיק פיגוע >>

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו מתח ביקורת על התנהלות המשטרה. "האירוע מוכיח כמה חשוב שהרשויות יטו אוזן לנפגעי העבירה. מהאירוע אנו למדים על מחדל גדול שכמעט הביא לאסון, בכך ששני מחבלים שבצעו פיגוע וגמרו בדעתם לרצוח יהודים משוחררים בפועל לחופשי".

עו"ד בלייכר תיאר כי "בזמנו פנינו לתקשורת ולכל גורם אפשרי כולל השר הממונה על המשטרה עם קול זעקת הנפגעים, אך במקום לבדוק את טענותינו העדיפו לזלזל ולהשקיע מאמצים מרובים בהשתקת טענות הפצועים. לא נחנו ואיתרנו עדים נוספים אשר העידו על הפיגוע. דרשנו שיגבו מהם עדות וגם שם נתקלנו באדישות רבה. יש כאן "נורה אדומה" בוהקת, ממש "שמש אדומה" של אזהרה הדורשת הסקת לקחים ושינוי גישה מידי לכל אירועי ניסיונות קטל בדרכים וברחובות על ידי בני מיעוטים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד