בע"ה ג' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נסיונות לרצח יהודים בירושלים

זה הלילה האחד-עשר בו נמשך טרור הרמדאן, תקיפות רבות של יהודים בירושלים ובכבישי יהודה ושומרון. נסיונות ללינצ' שאינם מדווחים ומטופלים על ידי המשטרה. "אמרו לי במשטרה: הם אזרחי ישראל, זה לא אירוע לאומני"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א אייר תשפ"א - 09:27 23/04/2021
גודל: א א א
(צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

מאות ואלפי ערבים התפרעו במהלך הלילה (שישי) במספר מוקדים שונים ברחבי ירושלים. בשכונות שונות במזרח ירושלים התפרעו מאות ערבים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות משטרה. באחד המקרים, נאלץ אזרח לירות באוויר לאחר שהמון ערבי שאט לעברו ולעבר אזרחים נוספים מעודם מיידים אבנים. לאחר שהאזרח ירה באוויר המתפרעים נמלטו. המשטרה מדווחת על כ-20 שוטרים שנפצעו בהתפרעויות. 

סמוך לשער שכם בעיר העתיקה, התפרעו מאות ערבים שיידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר שוטרים. סמוך לשער הפרחים בעיר הותקף נהג יהודי בעת שנסע ברכבו. הוא נמלט רגלית והמתפרעים הציתו את רכבו.
ברחוב ואן פאסן בעיר התפרעו עשרות ערבים שיידו אבנים לעבר כוחות משטרה. המשטרה הפעילה במהלך אירועי הטרור – אמצעים לפיזור הפגנות בלבד.

באירוע קשה בואדי ג'וז נרגם נהג יהודי באבנים וניסה להימלט. תוקפים ערביים רבים התנפלו עליו עם קסדות ואגרופים, היכו אותו קשות בבעיטות בזמן שהוא שוכב ומתפתל על הכביש ורכבו הוצת. היהודי פונה במצב לא פשוט למרכז הרפואי.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי 

מדוברות המשטרה נמסר על האירוע: "מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע התרחש סמוך לרוקפלר במזרח ירושלים, שם יודו אבנים לעבר רכב שנהגו ניסה להימלט רגלית מהמקום. מספר 'צעירים' החלו תוקפים את הנהג ולאחר מכן הוא פונה לטיפול רפואי. בהמשך לאירוע, התקבל דיווח למשטרה אודות שריפת הרכב. בשעה זאת חוקרי המשטרה בודקים את האירוע לרבות ניסיון לזיהוי ואיתור החשודים במעשה".

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר: אל חדרי המיון בהדסה הר הצופים ובהדסה עין כרם פונו במהלך הלילה כ-16 נפגעים מן המהומות בירושלים. אחד להדסה עין כרם ו-15 להר הצופים.
כולם במצב קל עם חבלות שונות, בין היתר פציעה מזריקת אבנים וכן נהג רכב שהותקף.

משאית הובלות נרגמה באבנים, המובילים היהודים נפצעו.
באירוע נוסף שהתרחש בליל חמישי, משאית הובלה שסיימה מעבר דירה של משפחה חדשה בכפר השילוח נרגמה באבנים בשני מארבים מתוכננים בצורה מאוד ממוקדת.

עמוס, אלירן ואבי, שלושה מובילי 'עבודה עברית', מצאו עצמם בליל חמישי בסכנת חיים ממשית כאשר הותקפו בשני מוקדים שונים בצאתם מכפר השילוח. הם מתארים לקול היהודי כי היה מדובר בניסיון לרצח, "כל האבנים היו מכוונות לשמשה הקדמית, מתוך נסיון לרסק אותה". שלושת המובילים נפצעו, אלירן בראשו ובידו, אבי ברגלו ועמוס נפגע ממכות יבשות ושריטות. אחד מהם, ירה בנשקו האישי לעבר קיר על מנת להבריח את התוקפים.

עמוס להב, נהג המשאית, מתאר שכבר בצהרי היום הם פנו למשטרה כשראו ערבים מתגודדים סביב משאיתם באיזור כפר התימנים. "מהמשטרה אמרו כי הם לא פנויים לכך כעת". כאשר ראו ניידת משטרה באיזור ביקשו ממנו סיוע וזה השיב להם לדברי להב: "כשיהיה משהו המשטרה תגיע". כך שחוסר הסיוע בזמן רגימת המשאית עצמה לא הפתיעה אותם. "אבי התקשר לקב"ט שניסה להזעיק את המשטרה אך אלה כמובן לא הגיעו. כשהגענו לעמדה שלהם בשער שכם, הם התחילו לשאול אותנו 'מה היה לכם לחפש שם?' זה לא יאמן ששוטר ממשטרת ישראל, שואל יהודי למה הוא מסתובב בירושלים" אומר עמוס. "בשלב שאנחנו מנסים להסביר לשוטרים בשער שכם, שגם שם יש התפרעויות, מתחילים להתקהל סביבנו ערבים מהאזור והופכים נלהבים ממראה המשאית המנופצת".

אוזלת היד לא מסתיימת שם, "בשעות הלילה הגענו לתחנת שער בנימין, גם שם לא היה קצין וחוקר והשוטר תורן הפנה את כל הסיפור כנגדנו, על מה יש ליהודי להסתובב בשכונות ערביות, אך באותה נשימה, כשאמרנו שמדובר בתקיפה על רגע לאומני-אנטישמי, אמר לנו שמדובר באזרחי ישראל ולכן לא מדובר באירוע לאומני אלא כאירוע פלילי" להב עדיין אינו מאמין לתשובת השוטר. "משם המשכנו לתחנת אריאל כבר בשעת לילה מאוחרת, שם היה חוקר תורן שלקח מאיתנו עדות ותחקר על השימוש בנשק ואמר שיבדקו במשטרה את המקרה, אין לנו ציפיות".

המפגש עם שוטרי ישראל בעקבות אירוע זה בשלושה מוקדים שונים מתסכלת את עמוס "בכל המקרים השוטרים היו ערבים. בכולם הם התייחסו אלינו כאילו אנחנו הבעיה ואנחנו אשמים. מצד אחד מאשימים אותנו שאנחנו כיהודים מסתובבים בשכונות ערביות ובכך מתגרים בהם ומצד שני, התקיפה שלהם היא לא על רקע לאומני כי הם מוגדרים כישראלים".  

מדוע נותנים לאנשים להיכנס לתוך האבנים?
באירוע נוסף שהתרחש בליל חמישי על ציר 60, נהג שחזר בסביבות השעה 23:30 לביתו בשילה ראה אבנים על הכביש, מעט אחרי עפרה, סמוך לעין יברוד, ומיד לאחר מכן פגעו ברכבו אבנים. הנהג הגיע לכניסה לשילה שם דיווח לשוטר שעמד בכניסה לישוב. להפתעתו השוטר אמר לנהג שהאירוע מוכר והעביר לו את מספר האירוע על מנת שיוכל למחרת להגיש תלונה בתחנת המשטרה.

עינת, אשתו של הנהג, אומרת לקול היהודי: "אני לא מבינה מדוע לא עוצרים את התנועה? מדוע נותנים לאנשים להיכנס לתוך האבנים? אם המקרה הזה מוכר למשטרה וכבר הוציאו עליו מספר אירוע – מדוע לא לחסום את הכביש, או פחות מזה – לא לאפשר לאנשים לצאת מהישוב שלהם? אני לא מבינה, מדוע הש.ג. בעפרה לא עוצר את התנועה? נותנים לאנשים להיכנס לתוך האש. זו לא פגיעה קטנה! זה יכול לעשות נזק אמיתי, זה מאוד מפחיד". 

בעקבות פניית 'הקול היהודי' לקבלת תגובה, ממשטרת ישראל נמסר: "ככל שמתקבלת תלונה במשטרה היא נבדקת, מטופלת ונחקרת ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת. משטרת ישראל תמשיך לפעול עם יתר כוחות הביטחון באיו״ש  במטרה לאכוף את החוק ולשמור על שלום הציבור וביטחונו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 32 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד