בע"ה כ"ד אב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: שורת מחדלים בגדוד מעורב

חיילות ישנות בעמדות, פירצה בגדר, אירוע חמור שלא גרר הקפצה, וחלק מסגל פלוגה חסר. "רק כשזה יגמר בדם יבינו?". דו"צ: "נהלים חודדו"

  • אלחנן גרונר
  • י"א כסלו תשע"ט - 12:20 19/11/2018
גודל: א א א
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

הפרסום של כרמלה מנשה ברשת ב' אודות בריחתן של חיילות מגדוד לביא הבקעה מפני ערבים שגנבו מהם ציוד, תפס אותנו בקול היהודי בעיצומה של הכנת כתבה על שורת מחדלים בגדוד המעורב לביא הבקעה, התופס קו בדרום בקעת הירדן באזור יריחו.

מתברר כי לצד טענות על בעיות בנושאי הצניעות, הרי שלאחרונה הגדישו את הסאה שורת מחדלים ביטחוניים חמורים ובעיות כח אדם בגדוד ובפרט בפלוגה היושבת במוצב נעם.

אין מפקדות פלוגה ומחלקות

לקול היהודי נודע כי מפקדת הפלוגה אינה נמצאת כבר כחודש וחצי בפלוגה ואין לה מחליף קבוע. בנוסף ישנו חוסר במפקדות מחלקה. 

נציב קבילות החיילים הצביע בעבר על חוסר גדול במפקדים בגדודים המעורבים עקב חוסר רצון של מפקדים לשרת בהם והמליץ משום כך לתת למפקדים תמריצים בכדי שיכנסו לגדודים אלו.

המצב יצר בפלוגה בעיות משמעת קשות שמביאים למחדלים ביטחוניים, ונטל כבד על הסמ"פ, אשר באופן אישי זוכה לתשבחות מהתושבים באזור, אך מוטל עליו עומס כמעט בלתי אפשרי. 

לקול היהודי נודע כי אחד השיאים היה לפני כשבועיים וחצי ביום חמישי, אור לכ"ד חשוון. תושבת חזרה באמצע הלילה ורכב עם ערבים ככל הנראה ניסה לחסום אותה בצומת הפניה למוצב נעם אחרי הפניה למבואות יריחו. הנהגת חמקה מהם ונכנסה לישוב מבואות יריחו הסמוך והזעיקה עזרה.

תושבים התקשרו מיד לחמ"ל הצבאי אך התברר שאין מענה בחמ"ל. בלית ברירה נסע אחד התושבים למוצב הסמוך ושם ראה שהחיילת בשער עסוקה בטלפון וכלל לא שמה לב אליו.

הוא ביקש שיזעיקו כוחות והחיילות סירבו להעיר את הסמ"פ ולדווח לו על האירוע החריג או להזעיק כיתת כוננות של הבסיס, ורק הקפיצו את הסיור הצבאי שהיה באותו זמן באזור מושב תומר - כ-25 דקות נסיעה מהמקום, זאת כאשר האירוע מרחק של כמאה מטרים מהמוצב.

אך גם כשהגיע הסיור סירבו החיילות לבצע סריקות וחסמים או לדווח עליו לגורמים נוספים והתייחסו לאירוע בשוויון נפש, למרות היותו חריג באזור.

פירצה בבסיס וחיילת שישנה על מזרן בעמדה

בשבת בבוקר, יומיים לאחר מכן, הבחינו תושבים ממבואות יריחו בעדר של ערבים צמוד לבסיס בלי שאף חיילת או חייל מרחיק אותו מהמקום.

לקול היהודי נודע כי רבש"ץ הישוב רצה להזהיר את החיילים מהתקרבות העדר, הלך לש.ג הבסיס כדי לעדכן אותם באירוע אך שם החיילת ישנה. הרבש"ץ הלך לעמדת מגדל תצפית של הבסיס וצעק לעבר החיילת האמורה להיות מוצבת בעמדה אך גם שם לא היתה תשובה.

מאחורי הכתבה הזו יש סיפור מעניין...
השגת המידע, אימות והצלבת נתונים, בחינת הערך בפרסום הכתבה, הפנייה שלנו לדובר צה"ל ועוד ועוד..
>> הצטרף עכשיו לקהילת המשמיעים של הקול היהודי וקבל למייל האישי ספורים חמים וטריים 'מאחורי הקלעים' של הקול היהודי <<

אז הבחין הרבש"ץ בפרצה בגדר הבסיס, נכנס פנימה בכדי להתריע בפני החיילות, אשר היו מופתעות כיצד נכנס הרבש"ץ למוצב. עוד התברר כי במגדל השמירה אכן היתה חיילת אך היא ישנה על מזרון וכלל לא שמה לב למתרחש.

אם לא די בכך, לגורמים ביטחוניים בבקעה התברר כי בנוגע לאירוע ביום חמישי בלילה, הפלוגה לא דיווחה על האירוע. לסמ"פ שמחליף את המ"פית נודע על פרטי האירוע רק לאחר ארבעה ימים ולמג"ד לאחר חמישה ימים, וזאת רק מעדכון התושבים.

כמו כן לסמ"פ נודע על הפרצה רק מהתושבים כעבור כמה ימים ואילו החיילות לא עדכנו אותו על כך ולא פעלו מיידית לתיקונה.

עוד בנושא:

ערבים רדפו אחרי חיילות וגנבו להן ציוד צבאי

צבא הגנה לשוויון? הגדודים המעורבים – הסיפור האמיתי

כך הפך צה"ל אירוע מביך להצלחה

מבוכה בצה"ל: מפקד הגדוד המעורב הושעה ונחקר

צה"ל מבצע הקלות בטירונות בגדודים המעורבים

בנוסף, לפני כשלושה חודשים דיווחנו כי ערבים חדרו למטע תמרים של תושב מבואות יריחו הנמצא עשרות מטרים מגדר הבסיס וגנבו תמרים מתחת לאפן של החיילות והחיילים במוצב.

מעבר לבעיות המבצעיות החמורות, לקול היהודי נודע על כמה מקרי פריצות בגדוד, כולל בין מפקדים לחיילות.

מקורותינו ביקשו שלא לפרסם את פרטי המקרים בכדי שלא לפגוע אישית בחיילים, מה שגרם לכך שבדו"צ לא יכלו להגיב על כך בצורה מסודרת מפאת חוסר סיפוק המידע מצידינו, אך לקול היהודי נודע כי בעקבות המקרים קיבלו החיילים והחיילות הוראה ממפקדם שלא להגיע יותר לבריכת המים הסמוכה למבואות יריחו שבה התרחשו כמה מקרים חמורים.

יש לציין כי מי שמונה בשבועות האחרונים לפקד על גדוד לביא הבקעה הוא תום פרץ, בנו של הרבצ"ר לשעבר הרב רפי פרץ. פרץ יחליף את סא"ל ניר דופט, קצין חובש כיפה המתגורר בשומרון.

לא החיילות אשמות - להתעורר לפני שיקרה אסון

במזכירות הישוב מבואות יריחו ורבש"ץ הישוב אמרו לקול היהודי כי הם בוחרים שלא להתייחס לדברים החמורים בכלי התקשורת.

תושב האזור ששוחח עם הקול היהודי ביקש להדגיש כי הביקורת אינה על החיילות והחיילים אלא על המערכת.

"לא החיילות והחיילים אשמים, התושבים פה מעריכים אותם מאוד, מארחים אותם ויודעים שהם התגייסו כדי לתרום לעם ישראל", חשוב לו להדגיש.

"אבל בשם אג'נדות רדיקליות מטורפות הטילו אותם לתוך מעבדת ניסויים שמוכיחה כישלון אחרי כישלון בנושאים של חיי אדם. איך מצפים שסמ"פ יתפקד בלי כח אדם בסיסי כזה? לקחו קצין מוכשר והפכו אותו לאומלל. גם החיילות שבויות של קונספציות מגדר קיצוניות ופועלות בזירה שלא תואמת את הכשרתן ויכולותיהן".

לדבריו, יש להציף את הדברים לפני שיקרה אסון.

"רק כשזה יגמר בדם חלילה יבינו שצריך פה איפוס? המוצב הזה נמצא קרוב מאוד ליריחו. אנחנו לא רוצים לדמיין מה היה קורה במקרה של חדירה חלילה.

החיים של החיילות והחיילים חשובים לנו, החיים של התושבים חשובים לנו. התפקוד של הצבא חשוב לנו. עד כמה רחוק מוכנים ללכת עם האג'נדה הזאת? מתי יתעוררו ויבינו שלא עושים את הניסויים הללו בבני אדם? עד לאן ימתחו את החבל?".

דובר צה"ל: "הטענות נבדקו ונהלים חודדו"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי:

"גדוד לביאי הבקעה הינו גדוד מבצעי האמון על שמירת בטחון תושבי בקעת הירדן ומשקיע מאמצים רבים לשמירת הסדר באזור.

במהלך תעסוקתו המבצעית השוטפת, המתבצעת ברוב ימות השנה, מבצע הגדוד סיורים, פעולות יזומות, פעולות סיכוליות ועוד מגוון פעילויות למען הגנה על תושבי הגזרה והעוברים בה.

כלל הטענות נבדקו ונהלים חודדו. בנוגע לאירוע שהתרחש ב2 בנובמבר, לאחר קבלת הדיווח הכוחות הגיעו במהרה לנקודה על מנת לסרוק אחר החשודים ובסיום הסריקות האירוע נסגר ללא ממצאים".

מאחורי הכתבה הזו יש סיפור מעניין...
השגת המידע, אימות והצלבת נתונים, בחינת הערך בפרסום הכתבה, הפנייה שלנו לדובר צה"ל ועוד ועוד..
>> הצטרף עכשיו לקהילת המשמיעים של הקול היהודי וקבל למייל האישי ספורים חמים וטריים 'מאחורי הקלעים' של הקול היהודי <<
תגובות (11) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד