בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי: האם אגד יבדקו רקע לאומני לנהגים?

הפרסום בקול היהודי הוביל לפיטורי נהג אגד ששיתף סרטון בשבח מחבלים מתאבדים. הנהג תבע את אגד. השופט לא התרשם מהתביעה אך ביקר את אגד שלא בדקו את הנהג לפני שהתקבל לעבודה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • א' אייר תשפ"ב - 09:48 02/05/2022
גודל: א א א
המחבל המתאבד ממלון פארק - צילום מסך מהפוסט של נהג האוטובוס (צילום מסך רשת חברתית)
המחבל המתאבד ממלון פארק - צילום מסך מהפוסט של נהג האוטובוס (צילום מסך רשת חברתית)

האם בעקבות חשיפת הקול היהודי חברת אגד תחל בבדיקות רקע לנהגים בשל החשש מפני עובדים ערבים בעלי רקע לאומני ביטחוני? בדיון שנערך לאחרונה בבית המשפט האיזורי לעבודה בחיפה הצהיר נציג אגד כי החברה, בה רוב של נהגים ערבים, שוקלת זאת.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

לפני כחדשיים פרסמנו בקול היהודי אודות נהג אגד בלאל חמאד הפעיל בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ופרסם קריאות קיצוניות ובהן סרטון התומך במחבלים מתאבדים. לאחר שפורסם כי אגד הזמינה את הנהג לשימוע, לקול היהודי נודע כי הנהג פוטר באופן סופי מהחברה.

עוד נודע לקול היהודי כי לאחר הפיטורין מאגד תבע חמאד את החברה ועתר לבית הדין האיזורי לעבודה בחיפה בדרישה לקבלת סעד זמני שיורה לאגד להשיבו לעבודה.

בדיון שנערך לפני כחודש המליץ השופט יגאל גלם לחמאד למשוך את הדרישה וגיבה את ההחלטה של אגד. השופט אמר בדיון כי "ההחלטה של אגד סבירה" וכי "לכל אדם יש אחריות למה שהוא בוחר לכתוב ולהגיד".

"זה לא מצב דברים רגיל אלא מצב דברים מיוחד", אמר השופט בתגובה לטענת עורך דינו של חמאד כי שיחת הבירור שנערכה באגד נעשתה באופן לא תקין. "קרו דברים, עשו דברים בזמן אמת. ככה מטפלים בדברים. יכול להיות שצריך לעשות את זה לפני שקיבלו אותו לעבודה, אבל אפשר לעשות שיחת בירור מהרגע להרגע, זה הכל תקין", אמר השופט.

השופט המליץ לחמאד למשוך את בקשתו לסעד זמני אולם בעמדה משפטית מפתיעה מעט המליץ לאגד להגיע לפשרה לעניין פיצוי כספי קטן לנהג המפוטר, וזאת דווקא משום שאגד לא בדקו את הרקע שלו לפני קבלתו לעבודה.

"רוצים שנעשה בירור שלם איך מקבלים נהגים באגד?" 

"כשאתם הולכים לקבל עובד יש לזה משמעות", אמר השופט. "כל הדברים האלו היו ידועים לפני שהוא התקבל לעבודה ויכלתם בקלות לברר אותם. אם לאגד חשוב העניינים הללו נורא קל לברר אותם. בחרתם ללכת בדרך הקלה ורק כשמישהו הביא לכם את המידע התחלתם לברר. אי אפשר לעצום עיניים ולומר לא בדקתי לא ראיתי. להיות נהג אוטובוס שמוביל 50 אנשים זה לא דבר פשוט. הייתי בטוח שיש איזשהוא תהליך... על פניו יכלתם למנוע את כל התהליך הזה מהתחלה".

בעקבות כך השופט המליץ לאגד להגיע לפשרה של פיצוי של משכורת אחת של עבודה בגלל התרשלותם לכאורה בבירור לפני קבלת העובד. "אתם רוצים שנעשה בירור שלם איך מקבלים נהגים באגד? ההגה שאמור להיות אמון על התחבורה הציבורית הראשית במדינת ישראל, ויגידו שככה מקבלים עובדים, ככה פועלים בשנת 2022, הכל בסדר, נעשה את זה", אמר השופט גלם לנציג אגד כשזה התלבט אם להגיע לפשרה.

עו"ד דניאל כוכבי נציג אגד אמר בדיון כי: "באגד לא נוהגים להסתכל בפייסבוק אחרי מועמדים. זה לא משהו שנהוג לעשות, יכול להיות שאחרי המקרה הזה זה ישתנה, אנחנו עוד לא יודעים".

בסופו של דבר הצדדים התקשו להגיע לפשרה בנוגע לתיק העיקרי בו דרש חמאד פיצויים אך הסכימו להמלצת השופט שתימחק הבקשה לסעד זמני שדורש להשאיר את הנהג בעבודה, מה שמשאיר את הנהג מחוץ לאגד באופן סופי. בנוגע לתביעה בתיק העיקרי הצדדים מסרו כי יודיעו על עמדתם לבית המשפט.

מאגד נמסר לקול היהודי: ״ההליך המשפטי עדיין מתקיים ובכל  מקרה הנהג הנדון שנקלט לאגד זמן קצר מאד טרם שהתגלה המידע המטריד והמאיים אודותיו, אינו עובד עוד בשרות הציבור ובוודאי שאין לו מקום להימנות על ציבור עובדי אגד״.

אגב יש לציין כי חמאד הספיק בחודש הרמדאן לשהות במסגד אל אקצא בהר הבית ולפרסם כי הוא מבצע "רבאט" (היאחזות) במסגד, דבר שלו מטיף ראאד סלאח מנהיג הפלג הצפוני.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון