בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רשם העמותות פעל נגד העמותה שעמדה במרכז תחקיר הקול היהודי

נשלל אישור מנהל תקין מעמותת החמאס "זקאת אל קודס" המופעלת על ידי הוואקף ושעמדה במרכז תחקיר הקול היהודי

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"א סיון תשפ"ב - 14:26 20/06/2022
גודל: א א א
פקיד זקאת אל קודס עם ווסט של ארגון הטרור muslim hands  (צילום מסך)
פקיד זקאת אל קודס עם ווסט של ארגון הטרור muslim hands (צילום מסך)

יחידת רשם העמותות במשרד המשפטים החליטה לשלול את אישור הניהול התקין של עמותת לג'נת זקאת אלקודס אלמרכזייה (ע"ר).

בהודעה שיצאה היום (ב') מטעם רשות התאגידים, נמסר כי בשל כתב האישום ובעקבות מידע שהתקבל על שימוש נרחב במזומן, ללא חשבון בנק ובניגוד להנחיות הרשם, ביום חמישי האחרון הוחלט על שלילת אישור הניהול התקין של העמותה.

עם זאת, טרם ברור אם בכוונת רשם העמותות לפעול פירוק העמותה, דרישה שהועלתה על ידי ארגון "לביא".

כזכור, כנגד העמותה, אשר עמדה במרכז תחקיר הקול היהודי, עומד כתב אישום על קידום מטרות של אירגון הטרור חמאס.

לאחר הגשת כתב האישום חשפנו בקול היהודי כי את העמותה מפעיל לא אחר מאשר משרד ההקדשות הירדני – הוואקף. בתיק העמותה מופיעים מסמכים של הוואקף הממנים את חברי וועד העמותה לפי החוק הירדני.

כך למשל יו"ר העמותה בשנים האחרונות ומורשה החתימה שחתם במשך שנים על הדו"חות הכספיים של העמותה הוא לא אחר מאשר עומר עודאאלה אל קסוואני – מנהל מסגד אל אקצא ואחת הדמויות החזקות ביותר בוואקף הירדני בהר הבית.

כתב האישום מייחס לעמותה, שלה משרדים גם בהר הבית, שימוש בכספי טרור בשווי של מעל 27 מיליון ₪ בין השנים 2007 ל-2022. העמותה עצמה הוקמה ב-1994 אולם נראה כי כתב האישום אינו מתייחס לשנים לגביהן יש התיישנות כיון שעברו למעלה מ-15 שנה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

אולם על אף שאת העמותה מפעיל הוואקף, נראה שבמשטרה ובפרקליטות בחרו לטפל רק בחלק מהעמותה והסתירו מהציבור את מי שעומד בראש העמותה ומי שמפעיל אותה. בכתב האישום אין זכר לעומר אל קסוואני ולאנשי הוואקף, ככל הידוע הם לא נחקרו ולא נעצרו בפרשה, ובמשטרה סירבו למסור לקול היהודי האם הם נחקרו או נעצרו והסתפקו בתגובה כללית.

עוד חשפנו בקול היהודי כי רואה החשבון של העמותה במשך 12 שנים היה לא אחר מאשר עיסאווי פריג' ממרצ, המשמש כיום כשר לשיתוף פעולה אזורי.

עיסאווי פריג' (צילום: שלו שלום/TPS)

העמותה עלתה לכותרות כבר לפני כחצי שנה, לאחר שבדיון בוועדת הכספים של הכנסת נידונה האפשרות לאשר סעיף 46 לעמותה נוספת המופעלת על ידי אנשי זקאת אל קודס, עמותת "אמסח דמעת אליתים", שלפי הצהרתה תומכת בחינוך וסיוע ליתומים ומפעילה בתי ספר וגנים בשועפט ובית חנינה במזרח ירושלים.

בעקבות חשיפת הקול היהודי כי מאחורי החזות התמימה של סיוע ליתומים, עומד גוף שממומן במיליוני שקלים מהתאחדויות אסורות של חמאס ואנשיו הם גורמים איסלמיים רדיקליים שמצהירים כי כל פעילות הרווחה שלהם מכוונת כנגד ישראל, נבלם האישור.

כאמור, הבוקר הודיעה רשות התאגידים כי בעקבות כתב האישום נשללה מהעמותה אישור הניהול התקין, ומוסיפים כי מכתב התראה לפני שלילת אישור ניהול תקין נשלח לעמותה עוד באפריל 2022.

בהודעת רשות התאגידים צויינו פרטי כתב האישום מהם עולה כי "העמותה הוקמה על ידי פעילי חמאס שונים וחילקה חלק ניכר מכספיה למשפחות נזקקות, ובהם משפחות פעילי חמאס. נוסף על כך, העבירה העמותה חלק ניכר מכספיה ליתומים שאינם מזוהים עם החמאס, זאת כדי להגביר את התמיכה ואת אהדת הציבור בארגון, להטמיע את רעיונותיו ולגייס לשורותיו פעילים נוספים, כל זאת, לשם קידום מטרות החמאס וכחלק מהמאבק במדינת ישראל והפגיעה בריבונותה, ובמטרה להציג את פעילות העמותה כפעילות חוקית, אשר לא תעורר חשד במערכות אכיפת החוק".

"לאור כתב האישום האמור לעיל והמידע שהתקבל במשרדי הרשם, נראה כי מטרות העמותה אינן מקודמות וכי בפועל מקיימת העמותה פעילות בלתי חוקית", דברי רשות התאגידים.

הוואקף והטרור

הקשר בין ראשי הוואקף לעמותת החמאס איננו הקשר היחיד של גורמי הוואקף לטרור.

רק בסוף השבוע שעבר דיווחנו בקול היהודי כי בית המשפט גזר על בכיר הוואקף, פאדי עליאן, 3 שנות מאסר, וזאת לאחר שהואשם בעבירות נשק ומעורבות בפיגוע ירי.

עומר אל קיסוואני והוואקף נקשרו בתחקיר נוסף של הקול היהודי גם לפאדי אבו שחידם, מחבל ובכיר חמאס בירושלים שרצח בפיגוע ירי בעיר העתיקה את אליהו קיי.

בקול היהודי חשפנו כי המחבל אבו שחידם הוביל קורס מטעם הוואקף לצד מרצים מבכירי הוואקף ובהם עזאם אל חטיב ראש הוואקף. הקורס הכשיר מורביטאת – פעילות מוסלמיות קיצוניות, חלקן שומרות וואקף, וזאת למטרות התפרעויות וטרור בהר הבית.

בטקס הסיום של הקורס הצטלם אבו שחידם ולצדו בכירי הוואקף עומר אל קיסוואני מנהל מסגד אל אקצא וכן עזאם אל חטיב מנהל הוואקף.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד