בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
חשיפת הקול היהודי:

תחקיר: הוואקף הפעיל עמותת חמאס בהר הבית

תחקיר הקול היהודי חושף: יו"ר העמותה ומורשה חתימה בעמותת חמאס הוא בכיר הוואקף מנהל מסגד אל אקצא עומר אל-קסוואני אולם הוא לא נעצר. האם בשב"כ ובמשטרה אתרגו אותו? כך פעל חמאס בהר הבית במימון ארגוני טרור בעולם ותחת אפה של ישראל

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו אדר ב תשפ"ב - 15:09 29/03/2022
גודל: א א א

תחקיר הקול היהודי חושף: הוואקף הירדני מפעיל כ-30 שנה עמותת חמאס בהר הבית. יו"ר העמותה ומורשה חתימה בה הוא לא אחר מאשר עומר אל קסוואני מנהל מסגד אל אקצא ובכיר הוואקף. לפני כשבועיים הוגש כתב אישום כנגד העמותה אולם הרשויות העלימו את קשריה לוואקף, ככל הנראה באופן מכוון, ונמנעו מהעמדה לדין של בכירי העמותה.

היום (ד') דווח כי שר הבט"פ עומר ברלב נפגש בשבוע שעבר לביקור חשאי בירדן עם שר החוץ הירדני בנוגע להר הבית, ובכתבה שפורסמה באתר וואלה צוטט "בכיר ישראלי" כמי שאומר ש"הגענו להסכמה שהירדנים יוודאו שאין תומכי חמאס בקרב אנשי הווקף וישראל תסכים להגדיל מעט את מספר השומרים של הווקף כאשר כל אחד יעבור בדיקה ישראלית כדי לוודא שאינו קשור לארגון טרור".

אלא שבקול היהודי אנו חושפים כי הוואקף הירדני הפעיל באופן רשמי עמותה של חמאס בתוך הר הבית לאורך כ-30 שנה, עמותה שכעת עומדת לדין מבלי שהרשויות הישראליות מזכירות את היותה שייכת לוואקף הירדני.

עמותת חמאס בהר הבית

ביום שישי לפני כשבועיים, חג הפורים, פרסמו במשטרה ובפרקליטות על כתב אישום שהוגש כנגד בכיר חמאס בירושלים חאלד סבאח ובניו וכן נגד עמותת לג'נת זכאת אל קודס שבה שימש סאח כמנכ"ל.

כתב האישום מגולל כיצד סבאח ובניו היו בקשר עם בכירי מחבלי חמאס בטורקיה, קיבלו כספים למטרות טרור ואף התאמנו אימונים צבאיים לקראת הרמדאן הקרוב. מכתב האישום עולה כי עמותת לג'נת זקאת אל קודס הינה עמותה של חמאס שבמסווה של פעילות הומניטרית ובה סיוע ליתומים, ארגון סעודות איפטר ופעולות נוספות בהר הבית, מימשה את פעולות חמאס בירושלים והעניקה כספים למשפחות מחבלים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

כתב האישום מייחס לעמותה, שלה משרדים גם בהר הבית, שימוש בכספי טרור בשווי של מעל 27 מיליון ₪ בין השנים 2007 ל-2022. העמותה עצמה הוקמה ב-1994 אולם נראה כי כתב האישום אינו מתייחס לשנים לגביהן יש התיישנות כיון שעברו למעלה מ-15 שנה.

יו"ר עמותת החמאס – מנהל מסגד אל אקצא

אלא שתחקיר הקול היהודי חושף כי נראה שבמשטרה ובפרקליטות בחרו לטפל רק בחלק מהעמותה והסתירו מהציבור את מי שעומד בראש העמותה ומי שמפעיל אותה.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי את העמותה מפעיל לא אחר מאשר משרד ההקדשות הירדני – הוואקף. בתיק העמותה מופיעים מסמכים של הוואקף הממנים את חברי וועד העמותה לפי החוק הירדני.

כך למשל יו"ר העמותה בשנים האחרונות ומורשה החתימה שחתם במשך שנים על הדו"חות הכספיים של העמותה הוא לא אחר מאשר עומר עודאאלה אל קסוואני – מנהל מסגד אל אקצא ואחת הדמויות החזקות ביותר בוואקף הירדני בהר הבית.

במסמך רשמי של הוואקף שאותר בידי הקול היהודי הוא ממונה על פי חוק הזכאת הירדני לשמש כנשיא (יו"ר) העמותה.

לצידו משמשים חברי וועד אישים נוספים המוכרים בהר הבית, לחלקם בני משפחה הפעילים במורביטאן ומורביטאת וקשורים להתפרעויות בהר.

מדוע הרשויות "אתרגו" את הוואקף?

אלא שבכתב האישום אין זכר לעומר אל קסוואני ולאנשי הוואקף. ככל הידוע הם לא נחקרו ולא נעצרו בפרשה. במשטרה סירבו למסור לקול היהודי האם הם נחקרו או נעצרו והסתפקו בתגובה כללית.

המשטרה אף פרסמה את כתב האישום ביום שישי, חג הפורים, זמן "מת" מבחינה תקשורתית, ובניגוד לחקירות אחרות, במשטרה גם סירבו לאפשר לקצינים להתראיין בנוגע לפרשה, מה שהוביל ל"קבירת" הפרשה בתקשורת.

האם הרשויות הישראליות החליטו לאתרג את הוואקף למרות הראיות הברורות הקושרות אותו לפעולות טרור במסגרת העמותה ובפרט את מנהל מסגד אל אקצא?

פרויקטים בהר הבית במימון קואליציית הצדקה העולמית של חמאס

תחקיר הקול היהודי העלה כי זקאת אל קודס משמשת כצינור להעברת מיליוני שקלים מארגונים בין לאומיים התומכים בחמאס, לטובת פעילות חמאס בירושלים.

קואליציית הצדקה של חמאס הינה ארגון גג שהוכרז כארגון טרור לאחר תחילת האינתיפאדה השנייה. לפי השב"כ ומערכת הביטחון הקואליציה כוללת עשרות ארגונים ברחבי העולם שהעבירות לאורך השנים מאות מיליוני דולרים לטובת חמאס. שני ארגונים מרכזיים זוהו בתחקיר הקול היהודי ככאלו המתקצבים את זקאת אל קודס.

האחד הוא ארגון human appeal הבריטי המוגדר בישראל כארגון טרור והוצא מחוץ לחוק ב-2008 בידי שר הביטחון דאז אהוד ברק. הארגון תקצב את זקאת אל קודס במיליוני פאונד למטרות שונות ובהן סעודות איפטר של זקאת אל קודס בהר הבית וכן מימן את בניית בית הספר של זקאת אל קודס במ.פ שעפט בכ-700,000 דולר.

את בית הספר חנך עומר אל קסוואני לצד המופתי תומך פיגועי ההתאבדות עכרימה סברי, ראש הוואקף עזאם אל חטיב, ראש מועדון האסיר של פת"ח נאסר קוש ומנהל הפרויקטים של זקאת אל קודס אשרף סלהב.

ארגון נוסף הוא ארגון muslim hands שגם הוא ארגון בריטי המוכרז בישראל כארגון טרור. הארגון גם הוא העביר מיליוני פאונד לזקאת אל קודס למטרות דומות וכן לשיפוץ מסגד אל אקצא והתקנת תאורות במסגד.

יתרה מכך, במהלך התחקיר זיהינו את אחד הפקידים הותיקים של זקאת אל קודס כאשר הוא פועל עם ווסט של ארגון הטרור muslim hands, מה שמראה קשר הדוק ופעיל בין הארגונים ומחזק את העובדה כי מדובר בפעילי חמאס לכל דבר ועניין.

עומר אל קסוואני עצמו שיגר סרטוני ברכה והתרמה לשני הארגונים והודה לתורמים לזקאת אל קודס.

הסרטונים פורסמו גם בדפי הפייסבוק של הארגונים. כך גם חמזה קיסי מנהל זכאת אל קודס ובמקביל מנהל בית ספר ממשרד החינוך פרסם סרטון תמיכה בתורמי muslim hands.

חומרים אלו מעידים אל פעילותו של עומר אל קסוואני כדמות דומיננטית ומרכזית בזקאת אל קודס, שכאמור נאשמת בהיותה עמותת חמאס.

הטרור והוואקף

לא מדובר בקשר היחיד של גורמי הוואקף לטרור.

עומר אל קיסוואני והוואקף נקשרו בתחקיר נוסף של הקול היהודי גם לפאדי אבו שחידם, מחבל ובכיר חמאס בירושלים שרצח בפיגוע ירי בעיר העתיקה את אליהו קיי.

בקול היהודי חשפנו כי המחבל אבו שחידם הוביל קורס מטעם הוואקף לצד מרצים מבכירי הוואקף ובהם עזאם אל חטיב ראש הוואקף. הקורס הכשיר מורביטאת – פעילות מוסלמיות קיצוניות, חלקן שומרות וואקף, וזאת למטרות התפרעויות וטרור בהר הבית.

בטקס הסיום של הקורס הצטלם אבו שחידם ולצדו בכירי הוואקף עומר אל קיסוואני מנהל מסגד אל אקצא וכן עזאם אל חטיב מנהל הוואקף.

בחודשים האחרונים נעצרו גם כמה שומרי וואקף נוספים.

אחד מהם הוא פאדי עליאן ראש שומרי הוואקף שכפי שחפשנו בקול היהודי הואשם במעורבות בפיגועי ירי נגד שוטרים בעיסוואיה.

לפי כתב האישום עליאן רכש נשק קרלו בשכם והעביר את הנשק לקרוב משפחתו שביצע באמצעות הנשק מספר פיגועי ירי נגד שוטרים בעיסאוויה.

כתב האישום תיאר כי עליאן מחה בפני קרוב משפחתו על ביצוע הפיגוע הראשון אך השאיר אצלו את הנשק וזה ביצע עוד שני פיגועי ירי נוספים.

שומר וואקף נוסף בשם לואי אבו עסב הואשם בתקיפה חמורה של שוטר בהר הבית שעצר את פאדי עליאן.

הטבת המס לעמותת החמאס כמעט ואושרה

הגשת כתב האישום כנגד לג'נת זקאת אל קודס מגיעה כמה חודשים לאחר שחשפנו בקול היהודי כי הממשלה התכוונה לאשר הטבת מס לפי סעיף 46 לעמותה נוספת של ארגון זקאת אל קודס.

כעת מתברר כי טענת התחקיר על כך שהארגון קשור לחמאס הינה נכונה ואף הוכחה בחקירת שב"כ ומשטרה.

בתחקיר ההוא חשפנו את עמותת 'אמסח דמעת אליתים' של ארגון זקאת אל קודס, אשר מפעילה בתי ספר וגנים ל"יתומים" במ.פ שעאפט וזוכה לתקצוב ממשרד החינוך.

להצטרפות לטלגרם של הקול היהודי >>

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

תחקיר הקול היהודי העלה כי בית הספר נבנה במימון של 700 אלף דולר מארגוני טרור מקואליציית הצדקה של חמאס ונלמדת בהם תכנית הלימודים של הרשות הפלסטינית המלאה בהסתה אנטישמית נגד יהודים ונגד ישראל.

למרות זאת משרד החינוך מתקצב את בתי הספר ורשות המיסים הביאה לאישור וועדת הכספים את העמותה ככזו הראויה לקבל את סעיף 46 המורה על החזר מס לתורמים לעמותה.

בעקבות התחקיר והפרסום של הקול היהודי נמנעה ועדת הכספים מלאשר לעמותה סעיף 46 וחברי הכנסת הערבים זעמו והצהירו כי העמותה מסייעת ל"יתומים".

אגב, מנהל בית הספר של אמסח דמעת אל יתים מוגדר ברשומות כחמזה קיסי שמנהל במקביל את ארגון זקאת אל קודס הירדני שכעת התברר שהינו ארגון חמאס.

מנכ"ל העמותה: ראש חמאס בירושלים

כתב האישום שהוגש נגד עמותת לג'נת זקאת אל קודס מתאר כי שימשה פלטפורמה של חמאס ירושלים ומנכ"ל העמותה הועמד לדין בטענה ששימש כראש חמאס בירושלים.

פעילות העמותה המתוארת כללה פעילות של זקאת אל קודס, בין השאר במסווה של פעילות למען יתומים, בעוד בפועל המטרה היתה סיוע כספי למשפחות מחבלים והקמת תשתית ארגונית של חמאס בבירה.

זקאת אל קודס הינו גוף הפועל כחלק מהוואקף הירדני ועוסק בשלל פעולות, חלקם בכסות של סיוע לנזקקים, יתומים, חינוך ושאר פעולות "דעאווה" המכוונות לחיזוק כוחו של ארגון החמאס ברחוב הערבי.

על פי כתב האישום שהוגש לביהמ"ש המחוזי בירושלים, חאלד סבאח, מנכ"ל העמותה מזה כ-25 שנה ושני בניו מוניב ומוסעב תושבי צור באכר, ביצעו פעילות טרור מטעם חמאס. עמותת לג'נת זקאת אלקודס שנוהלה בידי חאלד נאשמת אף היא בכתב האישום כישות משפטית, וכן אדם נוסף בשם פיראס טוטח שהתרים מיליוני שקלים לעמותה.

לעמותה שהוקמה בשנת 1992 בידי אנשי חמאס, מספר משרדים בין היתר בהר הבית. בפשיטת המשטרה והשב"כ על המשרדים נתפסו מחשבים ומסמכים וכן סכום של כ-380,000 ש"ח במזומן.

חאלד סבאח הורשע בשנת 1982 בגין חברות בהתאגדות בלתי חוקית וריצה 12 שנות מאסר בפועל. אחד מבניו מרצה 10 שנות מאסר בגין ביצוע פיגוע דקירה. טוטח הורשע בשנת 2005 בחברות בהתאגדות בלתי חוקית וריצה מאסר בפועל.

על פי כתב האישום, במהלך שנת 2019 מונה חאלד סבאח על ידי בכירי מפקדת החמאס בטורקיה כאחראי כספים בחמאס ירושלים והתבקש לסייע בהוצאת כספי חמאס מטורקיה, הכנסתם לירושלים וחלוקתם לפעילי חמאס ומשפחותיהם בהתאם לצרכי חמאס.

במספר הזדמנויות הכניס את הכספים דרך מעברי הגבול של ישראל ללא דיווח. בהמשך הוא נדרש להעביר סכומי כסף גדולים יותר לישראל, מה שהקשה על הכנסת הכספים. על כן הוא הפקיד את הכספים לחשבון הבנק הטורקי שהיה בבעלותו וכנגד כספים אלו שקיבל העמיד כספים מהונו האישי בישראל, והעבירם לפעילי החמאס בארץ בסכום של כ- 250,000 דולר, תוך שבניו, מוניב ומוסעב, מסייעים לו כחלק מהחברות שלהם בארגון חמאס. הכספים הללו, כאמור, הועברו לפעילי חמאס בישראל למשפחותיהם וכן לערבים שהורשעו בין היתר בעברות טרור, בטחון, והפרה של הסדר הציבורי.

על פי כתב האישום, במהלך ביקוריו בטורקיה לאורך השנים נפגש חאלד עם פעילי חמאס בכירים במפקדת החמאס בטורקיה, בין היתר עם זכריה נג'יב, שהורשע בגין מעורבותו בחטיפתו של נחשון וקסמן הי"ד ושלושה פעילי חמאס נוספים אשר הורשעו בחטיפתו ורציחתו של השוטר ניסים טולדנו הי"ד, וזאת כשהוא יודע כי מדובר בפעילים בולטים בארגון הטרור.

לחלק מן הטיסות הצטרפה לחאלד משפחתו, רעייתו ובניו מוניב ומוסעב, כל זאת על מנת להציג מצג שווא כי מדובר בנסיעה משפחתית. בביקורו האחרון בחודש שעבר הורחב תחום אחריותו והוא מונה כ"אחראי חמאס ירושלים" וזאת לשם קידום פעילות החמאס בירושלים. במסגרת תפקידו התבקש חאלד, בין היתר, להקים ולהניע תשתית צבאית וארגונית בירושלים ובמיוחד להיערך לקראת חודש הרמדאן בשנת 2022.

עוד נטען בכתב האישום כי מוסעב סייע לאביו חאלד ושימש כאיש קשר בינו לבין בכירי מפקדת חמאס בטורקיה, זאת לאור חשש הצדדים כי קשר ישיר בין חאלד לבין פעילי חמאס עלול לעורר את חשד הרשויות בישראל.

מוניב סייע אף הוא לחאלד בהעברת מסרים בינו לבכירי מפקדת החמאס בטורקיה ואסף מהם כספים עבור אביו.

מיליוני שקלים למטרות חמאס

בנוסף, בשנים 2022-2012 גייס פעיל החמאס, פיראס טוטח, כ- 4,000,000 שקלים עבור עמותת לג'נת זקאת אלקודס, זאת ביודעו כי הכספים מועברים למשפחות ויתומים המזוהות עם חמאס וכן, תוך שהוא מודע לכך, כי מטרת העמותה הינה קידום מטרות החמאס, וכי חאלד הינו איש חמאס.

בשנים 2020-2007 העבירה העמותה באמצעותו כספים בהיקף של כ-28,000,000 שקלים למשפחות נזקקות, ובהם משפחות פעילי חמאס ומשפחות שהידים. בנוסף, העמותה העבירה חלק ניכר מכספיה ליתומים שאינם מזוהים עם החמאס, זאת כדי להגביר את התמיכה ואת אהדת הציבור בארגון, להטמיע את רעיונותיו ולגייס לשורותיו פעילים נוספים, כל זאת, לשם קידום מטרות החמאס וכחלק מהמאבק במדינת ישראל והפגיעה בריבונותה, ובמטרה להציג את פעילות העמותה כפעילות חוקית אשר לא תעורר חשד במערכות אכיפת החוק.

כתב האישום מייחס לנאשמים (כל אחד על פי חלקו) ביצוע עבירות של מילוי תפקיד ניהולי או פיקודי בארגון טרור, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, איסור הלבנת הון, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור, חברות ופעילות בארגון טרור, אי דיווח למיסוי מקרקעין ומרמה, ערמה או תחבולה.

הפרקליטות ביקשה  להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם ולחלט מהם כספים ורכוש בהיקף של כ- 800,000 שקלים.

החקירה נוהלה על ידי השב"כ, מפלג תפקידים מיוחדים בימ"ר ירושלים במשטרה ובהשתתפות משרד פקיד שומה חקירות ירושלים והדרום מרשות המסים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לקול היהודי: "במסגרת חקירה שהתנהלה במשטרה יחד עם גורמי ביטחון נוספים, נחקרו חשדות לעבירות הקשורות בכספי טרור. במסגרת החקירה נאספו ראיות וגובשה תשתית ראייתית שהבשילה לכתב אישום שהוגש לאחרונה בבית המשפט נגד ארבעה נאשמים. מעבר לכך, אין בכוונתנו לפרט אודות פעולות חקירה שבוצעו במסגרת החקירה".

רגע אחד!
תחקירים דורשים משאבים רבים.
הקול היהודי מופעל בידי עמותה ללא מטרות רווח.
עיזרו לנו לייצר תחקירים נוספים שמשפיעים ומשנים מציאות!
עזרו לנו לייצר תחקירים נוספים >>
[תרומות בפייבוקס]
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון