בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי: צה"ל מסרב לדווח כמה חיילים נפצעו ביהודה ושומרון

בקשת חופש מידע של הקול היהודי חושפת: פצועים קל לא מדווחים לתקשורת בידי דובר צה"ל. צה"ל מסרב למסור לקול היהודי נתונים על כמות החיילים שנפצעו קל ביהודה ושומרון ולא ברור אם הצבא סופר את הפצועים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ד' אלול תשפ"א - 12:29 12/08/2021
גודל: א א א
חייל שנפצע מאבנים שיידו ערבים בכפר בורין. ארכיון (באדיבות המצלם)
חייל שנפצע מאבנים שיידו ערבים בכפר בורין. ארכיון (באדיבות המצלם)

בקשת חופש מידע שהגשנו בקול היהודי חושפת את הסתרת הנתונים על פציעת חיילי צה"ל מאירועי טרור ביהודה ושומרון בידי דובר צה"ל.

במשך קרוב לשנה שמתנהלות התכתובות בין הקול היהודי לדובר צה"ל שמתנהל שוב ושוב בניגוד לחוק ולא נותן מענה על פי זמני חוק חופש המידע. תלונה שהגשנו ליחידה לחופש המידע במשרד המשפטים כנגד דובר צה"ל אף נמצאה מוצדקת לאחר שבצה"ל סירבו לענות גם לאנשי משרד המשפטים.

מהחומר החלקי שהתקבל בסופו של דבר מצה"ל עולה כי דובר צה"ל אינו מדברר פציעת חיילים באורח קל. בצה"ל אף סירבו להעביר לנו נתונים אודות כמות הפצועים קל, וסירבו לענות האם אין לצבא נתונים אלו או שמא הנתונים קיימים אך בצה"ל מסתירים אותם מסיבה כלשהיא. בבקשה טיפל באופן ישיר דובר צה"ל הקודם תא"ל הדי זילברמן והמענה עוכב חודשים ארוכים למרות הבטחות חוזרות ונישנות שקיבלנו מחיילי דובר צה"ל שהמענה עתיד להתקבל בימים הקרובים.

נתוני הצלה ללא גבולות יו"ש: 48 חיילים נפצעו

יש לציין כי לא מדובר במקרים בודדים שצה"ל מסתיר אלא בחיילים שנפצעים מדי שבוע.

אולם מכיוון שבצה"ל לא מדווחים על האירועים, הרי שלזירת איסוף הנתונים נכנסו גורמים אזרחיים. מנתונים שקיבלנו מ"מוקד הצלה ללא גבולות יו"ש" - המהווים נתונים חלקיים בלבד ביחס לנתונים שאמורים להיות לצבא - עולה כי בשנת 2020 נפצעו בהתפרעויות ערבים ביהודה ושומרון לכל הפחות 48 חיילים באורח קל, מהם פונו לקבלת טיפולי רפואי לפחות 27 חיילים.

במקום להתלונן על המצב - בואו לייצר שינוי!
זהו יום אחרון לקמפיין - כדי שנוכל להמשיך

עם התחקירים המשפיעים של הקול היהודי,
הצטרפו עכשיו וקחו חלק!

מעדויות של לוחמים שהגיעו לידי הקול היהודי וממקרים שסיקרנו במהלך השנים עולה כי למרות שהגדרת הפציעה היא "קל", בחלק מהמקרים מדובר בפציעות משמעותיות כגון שברים, כוויות, קצין שהיה מאושפז למעלה משבוע עם פגיעה בפניו וכד'.

בצה"ל מסרו רק את הנתונים על הפצועים בינוני וקשה, 4 ו-2 בשנת 2019 ו-1 ו-1 בשנת 2020. בשנים אלו נהרגו שני חיילים בשנת 2019 וחייל אחד ב-2020 כתוצאה מפיגועי טרור ביהודה ושומרון.

לא מדבררים פצועים קל

מידע בלעדי נוסף שנחשף במענה של צה"ל לקול היהודי הוא אופן דברור הפצועים בידי דובר צה"ל.

לפני כשנה נפצעה חיילת מאבנים שיידו ערבים ביריחו ופונתה במסוק מהישוב מבואות יריחו הסמוך. בקול היהודי היינו היחידים לפרסם את דבר האירוע וכאשר ביקשנו לדעת מדוע דובר צה"ל לא פרסם את הפציעה נאמר לנו בידי גורם בדובר צה"ל כי צה"ל לא מדברר פצועים מדרגת פציעה בינונית ומטה. הדבר פורסם על ידינו אך היו שפקפקו באמינות הדברים וטענו כי המידע שנמסר לנו אינו נכון.

אלא שכעת נמסרו לנו שחור על גבי לבן נהלי דברור הפצועים של דובר צה"ל, מהם עולה כי ככלל לא ידווח אירוע בו נפצע חייל באורח קל אלא רק יוחזר מענה לכתבים שישמעו על האירוע במקרה ויפנו לדובר צה"ל מיוזמתם. כאשר מדובר בפצוע בינוני רק לעיתים יופץ עדכון יזום לכתבי התקשורת.

"במרבית המקרים שבהם נפצע משרת צה"ל באורח קל, יוחזר מענה לפונים בנושא בלבד", נכתב במענה. "בכל הנוגע לפציעה באורח בינוני, בחלק מהמקרים יוחזר מענה לפונים בנושא ובחלק מהמקרים יופץ עדכון ייזום, באמצעות כלי התקשורת או הרשתות החברתיות, בהתאם לשיקול הדעת. במקרי פציעה באורח קשה או מוות, בהתאם לשיקול הדעת ולנסיבות מופצת הודעה מאופלת שאינה לפרסום בטרם היכרות המשפחה של המשרת הפצוע, ולהאחר היכרון המשפחה מופצות הודעות דובר צה"ל רשמיות המתירות את פרסום הפציעה/מוות".

יש לציין כי נהלים אלו אינם תקפים רק ביהודה ושומרון.

"נוצר מצב הזוי בו כאשר ערבים או פעילי שמאל אנרכיסטים מתלוננים אנחנו מיד היינו מקבלים פניות מדובר צה"ל", סיפר לקול היהודי קצין ששירת באוגדת איו"ש, "אבל כשאנחנו מבקשים מדובר צה"ל לספר שנפצעו חיילים באירועים האלו הם מסרבים. לחיילים שלי נגרמו שברים, כוויות ופציעות רציניות אבל אף פעם דובר צה"ל לא הסכים לפרסם את זה".

במקום להתלונן על המצב - בואו לייצר שינוי!
זהו יום אחרון לקמפיין - כדי שנוכל להמשיך

עם התחקירים המשפיעים של הקול היהודי,
הצטרפו עכשיו וקחו חלק!

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד