בע"ה י"ב אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

השוטר הערבי מספר 1 השתתף בחנוכת אנדרטת "שהידים"

ניצב חכרוש השתתף בטקס לצד בכירי המסיתים כשלצידו דגלי אש"ף. ראאד סלאח קרא באירוע לאחדות לאומית של מוסלמים, דרוזים ונוצרים

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • י' כסלו תשפ"ג - 11:42 04/12/2022
גודל: א א א
השייח' המסית ראאד סלאח נואם באירוע (הופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
השייח' המסית ראאד סלאח נואם באירוע (הופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

ניצב  ג'מאל חכרוש, השוטר הבכיר ביותר מהמגזר הערבי, השתתף באירוע לאומני בגליל לזכר ערבים שנהרגו בזמן מלחמת העצמאות בקרבות מול צה"ל. במקום נכחה גם חברת הכנסת אימאן ח'טיב יאסין מרע"מ.

על פי פרסום של העיתונאי יהושע בריינר מ"הארץ", באירוע שהתקיים תחת חסותה של המועצה המקומית עילוט, נחנכה אנדרטה לזכר 46 "השהידים" שנהרגו בזמן כיבוש הכפר בידי חיילי צה"ל והשתתפו בו ראשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית וראשי "וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל".

נזכיר, כי חכרוש, המוסלמי הראשון שהועלה לדרגת ניצב, עמד בראש אגף סיף- לסיכול הפשיעה בחברה הערבית, ונמצא כעת שחופשת שחרור לאחר שנאלץ להתפטר מהמשטרה , בעקבות תיעוד שהתפרסום ובו הוא נראה מתעלם מזירת רצח, מדלג מעל קרבן דקירה, כשהוא נמנע מהגשת עזרה לקרבן או ניסיון ללכוד את החשוד בדקירה.

בתיעוד שפורסם מהאירוע בעילוט, נראים חכרוש כשלצידו יושבים רבים מהנוכחים עם צעיפים הצבועים כדגלי אש"ף ועליהם כתוב "פלסטין". כמו כן, באירוע השתתפו ראשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, שהוצא אל מחוץ לחוק ואף התכבדו לנאום מעל בימת הכבוד, כשבין הנואמים, השייח' המסית ראאד סלאח, הכומר סיימון חורי, וראש מועצת ערערה, מודר יונס, העומד גם בראש הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות בישראל.

ניצב ג'מאל חכרוש אמר בתגובה לעיתון הארץ: "הוזמנתי אישית בידי ראש העיר שהוא חבר שלי, לא יכולתי לדעת מי המוזמנים וגם לא נשארתי עד סוף האירוע".

במאמר מוסגר נציין, כי לדברי החוקר שמואל קליין ז"ל, ששימש כפרופסור לחקר הגאוגרפיה של ארץ ישראל באוניברסיטה העברית לפני כ-90 שנה, הכפר עילוט שבו התקיים האירוע, למעשה יושב על חורבותיה של העיירה "עיתהלו", שם התגוררה אחת ממשמרות הכהנים, המוזכרת בקינותיו של רבי אלעזר הקליר.

"וועדות השלום"

בנאומו של מנהיג הפלג הצפוני, ראאד סלאח, באירוע בעילוט הוא המשיך לקדם את יוזמת "וועדות השלום" שהוא עומד בראשה, תוך שהוא קורא להחזיר טובה כלפי "הנאמנות של השאהידים" שנלחמו על הקיום של הערבים בארץ.

סלאח אמר בנאומו, כי השהידים נלחמו בדמם ובנפשם למען הקיום של הציבור הערבי בארץ, ולכן קרא להיות נאמנים בחזרה לאותם שהידים ולהלחם בסכנה של המאבקים הפנימיים בחברה הערבית, בין המוסלמים הדרוזים והנוצרים, כיוון שלדבריו הסכנה הפנימית קודמת כעת לסכנה החיצונית כנגדה נלחמו אותם שהידים. "מה שנדרש כעת, הוא לשפר את ניסוח האחדות של העמדה המפגישה את המשפחות המוסלמיות, הנוצריות והדרוזיות כך שנסכים על גורל אחד שישמור על קיומנו כפי שהשהידים הותירו לנו בארץ", דברי סלאח.

דבריו של סלאח, מגיעים על רקע המתיחות בין החברה הדרוזית והמוסלמית בעקבות חטיפת גופתו של טירן פרו, ותגובות נקם מצד צעירים מבני הקהילה הדרוזית כנגד פועלים ערבים מיהודה ושומרון, ואף מקרה שבו על פי החשד חיילים דרוזים השליכו מטען חבלה על בית של ערבים בבית לחם. על פי דיווחים ערביים, סלאח הפעיל את קשריו כדי להחזיר את גופתו של פרו מתוך חשש להתלקחות מאבק אלים בין החברה הערבית מוסלמית לזו הדרוזית.

נזכיר, כי כפי שחשפנו בקול היהודי, סלאח הצהיר בעבר, כי יוזמת "וועדות השלום" ליצירת סולחות בין חמולות ערביות בישראל, נועדה ליצור אחדות פנימית של הציבור הערבי, כשלאחריה המאבק כולו יופנה כנגד ישראל.

השוטרים הערבים

השתתפותו של חכרוש באירוע לאומני, מציפה שוב את בעיית השוטרים הערבים במשטרת ישראל. כפי שחשפנו לפני כשנה, בחוברת משטרתית הומלץ לוותר על נהלים של ביטחון שדה, ולגייס שוטרים ממשפחות המעורבות בפשיעה, והכל כדי להגדיל את מספר השוטרים הערבים בישראל.

מדובר במאמר שנכתב על ידי פרופסור באדי חסייסי וד"ר יעל ליטמנוביץ שכותרתו היא "'חתירה למגע אחר' – שיטור החברה הערבית בישראל: נקודת המבט של מפקדי תחנות", ובפרק ההמלצות, תחת הכותרת "מסלולים עוקפי חסמים לגיוס שוטרים ערבים", נכתב כך:

"בשל החשיבות של גיוס שוטרים ערבים וההשלכות הרחבות לכך, יש להשקיע מחשבה ויצירתיות כדי להתמודד עם החסמים לגיוס שוטרים ערבים (למשל, קרוב משפחה עם תיק פלילי). יש לאפשר למפקדי התחנות 'לשחק תפקיד' בגיוס שוטרים ערבים לתחנה שלהם. אפשרות אחת היא לאפשר להמלצת מת"ח לגייס מועמד/ת לעמוד נגד דחיה בשל שיקולי ביטחון שדה. ניתן גם לאפשר תקופה משמעותית של התנדבות ("תקופת ניסיון") שלאחריה יוכל המת"ח להמליץ על הגיוס למשטרה."

כמו כן, לאחרונה טען רב פקד בדימוס, עומרי עדיקה, כי רוב המתגייסים כיום למשטרה הם מהמגזר הערבי, ולעומת זאת רוב המתפטרים הם מהמגזר היהודי.

בהרצאה שמסר עדיקה, במסגרת סדנת "לעומק" עם ההיסטוריון הצבאי אורי מילשטיין, אמר עדיקה, כי "איימן עודה עמד במזרח ירושלים וקרא לשוטרים הערבים להוריד את הנשק, אזרחי ישראל לא כל כך הבינו למה הוא רץ למזרח ירושלים. היום רוב האנשים שמתגייסים הם מהמגזר הערבי, ואיימן עודה רצה לעצור את זה, ולכן הוא הלך למזרח ירושלים וקרא לשוטרים תניחו את הנשק, הוא בעצם כיוון למתגייסים, המגמה של איימן עודה וחברי הכנסת הערבים היא לעצור את הגיוס של ערביי ישראל למשטרה".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד