בע"ה ז' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צווים מנהליים לפעילי שמאל – מזיקים למאבק

שר הבטחון נפתלי בנט הנחה את צה"ל לבחון אפשרות להוצאת צווים מנהלים כנגד פעילי שמאל קיצוני. ספין בחירות שיותר משמסוגל הוא להועיל, הוא עשוי להזיק למאבק

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • כ"ג טבת תש"פ - 09:22 20/01/2020
גודל: א א א
לקראת בחירות נוספות. השר בנט (קובי ריכטר, tps)
לקראת בחירות נוספות. השר בנט (קובי ריכטר, tps)

בהודעה שפרסם לתקשורת, הודיע שר הבטחון נפתלי בנט כי הנחה את פיקוד המרכז בצה"ל, בשיתוף עם השב"כ והמשטרה, להוציא צווי הרחקה מנהליים כנגד פעילי שמאל אנרכיסטים מאזור יהודה ושומרון.

עד כה, מערכת הביטחון השתמשה בצווים מסוג זה כנגד פעילי ימין ו'נוער הגבעות' בלבד. כעת, מבקש השר בנט, כי ייעשה שימוש בצווים מעין אלו גם כנגד פעילי שמאל קיצוני.

"מדובר בפעילי שמאל רדיקלי המשתייכים לארגון "אנרכיסטים נגד גדרות", ופועלים מדי שבוע, עפ"י רוב בתיאום עם פעילים פלסטינים וארגוני שמאל קיצוניים אחרים, לביצוע פרובוקציות אלימות באזור יהודה ושומרון בארבעה מוקדים עיקריים: בילעין, נעלין, קדום ונבי סלאח", כתב בנט בהודעתו לתקשורת.

"על פי מידע שהוצג בפני שר הביטחון לאחרונה, בין היתר במפגש עם נכי צה"ל שנפגעו בפעילויות השונות, האירועים האלימים מכוונים להתסיס את השטח ומביאים להשחתת רכוש ופגיעה בחיילי צה"ל, לצד נזק הסברתי כבד למדינת ישראל בעולם".

בהודעתו התייחס בנט גם לפעיל השמאל יונתן פולק, השוהה בימים אלו במעצר, לאחר שסרב לחתום על תנאי השחרור שהציב לו בית המשפט, פולק תועד פעמים רבות בפעילות אלימה כנגד צה"ל ולאחרונה אף פרסם מאמר מסית בעיתון 'הארץ'.

"במקביל, ועד ליישום הצו, הונחו הכוחות בשטח לפעול ביד קשה כנגד אותה פעילות, במטרה לפזר את ההפגנות תוך זמן קצר ולצמצם את הפגיעה בחיילי צה"ל", נמסר מטעם השר בנט.

בסיום ההודעה צוטט השר בנט: "הגיע הזמן לעצור את הפרובוקציות הזולות של אותם אנרכיסטים ולנקוט יד קשה כנגד אויבים מבית. הקרקס נגמר". אך האם זוהי הפעולה הנחוצה כנגד אותם פעילי שמאל? האם זוהי הדרך שתגרום לסיום "הקרקס" כלשונו של השר בנט?

   | צו מנהלי – רק כאשר לא היה ניתן לפעול במישור המשפטי

קודם כל צריך לזכור: צו מנהלי הוא צו דרקוני, שמקורו בחוקת המנדט הבריטי. הצו נחתם בידי אלוף פיקוד בצה"ל  כאשר החשוד נגדו הוצא הצו אינו יכול כלל לדעת בגין מה בוצעה פעולה חריגה זו כנגדו ומשכך כליו להתנגד או לערער עליו דלים.

צו מנהלי צריך להיות מוצא אחרון.

רק כאשר הצבא, המשטרה, השב"כ והפרקליטות עשו כל אשר ביכולתם, ובכל זאת לא הצליחו להצר את צעדיהם של החשודים בפעילות המהווה סכנה ביטחונית, אז ורק אז יש להשתמש בצווים מנהליים.

ניקח כדוגמה את המקרה של יונתן פולק, אותו הזכיר השר בנט בהודעתו.

פולק, הינו פעיל מארגון 'אנרכיסטים נגד גדרות' ומידי יום שישי ניתן לפגוש אותו בכפר קדום יחד עם ערביי הכפר המציתים צמיגים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל. במקום לפעול בדרכים המקובלות כנגדו – בוחר בנט לפעול בצורה מנהלית ודרקונית.

הנה רק כמה הצעות שניתן ליישם כנגד פעילותו של פולק: הוצאת צו שטח צבאי סגור לישראלים על המקום וביצוע מעצר כנגד המפרים אותו, מעצרו והעמדתו לדין בגין השתתפותו באירועים אלו, העמדתו לדין בגין המאמר המסית שפרסם רק בשבוע שעבר בעיתון הארץ וכו'.

הבה נזכור, גם מעצרו של פולק בשבוע שעבר, נבע מתוך קובלנה פלילית שהגיש ארגון 'עד כאן' ולאחר לחצים שהופעלו בנושא. צה"ל, המשטרה והשב"כ מצדם, לא פעלו קודם לכן למעצרו. וכמוהו, עוד רבים.

עוד לפני מיצוי ההליך המשפטי בו מצוי פולק, אשר יכול להוביל להרחקה מיו"ש עד תום ההליכים, בצו משפטי, בוחר בנט לפעול כנגדו בצו מנהלי.

אם בנט יורה על העברת התקציבים והמשאבים שמשקיעים בשב"כ ובמשטרה כנגד פעילי ימין ונוער הגבעות (ראה מפלג לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י המחזיק בעשרות תקנים ומתוקצב בעשרות מיליוני שקלים) עבור פעילות אכיפה כנגד פעילי השמאל הקיצוני, היינו כבר יכולים לראות שינוי משמעותי בשטח.

   | צו מנהלי עשוי להפוך את הטרוריסטים לגיבורים

מבחינה פרקטית, קשה להבין כיצד פעולה כזו תסייע למאבק בטרור.

במידה ואכן ייחתמו צווי הרחקה מנהליים כנגד פעילי שמאל קיצוני, כפי שהשר בנט הצהיר, קשה להאמין שבתי המשפט הצבאיים יאשרו אותם, במידה והחשודים יגישו ערעור. אם בית המשפט יבטל את הצו, יצא שכרנו בהפסדנו.

מלבד העובדה שהוצאת צווים מנהליים כנגד פעילי שמאל תיתן לגיטימציה נוספת להפעלתם כנגד פעילי ימין, הרי לאחר שיוצאו צווי הרחקה מנהליים לאותם פעילי שמאל, יהפכו אלו לדמויות של גיבורים בעיני פעילי שמאל, אנרכיסטים וערבים, והדבר עשוי לסייע בהלהטת הרוחות.

כאמור, צווי הרחקה מנהליים כנגד פעילי ימין, נוער הגבעות וחשודים ב'תג מחיר', ניתנו למכביר. התוצאה: במקום להפחית את התופעה ולמגר אותה, היא רק התעצמה. כמה עשרות בודדות של נערים בעלי 'אידאולוגיית תג מחיר' הפכו למאות. אירועים של פגיעה ברכוש ערבי וכתובות גרפיטי בכפרים ערביים ביהודה ושומרון, התפשטו לכפרים ערביים בכל רחבי הארץ.

טוב היה עושה השר בנט, אם במקום להרחיב את השימוש בצווים מנהליים ו"להכשיר את השרץ" היה פועל לבטלם לאלתר.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד