בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
בעקבות חשיפת הקול היהודי

הכנסת דנה בתוכנית הלימודים במזרח ירושלים

בעקבות הפרסום כי השייח המחבל הועסק ע"י העירייה בתיכון של משרד החינוך והעביר תכנית לימודים ירדנית, קיימה וועדת החינוך דיון על תכוניות הלימודים במזרח ירושלים והפיקוח עליהן. "80% מביה"ס פועלים ללא פיקוח"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו כסלו תשפ"ב - 12:24 30/11/2021
גודל: א א א

בעקבות חשיפת הקול היהודי כי רוצחו של הצעיר אליהו קיי הי"ד, השייח המחבל פאדי אבו שחידם, הועסק על ידי עיריית ירושלים בתיכון רשידיה, בית הספר של משרד החינוך, אך העביר תכנית לימודים ירדנית, התקיים אתמול (ב') דיון בוועדת החינוך של הכנסת, על תוכניות הלימודים לבתי הספר במזרח ירושלים והפיקוח עליהן. 

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי

היועץ משפטי של מחוז ירושלים במשרד החינוך, עו"ד לירון ספרד, ציין כי השייח הרוצח היה מורה במוסד חינוך מוכר שאינו רשמי וכי נבדק הרישום הפלילי שלו אך לא נבדק עברו הביטחוני. "הבדיקות שלנו לא עוברות דרך השב"כ. אין לנו הסמכה חוקית לכך. המורה שרצח לא היה בעל עבר פלילי". לגבי הפסקת עבודה של מורים, הסביר היועץ המשפטי כי נשללו רישיונות העסקה במערכת החינוך הלא רשמית, למי שהיתה לו השפעה שלילית על תלמידים. "למשרד החינוך יש את הכלים המנהליים להפסיק עבודה או לפטר, אנשים שיש לגביהם מידע פלילי או מידע בטחוני אחר".

80% לומדים את התוכנית 'הפלסטינית'

בדיון עלה כי במערכת החינוך במזרח ירושלים לומדים מעל 110,000 תלמידים בקרוב ל-200 בתי ספר ומעל 730 גני ילדים. מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך, מאיר שמעוני, אמר כי את התשתיות הארגוניות והפדגוגיות בנו רק בארבע השנים האחרונות בצורה ממוסדת ועדיין הם מצויים בשלבים הראשונים. שמעוני הסביר כי רק מחצית מהתלמידים לומדים במוסדות חינוך רשמיים והחצי הנוסף במוסדות חינוך שאינם רשמיים, אך יש מעבר של תלמידים מהמוסדות הלא רשמיים למוסדות החינוך הרשמיים.

מנהל המחוז העלה בפניי ועדת החינוך של הכנסת את הנתון המדאיג וחסר התקדים כי 80% מהתלמידים הערבים במזרח ירושלים לומדים את תוכנית הלימוד 'הפלסטינית', ורק 15% מהמוסדות מלמדים לבגרות ישראלית.

"הסתה משתוללת בחסות הממשלה"

מנכ"ל מרכז בדין לחקר המזרח התיכון, דוד בדין, טען כי בניגוד לדברי נציג אונר"א בקונגרס האמריקאי לפני כחודש, אין פיקוח ישראלי על הנעשה במרבית מערכת החינוך במזרח ירושלים, והצביע על כך שנציגי אונר"א סירב להגיע לדיון בוועדה – "אין לי ספק שהם סירבו כי הם יודעים שהם ייצאו שקרנים וחוצפנים. משרד החינוך לא מפקח, ההסתה משתוללת בחסות משרדי הממשלה זה בלתי נתפס."

בסיום דבריו אמר בדין, שקיבל את בקשת יו"ר הוועדה להקים צוות שיחקור את ספרי אונר"א במזרח ירושלים: "עצם קיום הוועדה הוא הישג, חיכיתי שידברו על זה מעל 20 שנה. נמשיך לעקוב ולדאוג ככל יכולתנו שספרי ההסתה יצאו מתוכנית הלימודים המזרח-ירושלמית".

ח"כ כסיף: "נניח שמורה סרח"

ח"כ אורית סטרוק אמרה: "לא יכול להיות שרשות שהיא אויבת שלנו תחנך ילדים במדינת ישראל – לא בירושלים, לא בנגב, לא במישרין ולא בעקיפין. צריך לבדוק גם את נושא החינוך הבלתי פורמלי – בשעות אחר הצהריים עם התלמידים עם עמותות ששוטפות אותם בשטיפת מוח אנטי ישראלית".

נציגי מחלקת המחקר של הכנסת, אישרו את דבריה של חה"כ סטרוק שציינה כי חלק גדול מהמורים הערבים הישראלים מקבלים את ההכשרה שלהם ברש"פ. סטרוק ציינה כי בסיור בנגב עם הועדה לבטחון פנים, התברר כי קיימת תופעה של מורים בדואים ישראלים בנגב מקבלים את ההכשרה המקצועית שלהם במכללות בחברון ובביר זית, וחוזרים עם המטען הפלסטיני העוין ומחנכים את הילדים בנגב.

ח"כ איתמר בן גביר אמר כי הוא מודאג מאוד משום ש"לא מדובר בשבעה בתי ספר של אונר"א או 20 אלף תלמידים שלומדים בפרטי, אלא הדרג המקצועי של משרד החינוך שאומר בצורה ישירה שמתעסקים רק בפדגוגיה ולא בטרור. המחבל הזה יימח שמו וזכרו חינך את תלמידיו להרוג יהודים באשר הם. אני יוצא מכאן בתחושה שאף אחד לא אחראי ואין מי שייתן את התשובות".

ח"כ עופר כסיף מהרשימה הערבית המשותפת אמר כי מזרח ירושלים היא תחת משטר כיבוש ולכן אינו מכיר בזכות של ישראל לקבוע תכני חינוך שם, והוסיף: "נניח שמורה סרח".

בשלב זה פנה חה"כ בן גביר ליו"ר הוועדה ואמר: "את צריכה לתקן אותו לא אני, הבן אדם הזה הוא פשוט אויב. הוא מדבר על מורה שרצח".

כסיף התגונן וטען שאינו מדבר על מקרה ספציפי.

בן גביר הגיב לדבריו: "אני לא מבין את התפיסה המעוותת הזאת, כן מחויבים לתקציבים אבל לא מחויבים לפיקוח על תכנים?". 

יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל סיכמה את הדברים ואמרה: "לא מתקבל על הדעת שמחבלים מלמדים בבתי הספר. מזרח ירושלים היא תחת ריבונות ישראלית ועל המדינה לתת פתרונות לימודיים לכל התלמידים שם".

עוד הודיעה יו"ר הועדה כי היא רואה בחומרה את ההיעדרות של נציג של המשרד לביטחון פנים בישיבה וכי היא תקיים ישיבה נוספת אליה יוזמנו רק נציגי המשרד לביטחון פנים על מנת לתת תשובות בעניין אכיפת החוק במזרח ירושלים וכן לתת נתונים לגבי סגירת בתי ספר בלתי חוקיים בשנים האחרונות.

עוד נמסר כי משרד החינוך מנהל בימים אלה תחקיר בבית הספר ממנו יצא המורה רוצחו של אליהו קיי ז"ל

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד