בע"ה ב' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בקעת הירדן: ערבים גנבו תמרים צמוד לבסיס צבאי

​עונת הגדיד הגיעה ועמה גם גניבות חקלאיות של ערבים בבקעת הירדן בשווי עשרות אלפי שקלים. הרשויות לא מספקות מענה לחקלאים

  • אלחנן גרונר
  • כ"ג אלול תשע"ח - 14:16 03/09/2018
גודל: א א א
ארכיון (נדב איילון)
ארכיון (נדב איילון)

שוב גל גניבות חקלאיות בבקעת הירדן, והפעם סביב עונת הגדיד מתרכזים מאמצי הגנבים הערבים במטעי התמרים עבור הפרי המשובח והיקר.

במוצאי השבת האחרונה היכו גנבים ערבים במטע של דורון אלוש, תושב מבואות יריחו שבדרום הבקעה. 750 ק"ג פרי נקטפו והועמסו בידי הגנבים, והנזק מוערך בלמעלה מ-15 אלף ₪.

"הגיעו למטע, חתכו את הגדר ועם מסורים מחוברים למוטות וניסרו מהקרקע אשכולות תמרים משישה עצים", סיפר אלוש בשיחה עם הקול היהודי.

"כנראה עבדו כמה וכמה אנשים במקביל כי מדובר גם בקטיף וגם בהובלה של כמות כזו של פרי. החתך בגדר והעקבות כנראה לכיוון מאהלי הבדואים דרומית לישוב, הגשנו תלונה וזהו", הוא אומר.

עוד בנושא:

לקול היהודי נודע כי הגניבה התרחשה סמוך מאוד לבסיס הגדוד המעורב "אריות הירדן" התופס קו באזור. הבסיס נמצא עשרות מטרים בלבד ממטע התמרים. גניבה במיקום זה מלמדת על תעוזת הגנבים, שלא מורתעים מהנוכחות הצבאית.במבואות יריחו לא סבלו כבר הרבה זמן מהגניבות, אך ברחבי הבקעה התופעה מוכרת בהחלט.

"לפני כמה שנים סבלנו מגניבות אבל היה עכשיו שקט כמה שנים", אומר אלוש. "באופן כללי זה משהו מאוד מצוי בעונה של הגדיד, המג'הול הוא פרי מאוד יקר ויש גניבות מכל הבא ליד, מהשטחים ובתי האריזות".

במשטרה הוא לצערו לא תולה תקוות רבות. הכח המצומצם ביותר של המשטרה בבקעת הירדן, מתקשה לעמוד מול הגניבות, ומי שבכל זאת משתדל לבצע פעילות בעניין הוא השוטר הקהילתי ניסים ועקנין, שמסיפורי החקלאים נראה כי הוא נאלץ להפוך לעיתים גם לרכז מודיעין, חוקר ובלש בכדי לנסות ולסייע לחקלאים המיואשים.

"במקרה הזה ספציפית לא חיפשו ממש עד המאהלים של הבדואים. אני לא יודע כמובן מודיעינית מה עושים, אבל הניסיון מהעבר הוא שלא מאתרים חשודים", הוא אומר.

גנבו תמרים לכבוד החג

מי שדווקא הצליח להשיב חלק מהתוצרת הגנובה שלו הוא יוגב קרסנטי ממושב תומר.

לפני מספר שבועות, ערב חג הקורבן המוסלמי, הגיעו ערבים למטע שלו וגנבו כמה מאות ק"ג של פרי. גם במקרה זה מאריך קרסנטי כי הנזק עומד על כ-15 אלף ₪.

"נגנבו לי תמרים מהמטע לפני הגדיד, הם אפילו לא היו בשלים אלא במצב של חצי הבשלה והם גנבו כדי למכור אותם לקראת חג הקורבן", סיפר קרסנטי לקול היהודי.

"השגנו מידע והעברנו אותו למשטרה, ואחרי יומיים שלושה חזרו עם המיקום ויחד עם השוטר הקהילתי והצבא נכנסו לפסאיל ומצאנו חלק מהתוצרת".

במקרה זה הנזק הכלכלי נותר כשהיה, משום שהפרי נקטף במצב לא בשל וספג נזקים בימים בהם אוכסן ברשות הגנבים.

"זה גם נקטף מוקדם וגם חטף הרבה פגיעות וגם לא ישב בקירור כמה ימים אז אין יותר מדי מה לעשות עם זה", הוא מסביר.

במקרה זה נעצר חשוד ששוחרר כעבור כמה ימים במעצר. לטענתו קנה את התמרים מחבר, אלא שלדברי קרסנטי ניתן לבדוק בקלות האם הפרי גדל אצל יהודים או ערבים.

"יש הרבה הבדל בין התמרים שאנחנו מגדלים. שלנו גדולים פי שניים או שלושה", הוא אומר.

גם בתומר סובלים באופן יומיומי מגניבות. רק במוצאי השבת האחרונה סוכל ניסיון חדירה של שני ערבים שחתכו צינורות באמצעותם ניסו לבודד את הגדר החשמלית. אחד התושבים הבחין בהם והם נמלטו.

גם בפצאל נגנב לפני כשבוע יבול תמרים, ואיש ביטחון מקומי בבקעה סיפר לקול היהודי כי בתקופת הגדיד הוא לא ישן בלילות מחשש הגניבות המתגבר.

"לפעמים הגנבים הם פועלים מהשדה ליד שבאים וקוטפים ולוקחים, ולעפמים מדובר בחוליות מאורגנות שסוחרים מזמינים מהם פרי והם באים וגונבים", מסביר קרסנטי.

כך או כך, נראה כי המענה לגניבות כמעט ולא קיים מצד הרשויות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד