בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב זייני על התקפות הערבים: "וכי אנחנו תחת שלטון זר?"

בראיון לקול היהודי מתייחס הרב זייני לגל התקיפות בירושלים וביפו: "זה שבח גדול שהם רואים אותנו כמתנחלים, הם רק שוכחים שהמילה 'ערבי' זה מי שמוצאו מערב. צריך לשאול אותם מדוע אתם מתנחלים ביפו ולא במכה או במדינה?"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט' אייר תשפ"א - 13:30 21/04/2021
גודל: א א א
הרב אליהו זייני (צילום: יח"צ)
הרב אליהו זייני (צילום: יח"צ)

בעקבות 'טרור הרמדאן' והפגיעה היומיומית, שעה-שעה ביהודים על רקע לאומי ואנטישמי, המציאות המתוקשרת והמצולמת בה רואים יהודים מוכים בארצם ובעקבות תקיפת הרב מאלי, ראש ישיבת ההסדר בעיר יפו בתחילת השבוע אומר הרב ד"ר אליהו זייני, ראש ישיבת אור וישועה בחיפה, לקול היהודי: ""אנחנו צריכים להסיק מסקנות. יהודי חרדי בירושלים חוטף סטירת לחי? איך המדינה נותנת לדבר כזה לקרות? אני לא יכול לסבול את זה! וכי אנחנו תחת שלטון זר? וכל שכן שלטון המאפשר התנכלויות ליהודים? מה קרה לנו?" אומר הרב אליהו בכאב.

"אני חושב שמכל הבעיות, הבעיה העיקרית היא באי הבנה של הציבוריות הישראלית, מה צריכה להיות התגובה בשעה שהיא מותקפת פה בארץ. הטרגדיה היא שהיהודי רואה את עצמו עדיין קורבן של השואה ומפחד להיות מושב על ספסל הנאשמים כמו תלייניו בטרגדיה, ולכן הוא לא מגיב. הוא צריך לדעת שהוא מגיב כדי להגן על עצמו, הוא לא הולך לפגוע או לשפוך דמים! כל שר וראש ממשלה צועקים בכל יום עצמאות וזיכרון מעל כל במה ומעל כל גבעה גבוהה שזה לא יחזור, אבל במקביל מאפשרים מעשים בלתי נסבלים כאן". 

"אני מאוד מאוד מאוכזב מהתגובה של הרב מאלי", אומר הרב זייני כשהוא מתייחס לראיון שנתן ראש ישיבת 'שירת משה' לערוץ חדשות, שם אמר בין היתר על אירוע התקיפה: "אנחנו בעד דו-קיום, אנחנו בעד חיים בסובלנות", "אנחנו הולכים לפי מה שלימדו אותנו חז"ל: 'חביב אדם שנברא בצלם'. אין הבדל בינינו, לדעתנו. אם הוא שייך לעדה הזו או לעדה הזו, לדת הזו... כי חסד צריך יחד עם כולם".

"לטעמי", אומר הרב זייני, "אין זו התגובה הנכונה, ודאי לא מצד רב שמחנך תלמידים. אני לא שמעתי את הריאיון כולו אלא ציטוטים קצרים, אינני מעוניין לעשות לו עוול מכיוון שלא שמעתי את כל הדברים, אך ממה שהבנתי, התגובות היו שלא במקום עד כדי אומללות בעיני. זה לא הגיוני שיהודי יהיה מאוים במדינת ישראל החופשית ובפרט אחרי יום העצמאות".

"המשטרה אינה ערבית, אך היא מלאה שוטרים שאינם בני עמנו":
הרב אליהו זייני מתייחס לדברים שכתב על כך שרבים משוטרי משטרת ישראל אינם יהודים, "לשפוט ולהכליל בוודאי זה דבר בעייתי ואי אפשר לעשות זאת. אבל אני לא אומר את זה על בסיס חשדות אלא על בסיס תקלה חמורה שקרתה לקהילתנו לפני שנים" משחזר הרב, "ביום העצמאות טיילנו באזור עמק יזרעאל היינו בחורשה שקטה, חבורה שקטה, תלמידי הישיבה והסגל ביחד עם הקהילה. לפתע אני מקבל טלפון בהול מאנשי הקהילה שמצאו את עצמם מוקפים על ידי הפגנה של ערבים מהאזור ואיימו עליהם בשם ה'נכבא' וכד'. הזעקנו למקום כוחות משטרה, התחנה הכי קרובה היתה של ישוב ערבי. המשטרה לא הגיעה! בנוסף לכך כל התלונות במהלך האירוע ולאחריו עלו על שרטון, לא קיבלנו שום תגובה ושום התייחסות".

הרב זייני מחדד את דבריו, "אינני יכול להאשים את כולם ולחשוד בכולם, אך איני יכול להימלט מהחשש שהם לא יטפלו תמיד בבעיות שלנו על הצד הטוב ביותר. אני מתייחס אליהם בכבוד, כי אני רואה בהם אנשים המוכנים להיאבק על דברים שהם מאמינים בהם. אנחנו לא מסכימים, אנחנו חלוקים, אבל הם עושים את מלאכתם נאמנה לשיטתם".

"בכל מקרה אני לא חושב שזה העיקר" מדגיש הרב, "לא צריך להתייחס להרכב המשטרה. צריך להתייחס להתמודדות שלנו. המשטרה לא יכולה להימצא בכל מקום, זה בלתי אפשרי. אני בטוח שאם היתה יכולה להימצא ולהגן – ודאי היתה עושה זאת נאמנה. השאלה היא מה חייב אזרח ישראלי לעשות כדי שלא ימצא את עצמו מותקף מטעמי אנטישמיות או אנטי לאומיות במקום שלא מצויה בו משטרה? עליו לעשות מה שעושה כל אדם בריא בעולם – הוא חייב להתגונן. אם יש לו חשש שימצא במקום שהמשטרה לא יכולה להימצא בו, הוא צריך להיות מצויד ולהגן על עצמו שלא יחטוף מכות".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי 

בתחילת השבוע אמר מפקד מרחב בירושלים בראיון כי מדובר במעשי קונדס "אני לא מכיר שום סעיף בשולחן ערוך המונע ממפקד בכיר במשטרה, או בכל גוף אחר, לא להיות מטומטם. אם אכן נכונים הדברים שנאמרו".

כולנו מתנחלים
בהפגנות האחרונות קראו התושבים הערבים ביפו ליהודים שהגיעו לתמוך ברב מאלי ובישיבה 'יפו לערבים' ו'מתנחלים', "אני גם מתנחל בחיפה" אומר הרב בהתלהבות, "יש מתנחלים בתל אביב מתנחלים בירושלים בראש פינה ואילת. מה השאלה? כולנו מתנחלים, זה יפה שהם רואים בנו מתנחלים, זהו שבח גדול שהם רואים אותנו ככאלה. הם רק שוכחים שהמילה 'ערבי' זה מי שמוצאו מערב. צריך לשאול אותם מדוע אתם מתנחלים ביפו ולא במכה או במדינה?".

"בכל מקרה אסור לדעתי להציג את הבעיה הזו כבעיה חברתית - זו בעיה של דו לאומיות. יש את העם היהודי שרואה במדינה כיהודית ויש מי שמציג את עצמו כעם 'פלסטינאי', למרות שהוא לא כזה, הוא רואה את עצמו שייך לאומה הערבית, רואה את שטחי הארץ כנחלתו שנכבשה על ידינו. לא מדובר במאבק חברתי, אלא במאבק לאומי. מדובר על ויכוח בין לאומי, אם בכלל מכירים אותם כלאום. ויכוח בין שני עמים".

שבע מצוות בני נח
לדברי הרב זייני ישנם פתרונות הלכתיים, "ישנם כמה ערבים לדעתי שהיו שמחים לחיות בתוכנו ואם זה לא פוגע בנו, ניתן להם בשמחה כמובן, יש לכל אחד מהם דרך פשוטה לקבל על עצמו שבע מצוות בני נח, דבר שהם מקבלים כבר בכל מקרה, אך צריכים לקבל את זאת באופן רשמי מכח התורה ויגידו 'אנחנו רוצים לחיות בתוככם' ולעמוד בדרישות המינימאליות האלה. אני לא רואה קושי בדבר. אבל מצד הקיצוניים - בשבילם מדובר במלחמה, וזו דווקא המדינה שלנו שמסרבת להכיר שמדובר במלחמה".

לפתור את הבעיה מהיסוד
לסיום אנחנו שואלים את הרב כיצד הוא מנחה את תלמידיו, "אני אומר להם רק מה שמותר על פי החוק. אין סיבה שאנחנו נוסיף עוד מאבק פנימי". אומר הרב זייני בצורה חד משמעית, "הם יכולים להפגין ולמחות ולכתוב מאמרים. לא אתן להם לעבור על שום הוראה ביטחונית של המדינה. יש מספיק מה לעשות בדרך המותרת. הבעיה היא לא מה אנחנו צריכים לעשות ברחוב" מסכם הרב, "הבעיה היא איך אנחנו מצליחים לשכנע את מנהיגי האומה לשנות גישה ולפתור את הבעיה מהיסוד. הפתרון לא צריך לצמוח מתוך פיגוע ביפו או ירושלים, אלא צריך לבוא מתוך הכנסת שבירושלים. לא האזרח הפשוט צריך להתמודד עם הבעיה, זו ההנהגה הלאומית כולה".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 323 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד