בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר 4 שנים של השתקה: פרשת הסוהרות התפוצצה מחדש

בעקבות עדויות לפגיעות קשות מצד מחבלים בכלא בחיילות ששירתו כסוהרות, פרשת הסוהרות הגיעה הפעם לקדמת הבמה. האם האחראים יתנו את הדין?

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • ה' אב תשפ"ב - 10:05 02/08/2022
גודל: א א א
בית כלא  (קרדיט צילום: שב"ס)
בית כלא (קרדיט צילום: שב"ס)

4 שנים לאחר פירסום פרשת הסרסור בסוהרות בכלא גלבוע, בימים האחרונים החלו לתפרסם עדויות של חיילות ששירתו כסוהרות הטוענות לפגיעה קשה מצד מחבלים בכלא, תוך ידיעה והתעלמות של קציני שב"ס.

בעקבות פרסום העדויות, הורה אתמול (ב') שר הבטחון בני גנץ להוציא את החיילות המשרתות כסוהרות מכלל האגפים הבטחוניים בהם כלואים מחבלים.

במכתב ששלח גנץ לשר הבט"פ עומר בר לב דרש לאסור מיידית על משרתות החובה בשב"ס לשהות במחיצת המחבלים. "אבקשך לאסור מיידית על משרתות החובה בשירות בתי הסוהר לשהות במחיצת אסירים ביטחוניים עד לבירור מקיף ויסודי של הנושא".

גנץ הוסיף וכתב כי בכוונתו לבחון מחדש את עצם שירותם של חיילות כסוהרות "כמו כן, בכוונתי לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה לשירות בתי הסוהר, בהינתן שתפקידם הינו להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים. אנו מחויבים לפעול יחד ולעשות כל שניתן בכדי להבטיח את ביטחונם האישי של כלל המשרתות והמשרתים באשר הם. בהתאם לכך, הנחיתי את הגורמים המקצועיים במשרד הביטחון ובצה"ל, לבחון ביחד עם גורמי המשרד לביטחון פנים את הצו המאפשר הקצאת משרתי חובה בשירות בתי הסוהר'', דברי גנץ.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

חיילת נאנסה על ידי מחבל

לפני מספר ימים נחשפה עדותה של חיילת הטוענת כי נאנסה על ידי אחד מבכירי המחבלים בכלא גלבוע, לאחר שהושארה על ידי מפקדיה יחד עם המחבל בתוך תאו. לירן לוי שחשף את הפרשה הביא את דבריה של החיילת, שלדבריה "המפקדים שלי, חברי הסגל שלי, שחשבתי שהם אמורים לשמור עליי, מסרו אותי לידיו של אותו מחבל. הם דאגו שאשאר איתו לבד, בניגוד לנהלים הברורים, בכדי שהוא יוכל לפגוע בי באכזריות ולהתעלל בי מינית שוב ושוב, ולא רק בי, גם בעוד חיילות סוהרות רבות".

עוד הוסיפה החיילת "הוא יכול היה לרצוח אותי, או לקחת אותי כבת ערובה, רק שנינו, לבד, בלי אזיקים ובלי סורגים, והוא רוצח מורשע! מחבל טרוריסט. מה הם חשבו לעצמם?"

בהמשך חשף לוי עדות נוספת של חיילת ששירתה גם היא בכלא גלבוע, ולדבריה לאחר שהוטרדה על ידי מחבל שביצע מעשים מגונים, התלוננה בפני מפקדיה אולם אלה שלחו אותה לדבר עם מחבל אחר שהיה בעל מעמד גבוה בכלא כדי "לסגור את הענין".

פרשת סרסור הסוהרות נחשפה על ידי לוי כבר לפני כ-4 שנים, אולם הפרשה נסגרה על ידי המשנה ליועמ"ש כעבור שנתיים מחוסר ראיות ומחוסר אשמה, ובמקביל נפתחה חקירה והוגש כתב אישום כנגד המחבל מוחמד עטאללה שהטריד ותקף את הסוהרות. לפני מספר חודשים נפתחה החקירה מחדש, לאחר שפרדי בן שטרית, מפקד כלא גלבוע, העיד בוועדת הבדיקה הממשלתית לחקירת בריחת המחבלים כי הדברים אכן קרו. בהמשך הוחלט להדיח את קצין המודיעין ראני באשה שהודה במעורבותו בשיבוץ הסוהרות לפי בקשת המחבלים בתמורה להעברת מידע מודיעיני.

המחבלים שולטים בכלא

עדותה של החיילת כי הופנתה על ידי מפקדיה "לסגור את העניין", מול מחבל בעל מעמד בכלא, והעובדה שחיילות "סופקו" לכאורה למחבלים, מציפה שוב את הפרקטיקה שהתקבעה בשב"ס של קניית "שקט" תמורת השארת האגפים הבטחוניים לניהול המחבלים וארגוני הטרור.

לפני כחודשים וחצי חשפה חה"כ אורית סטרוק מעל דוכן הכנסת את דו"ח "קעטבי" – הוועדה לבירור התנאים של האסירים הבטחוניים המוחזקים בבתי הכלא".

מדובר בדו"ח שחובר לפני כ-3 שנים ע"י ניצב בדימוס שלומי קעטבי והוגדר כסודי.

מלבד ההטבות הרבות להם זכו המחבלים הדו"ח מפרט שורה של כשלים בטחוניים חמורים באופן החזקתם של המחבלים בבתי הכלא. במסקנות הדו"ח נקבע כי "תפיסת ההפעלה הנוכחית באגפים הביטחוניים מאפשרת שליטה של האסירים וארגוני הטרור על היבטים רבים באגפים, על חשבון שלטונות בית הסוהר".

מחבלים חוגגים בכלא (מחבל אלמוני)

בדו"ח הובאו ציטוטים מפי סוהרי שב"ס המתארים מציאות של "מדינה בתוך מדינה". אחד הסוהרים התבטא כי "בפנים אנחנו לא שולטים. אין לנו גישה לדבר עם כל אחד", וסוהר אחר אמר כי כשהוא נכנס לתא של מחבל שמונה להיות דובר של האסירים באגף, עניין בפני עצמו שיובא בהמשך, "הדובר בשבילי הוא מעין הגנה. מרגיש כאילו אני נכנס אליו הביתה".

בקול היהודי עסקנו בהרחבה בתנאי המחבלים בכלא, ובעבר חשפנו מספר פעמים בהם מחבלים הצטלמו בכלא ותמונותיהם התפרסמו ברשתות.

כמו כן חשפנו כי המחבלים בבתי הכלא מבזבזים את המים העומדים לרשותם באופן מכוון על רקע לאומני, בזבוז המגיע לכדי שווי של מליוני ₪ בקול שנה.

על פי המידע שחשפנו המחבלים בבתי הכלא בישראל בזבזו כ-750,000 קוב בכל שנה המגיעים לשווי של כ-5 וחצי מליון ₪.

ממצאי הדו"ח אישרו את החשיפה ונקבע כי ממוצע צריכת המים של מחבל בודד בבתי הכלא עמד על 20 מ"ק בחודש, זאת בהשוואה לאדם רגיל הצורך כ-4 מ"ק בלבד.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד