בע"ה י"ב תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעקבות הפרסום בקול היהודי: צה"ל העביר את מספר החיילים שנפצעו

לאחר שנה של תכתובות ורק לאחר הפרסום בקול היהודי, בדובר צה"ל הסכימו להעביר את מספר החיילים שנפצעו קל מאירועי טרור ביהודה ושומרון, נתונים שמלמדים על עלייה משמעותית

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ד אלול תשפ"א - 21:59 22/08/2021
גודל: א א א
חייל שנפצע בפיגוע בבנימין. ארכיון  (שי וקנין, TPS)
חייל שנפצע בפיגוע בבנימין. ארכיון (שי וקנין, TPS)

הנתונים נחשפים: בעקבות הפרסום בקול היהודי על כך שצה"ל מסרב למסור נתונים על מספר החיילים שנפצעו קל מאירועי טרור ביהודה ושומרון, העביר לנו הצבא את הנתונים, וזאת לאחר שנערכה "בדיקה מול הגורמים המקצועיים".

הנתונים הועברו רק לאחר הפרסום ולאחר שנה של תכתובות עם דובר צה"ל והסתרה של הנתונים בניגוד לחוק, ותלונה שהגשנו נגד צה"ל אף נמצאה מוצדקת.

מהנתונים עולה כי בשנה הלועזית 2019 נפצעו 36 חיילים באורח קל באירועי טרור ביהודה ושומרון, ואילו בשנת 2020 נפצעו 50 חיילים באורח קל, עליה של כ-40%. נתון זה תואם כמעט לחלוטין את הנתונים של מוקד הצלה ללא גבולות יו"ש.

בקשת חופש המידע שהגשנו בנושא הגיעה לאחר שנודע לנו כי דובר צה"ל אינו מדווח על חיילים שנפצעו באורח קל, וזאת על אף שלא אחת מדובר בפציעות משמעותיות כגון שברים, כוויות, שבירת שיניים ופציעות הגוררות אשפוז לקבלת טיפול רפואי.

לאחר חודשים ארוכים של תכתובות מסרו לנו בצה"ל את מספר החיילים שנפצעו באורח בינוני וקשה אולם סירבו למסור את מספר החיילים שנפצעו באורח קל.

בצה"ל סירבו תחילה לענות האם אין לצבא נתונים אלו או שמא הנתונים קיימים אך בצה"ל מסתירים אותם מסיבה כלשהיא. רק לאחר הפרסום שלנו ערכו בצה"ל בדיקה נוספת ומסרו את הנתונים.

בבקשה טיפל באופן ישיר דובר צה"ל הקודם תא"ל הדי זילברמן והמענה עוכב חודשים ארוכים למרות הבטחות חוזרות ונשנות שהתקבלו מחיילי דובר צה"ל שהמענה עתיד להתקבל בימים הקרובים.

 

כעת, בעקבות הצפת התחקיר לפני כשבוע וחצי, נעתר דובר צה"ל להעביר את הנתונים לאתר 'הקול היהודי'. 

לא מדבררים פצועים קל

מידע בלעדי נוסף שנחשף במענה של צה"ל לקול היהודי הוא אופן דברור הפצועים בידי דובר צה"ל. מהנוהל שהועבר לקול היהודי עולה כי פציעת חיילים באורח קל לא תדווח על ידי דובר צה"ל ובמקרים של פצוע בינוני תדווח רק לעיתים.

לפני כשנה נפצעה חיילת מאבנים שיידו ערבים ביריחו ופונתה במסוק מהישוב מבואות יריחו הסמוך. בקול היהודי היינו היחידים לפרסם את דבר האירוע וכאשר ביקשנו לדעת מדוע דובר צה"ל לא פרסם את הפציעה נאמר לנו בידי גורם בדובר צה"ל כי צה"ל לא מדברר פצועים מדרגת פציעה בינונית ומטה. הדבר פורסם על ידינו אך היו שפקפקו באמינות הדברים וטענו כי המידע שנמסר לנו אינו נכון.

"נוצר מצב הזוי בו כאשר ערבים או פעילי שמאל אנרכיסטים מתלוננים אנחנו מיד היינו מקבלים פניות מדובר צה"ל", סיפר לקול היהודי קצין ששירת באוגדת איו"ש, "אבל כשאנחנו מבקשים מדובר צה"ל לספר שנפצעו חיילים באירועים האלו הם מסרבים. לחיילים שלי נגרמו שברים, כוויות ופציעות רציניות אבל אף פעם דובר צה"ל לא הסכים לפרסם את זה".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 56 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד