בע"ה כ"ח שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כיצד הגיבו ח"כים ערבים לחיסול סולימאני?

לאחר שארה"ב חיסלה את מפקד כוח קודס האיראני, בטהרן משגרים איומים נגד יעדים אמריקאים וגם "תל אביב בטווח הטילים". בינתיים, זה מה שיש לח"כים ערבים בכנסת ישראל לומר:

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' טבת תש"פ - 08:13 05/01/2020
גודל: א א א
בעזה מתאבלים על מותו של סולימאני (מג'די פתחי, tps)
בעזה מתאבלים על מותו של סולימאני (מג'די פתחי, tps)

היחסים בין ארצות הברית לאיראן מתוחים מאוד, לאחר שארה"ב הגיבה למספר תקיפות איראנות בכך שחיסלה ביום שישי האחרון את קאסם סולימאני.

סולימאני, גנרל איראני בכיר ומפקד הראשי של כוח קודס, הכוח האיראני האחראי לפעילות משמרות המהפכה האיראניים מחוץ לגבולות איראן. כך, סולימאני אחראי על טיפוח, מימון וחימוש ארגוני הטרור חיזבאללה בלבנון וחמאס ברצועת עזה וכן מליציות שונות במדינות כמו עיראק ועוד.

בשבוע שעבר מליצייה בשם כתא'אב חזבאללה, המגובה בידי איראן, ביצעה תקיפה של עשרות רקטות ארטילריות לעבר בסיס בו היו כוחות ארה"ב בעיראק ומספר לוחמים נהרגו. ארה"ב ביצעה תקיפה בה נהרגו 25 חברי מליציית כתא'אב חזבאללה ובתגובה עשרות מתפרעים תקפו את מתחם השגרירות של ארה"ב בבגדאד.

התקיפה האווירית בה חוסל סולימאני, בוצעה בלילה שבין חמישי לשישי בשעה שסולימאני יצא עם שיירתו משדה התעופה הבינלאומי בבגדאד, יחד עם בכירים איראנים נוספים. התקיפה בוצעה בהוראת הנשיא דונלד טראמפ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את התקיפה האווירית ואמר כי טראמפ "פעל בנחישות, בעוצמה ובמהירות". לאחר התקיפה, הורה צה"ל לסגור את אתר החרמון לכניסת מבקרים.

   | ח"כים ערבים בישראל תוקפים את חיסול סולימאני

לצד הברכות ששיגר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושר החוץ ישראל כץ, על החיסול האמריקאי נגד איראן, חברי כנסת מהרשימה הערבית המשותפת דווקא הביעו התנגדות.

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן הגיבה לחיסול סולימאני ואמרה כי "ממשל טראמפ מסכן את חיי כל תושבי המזרח התיכון – איראנים ישראלים וכל מי שנמצא ביניהם. לא למלחמה!".

ח"כ עופר כסיף מהרשימה הערבית המשותפת כתב בטוויטר, כי "מי שפותח היום שמפניות לא מבין שהרג סולימאני יכול להוביל לתקיפה נגד ישראל. אם הבריונות האמריקנית תעלה בחיים ישראלים הדבר יהיה על ידיו של טראמפ ושל חברו העבריין הנמלט נתניהו".

ח"כ עוסאמה סעדי אמר היום, כי "ארצות הברית היא ראש הנחש. ישראל וארצות הברית גוררת את האזור לאסון. אמריקה מבצעת טרור"

חבר הנהגת  חד"ש וחבר מועצת העיר חיפה, פרסם מאמר בעיתון המפלגה 'אל-איתאחיד' בו הוא תוקף את חיסול סולימאני והביע תמיכה אסטרטגית בכוח קודס ובקאסם סולימאני.

ציוצים ברוח דומה העלו לרשת הטוויטר גם חבר הכנסת יוסוף ג'בארין, מוסי רז ממרצ ועוד.

   | טהרן מבטיחה לנקום.  ארצות הברית מאיימת

איראן הבטיחה לנקום את מותו של מי שכונה בעבר בידי עלי חואמנאי כ"השהיד החי" ובינתיים נורו קטיושות לכיוון שגרירות ארה"ב בבגדאד וכן לעבר בסיס חיל האוויר אמריקני בלד.

בלילה האחרון פרסם טראמפ איום לפיו, אם איראן תגיב לחיסול סולימני, ארה"ב תתקוף "במהירות ובעוצמה" 52 יעדים איראנים. איום זה של טראמפ הגיע לאחר שגנרל איראני אמר כי טהרן זיהתה 35 יעדים אמריקנים באזור, כולל את מיצרי הורמוז והמשחתות המאריקאניות. עוד אמר הגנרל האיראני, כי "גם תל אביב בטווח שלנו".

מאז התקיפה, עסוקים כלי תקשורת רבים בישראל ובארצות הברית לחזות את התגובות האיראנית האפשרויות לחיסול. בין היתר, מדברים על תקיפות ארטילריות, תקיפות נפט, סייבר ועוד.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד