בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' סגרו למחבלים 35,000 חשבונות בנק

כתוצאה מפעולות שנקט מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית', הבנקים הנתונים לשליטת הרש"פ סגרו 35 אלף חשבונות מחבלים ומשפחותיהם. המכון הודיע לבנקים שאם ימשיכו להפעיל חשבונות אלה, יהיו חשופים לאחריות פלילית.

  • מבט לתקשורת הפלסטינית
  • כ"ד אייר תשפ"א - 14:57 06/05/2021
גודל: א א א
(אהוד אמיתון TPS)
(אהוד אמיתון TPS)
הרשות מפרה את חוק המאבק בטרור בגלוי ובכוונה ומשלמת משכורות ישירות למחבלים לאחר שהבנקים הפועלים בשטחי הרש"פ סירבו לשמש כצינור להעברת תשלומי הטרור.
מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' עידכן את שר הביטחון, בני גנץ, בדבר הפרות הרש"פ את החוק, תוך הדגשת החשיבות של הבאת העבריינים לדין ותפיסת הכספים ששולמו כגמול לטרור.

כתוצאה ישירה מפעולות שנקט מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית', הבנקים הפועלים באזורים הנתונים לשליטת הרש"פ סגרו 35,000 חשבונות של מחבלים כלואים, מחבלים ששוחררו ומשפחות של מחבלים הרוגים - המכונים "שהידים".

המכון הודיע לבנקים שאם הם ימשיכו להפעיל חשבונות אלה, וימשיכו לקבל לתוכם את התשלומים מהרש"פ, המשולמים כתגמול בעבור ביצוע מעשי טרור, הם יפרו את החוק הישראלי ויהיו חשופים לאחריות אזרחית ופלילית. בתגובה לאזהרת המכון, הבנקים סגרו את חשבונות המחבלים.

ואולם, הרש"פ לא הפנימה את אזהרת מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' כפי שעשו הבנקים. באפריל, לראשונה בשנת 2021 ולראשונה מאז כניסת החוק לתוקף, העבירה הרש"פ את תשלומי המשכורות הלא חוקיים למחבלים הכלואים והמשוחררים, ואת קצבאות משפחות המחבלים ההרוגים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

בהודעה בעניין הכוונה לשלם את משכורות הטרור באמצעות הדואר הפלסטיני, מסרה הרשות לענייני אסירים, הממומנת על ידי הרש"פ: "משכורות האסירים והמשוחררים ישולמו באמצעות סניפי הדואר הפלסטיני בכל מחוזות הגדה המערבית, ובאמצעות מחלקות הרשות ברצועת עזה".

בהתייחס למכתבי האזהרה ששלח המכון לבנקים, נמסר בהודעת הרשות לענייני אסירים כי החלטת הבנקים לסגור את חשבונות הבנק של המחבלים נבעה מ"האיומים הישראליים לפגוע בהם ולתבוע אותם".

למרות החלטת הבנקים, הרש"פ נחושה להמשיך לשלם את התגמולים למחבלים, והיא בדקה דרכים שונות לעקוף את הוראות חוק המאבק בטרור, וזאת מבלי להשתמש בבנקים המסחריים. 

בהעדר נכונות מצד הבנקים המסחריים לספק שירותים למחבלים, לא נותרה לרש"פ ברירה אלא לבצע תשלומים ישירים בסניפי הדואר שלה. המחבלים ובני משפחותיהם, בעלי מעמד של גיבורים ברש"פ, אמרו כי הם חשים "ביזוי והשפלה", מפני משום שעליהם לעמוד "כמו קבצנים לקבל את המשכורות".

חוק המאבק בטרור שאליו התייחס מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' קובע כי מי שמבצע "פעולה ברכוש", לרבות תשלומים במזומן הניתנים כתגמול בגין ביצוע עבירת טרור, מבצע עבירה. המונח "פעולה ברכוש", מוגדר בחוק ככולל כל פעולה בנקאית.

משכך, כל הפקידים הפלסטינים שהיו מעורבים בהחלטה לשלם את משכורות הטרור ובביצועה, וצוות שירות הדואר של הרש"פ שאפשרו את תהליך תשלום המשכורות, ביצעו כולם עבירה חמורה שהעונש לצידה הוא עד 10 שנות מאסר. הכספים ששולמו למחבלים חשופים גם לתפיסה ולהחרמה.

מסיבה זו, מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' עידכן את שר הביטחון גנץ בדבר הפרות הרש"פ, תוך הדגשת החשיבות של הבאת את העבריינים לדין ותפיסת כל הכספים ששולמו כגמול לטרור.

מאת עו"ד מוריס הירש ואיתמר מרכוס, כ"ג אייר התשפ"א (05/05/2021)

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד