בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פיגוע הדריסה: המחבל עבד במוסד לבעלי מוגבלויות

מחבל ערבי שדרס חיילים בירושלים יעצר עד תום ההליכים. עורך דינו טען: הוא משכיל ונורמטיבי – עבד במוסד לבעלי מוגבלויות בירושלים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ז אדר תש"פ - 20:13 23/03/2020
גודל: א א א
אחד מפצועי הפיגוע  (tps)
אחד מפצועי הפיגוע (tps)

סנד טורמאן, מחבל ערבי תושב ישראל שביצע פיגוע דריסה בירושלים לפני כחודש וחצי ופצע שנים עשר חיילים, אחד מהם באורח קשה מאוד, עבד במוסד 'אלווין' לבעלי מוגבלויות במערב ירושלים, כך עולה מפרוטוקול החלטת בית המשפט בעניינו.

בהחלטה שניתנה אתמול (א') בידי שופטת ביהמ"ש המחוזי בירושלים תמר בר-אשר, הורתה השופטת על מעצרו של המחבל עד לתום ההליכים נגדו.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, לפני כחודש וחצי בשעת לילה מאוחרת, דרס המחבל קבוצת חיילי גולני שצעדו סמוך למתחם התחנה בירושלים דרכם לטקס השבעה ברחבת הכותל המערבי של הר הבית.

כתוצאה מהדריסה נפצעו שנים עשר חיילים בדרגות פציעה שונות, אחד מהם באורח קשה מאוד. הוא פונה כשהוא מורדם ומונשם לקבלת טיפול רפואי ובהמשך התייצב מצבו והוא צפוי לשיקום ממושך.

על פי כתב האישום, המחבל נמלט מהמקום בנסיעה, השליך את מכשיר הפלאפון שלו מהרכב ואז נמלט לאזור בית ג'אלה בגוש עציון, שם נטש את רכבו והמשיך לכפר נובא באזור חברון לבית אחותו, שם הסתתר עד שאחיו הגיע למקום והוביל אותו אל כוחות הביטחון.

מחומר הראיות שסקרה השופטת בהחלטתה עולה כי בטרם הפיגוע העלה המחבל פוסט בפייסבוק שלו בו כתב "מצאתי את התשובות שלי". בחקירתו בשב"כ הסביר כי הדבר נועד להסביר את מעשיו, אם בסוף יחליט לעשות פיגוע.

כמו כן העלה המחבל 'סטורי' ברשת האינסטגרם עם סורת "אלאנפאל" מהקוראן, העוסקת בדיני מלחמה וחלוקת השלל. עוד עולה כי תוך כדי נסיעה שמע המחבל את הסורה המדוברת, וחיפש במשך זמן רב קבוצת חיילים שיוכל לדרוס.

"אדם משכיל ונורמטיבי"

מנגד טען המחבל באמצעות עורכי דינו חיים הדייה ופתחי פאהוד, כי מדובר בכלל בתאונת דרכים. השופטת קבעה כי גרסה זו נסתרה ממספר כיוונים, וכי היא עלתה לראשונה כאשר אחיו של המחבל, מוחמד, הגיע למקום מחבואו והורה לו לומר כך.

עורכי הדין של המחבל אף טענו כי הוא "אדם משכיל ונורמטיבי, בן למשפחה נורמטיבית, שעבד לפרנסתו במוסד 'אלווין' בירושלים (הכפר השבדי), שבו מרכז יום לאנשים מוגבלים פיזית ושכלית".

 לטענתם, המחבל אמר בחקירת השב"כ כי "אין לו כל סיבה להרוס לעצמו את החיים ולכן לא היה עושה פיגוע".

השופטת בר אשר צבן קבעה כי  "נוכח חומרת העבירות שבהן מואשם המשיב – מעשה טרור של ניסון רצח (ריבוי עבירות) – והעובדה שישנן ראיות לכאורה לכך שאף נעברו על רקע מניע אידיאולוגי, לא נמצאה הצדקה לבחינת חלופת מעצר".

יש לציין כי כתקדים לכך ציינה השופטת את החלטות בתי המשפט בעניינם של ינון ראובני והאחים טוויטו שהואשמו בעבירות כנגד ערבים.

עוד ציינה השופטת כי למחבל הרשעה משנת 2015 בעבירת התפרעות ובשלוש עבירות של ניסיון לתקיפת שוטר.                                                     

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


107 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד