בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תושבי עדי עד: הצבא גם ביצע ירי חי

​פיגוע הדקירה ליד עדי עד התרחש בשטח קו כחול של הישוב. תושבים אמרו לקול היהודי כי גם חיילים ביצעו ירי. "האירוע היה מתוכנן"

  • אלחנן גרונר
  • כ"א שבט תשע"ט - 11:06 27/01/2019
גודל: א א א
מפת האירועים (צילום מסך מפות גוגל)
מפת האירועים (צילום מסך מפות גוגל)

חקירת האירועים שהתרחשו בשבת בין עדי עד לאל מועייר הוטלה בידי מפקד מחוז ש"י משה ברקת על היחידה לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י, אולם בעדי עד טוענים בתוקף כי גם חיילים ביצעו ירי חי באירוע לאחר שחשו בסכנת חיים.

על פי עדות הנער שנדקר, האירוע התרחש בגבעה ט', מרחק של כ-250 מטרים מעדי עד, ובתוך שטח קו כחול של הישוב. בישוב אמרו לקול היהודי כי מדובר בשטח אליו נאסרת כניסת ערבים כל השנה בגלל היותו בקו כחול של עדי עד וללא שטחים חקלאיים.

מעדות הנער שנדקר ותושבים נוספים עולה כי האירוע כולו היה מתוכנן. "עוד לפני הדקירה ראינו טנדרים של ערבים מסתובבים בשטחים קרובים לישוב בנקודות שהם לא מגיעים בדרך כלל", אמר לקול היהודי תושב הישוב.

"כשהלוחמים של כיתת הכוננות ביצעו מרדף אחרי שלושת הערבים שזוהו כמי שדקרו את הנער, הם הותקפו בשטח קרוב יחסית לישוב בידי עשרות ערבים, וכלל לא הגיעו לכפר. ההימצאות של כל אותם ערבים מוכנים לתקיפה בשטח מוכיחה שכל האירוע תוכנן מראש".

לכך יש לצרף את התפרעויות ימי השישי של ערביי מועייר שהחלו בשבועות האחרונים בשיתוף "וועדות ההתנגדות", גופים המארגנים התפרעויות נגד ישובים יהודיים וכוחות צבא.

"לוחמי כיתת הכוננות לא הגיעו בכלל לכפר אלא כל ההתפרעויות היו בשטח שבין הכפר לישוב", מעידים התושבים.

לגבי הירי ממנו נהרג המחבל המורשע, נראה כי בדיקת האירוע תיערך זמן רב, שכן התושבים מעידים בתוקף על כך שגם חיילים שהיו בסכנת חיים ביצעו ירי חי.

"היו עשרות לוחמי צה"ל ולוחמי כיתת כוננות באירוע, והוא נמשך כמה שעות", אומרים בישוב. "אף אחד לא יודע למקם כרגע את השעה בה נפגע המחבל ומי בכלל ירה בו.

אתמול (מוצ"ש) ציטט כתב מעריב יאסר עוקבי כלי תקשורת ערבים שדיווחו כי ההרוג, חמדי נעסאן מאל מועייר, ישב בכלא הישראלי 8 שנים. בדיקת הקול היהודי העלתה כי הוא נעצר בשנה הלועזית 2,000 והורשע בביצוע מספר פיגועים ובהם הנחת מטען חבלה וירי לעבר יהודים.

הוא נידון ל-9 שנות מאסר אך שוחרר בחודש הלועזי נובמבר 2007 עם עוד כ-430 מחבלי פת"ח כ"מחווה" של ממשלת ישראל והעומד אז בראשה אהוד אולמרט לאבו מאזן לקראת ועידת אנאפוליס.

הנער שנדקר סיפר אמש על שהתרחש.

"בשבת בצהריים הלכתי לעשות התבודדות כמאתיים מטר מהיישוב עדי עד", סיפר הנער. "שלושה ערבים עשו לי מארב, תקפו אותי, הרביצו לי, וניסו לגרור אותי לכפר.

בשלב מסויים הצלחתי לברוח ורצתי לכיוון עדי עד. בדרך ראיתי שאני עם דם והבנתי שנדקרתי. ראיתי ילדים מהישוב וצעקתי להם ללכת אבל הם לא הבינו. הצלחתי להגיע לישוב ולהזעיק כיתת כוננות שמהר העיפו משם את הילדים ופתחו במרדף אחרי הדוקרים והתוקפים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד