בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אני רואה בעיניים שלי שעומד להתרחש אסון"

קבלנים עתרו נגד מועצת מעלה אפרים בדרישה להכניס פועלים מהרש"פ. ראש המועצה: "יהיה אסון. אני בעצמי מפנה זבל במקום פועלים"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ג אדר ב תשפ"ד - 19:38 02/04/2024
גודל: א א א
מעלה אפרים (מועצת מעלה אפרים)
מעלה אפרים (מועצת מעלה אפרים)

המאבק נגד כניסת פועלים ערבים מהרשות הפלסטינית למעלה אפרים הגיע בשבועות האחרונים לשיא וגם לאולם בית המשפט לאחר שקבלנים עתרו כנגד המועצה.

בית משפט השלום בירושלים דן לפני כשלושה שבועות בעתירה שהגישו כמה חברות בנייה וקבלנים כנגד המועצה המקומית מעלה אפרים שמתנגדת לכניסת פועלים ערבים מהרשות הפלסטינית.

ההחלטה החלה בהוראת צה"ל בתחילת המלחמה שאסרה כניסת פועלים בכל יהודה ושומרון, אולם בשלב מסוים הורה אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס על כניסת פועלים לחלק מהמקומות כגון איזורי תעשייה. כך גם הוכנסו פועלים לאזור התעשייה הסמוך למעלה אפרים.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

כמה חברות בנייה וקבלנים הבונים שכונה חדשה במעלה אפרים ניצלו את ההוראה החדשה וטענו כי הכללים יכולים לחול גם עליהם, אולם במועצה התנגדו לכך בתוקף מאחר ואתרי הבנייה סמוכים לבתי התושבים.

בעתירה שהגישו י.ס.ד מיטב נכסים בע"מ, חמדת שומרון בע"מ, מעלה אפרים בנייה בע"מ וה.י מכלול יזמות וניהול בע"מ, באמצעות עורכי הדין דוד פדוה, אמיתי דוד ודוד ברלינר, טענו החברות כי הכנסת הפועלים תיעשה באופן מסודר ובטיחותי. בדיון טענו כי המח"ט אישר עבודה בחלק מהמתחמים.

מנגד אמרו במועצה כי מדובר באתרי בנייה הנמצאים מטרים ספורים מבתי התושבים וכי הדבר מסוכן לביטחונם. ראש המועצה המקומית מעלה אפרים שלמה ללוש אמר בדיון כי מדובר בסכנה ממשית והצהיר: "אני רואה בעיניים שלי שעומד להתרחש אסון".

ראש מועצה על משאית זבל

בדיון טען עורך דין דוד פדוה מטעם העותרים כי כל עיכוב בבנייה פוגע במשפחות שאמורות לאכלס את הבתים. 

ראש המועצה שלמה ללוש הגיב לכך מצידו ואמר כי כולם נפגעים מהמצב הביטחוני ותיאר כיצד הוא עצמו נוהג במשאית זבל מכיון שגם פועלים שעבדו במועצה עשרות שנים הפסיקו להיכנס.

"במועצה המקומית מעלה אפרים מועסקים למעלה מ-30 שנה 9 עובדים פלסטינים שאנו מכירים אותם. חיים איתנו, עובדים נאמנים ומסורים. מאותו יום (הטבח בשמחת תורה א"ג) הם לא נכנסים ליישוב".

הוא תיאר את ההתמודדות של המועצה בעקבות כך וההתגייסות של התושבים ועובדי המועצה כדי לאפשר ביטחון בתקופת המלחמה: "אני פעם בשבוע הולך לפנות עם משאית אשפה. כל הישוב עם מתנדבים. הישוב כולו עם צמחייה בגובה השמיים ופיצוצי מים שאנו מטפלים בהם כי אין אנשים אחרים".

לטענת ראש המועצה, בין העותרים ישנם כאלו שלישובים בהם הם מתגוררים ואף נושאים בהם תפקידים מרכזיים לא נכנסים ערבים, בעוד למעלה אפרים הם דורשים להכניס.

בדיון הוצג מסמך של מח"ט הבקעה בעקבות סיור שערך עם אחד מבעלי החברות, שלדברי ראש המועצה מקושר לדרגים בכירים בפיקוד מרכז.

"הכל כסף פה. המח"ט שוחח איתי אחרי שהם באו למעלה אפרים בהוראה של מישהו שמחובר למישהו ועשו סיור". לדברי ראש המועצה המח"ט סיכם איתי כי יבנה תכנית שלמה ואז יקבלו החלטות. לדבריו הוא נתקל במסמך לראשונה בבית המשפט. 

בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכמה כי ההחלטה תהיה נתונה בידי הצבא. כעת דורשים במועצה סידורי ביטחון קפדניים כולל גידור משמעותי של אתרי הבנייה, וכי גם אם תותר לבסוף כניסת הפועלים היא תיערך רק לאחר סיום חודש רמדאן.

"הפועלים מהרש"פ הם מלכודת דבש"

בשבוע שעבר נערך בכנסת דיון שעסק במצב הבנייה בארץ בעקבות המלחמה והפסקת כניסת הפועלים הרשות הפלסטינית. הכנס שיזם ח"כ אריאל קלנר עסק בנושא החדשנות בבנייה, בנסיון להביא פתרונות למצב.

ערן רולס יו"ר מרכז הבנייה הישראלי דיבר בכנס על הנזקים הרבים שמבצעים הפועלים ממניע לאומני והתפוקה הנמוכה.

רולס הסביר כי הטמעת טכנולוגיות חדשניות יכולות להכניס לשוק עובדים יהודיים שיחליפו את העובדים הערבים "ישראלים לא יעבדו בטיח, ריצוף, טפסנות אבל ישראלים כן יתחברו למקצועות טכנולוגיים". רולס גם ציין שמחירי "היומיות" היום בתחום הבניין מאד יקרים כך שלדעתו עם שילוב טכנולוגיה זה יכול להיות תחום מאד אטרקטיבי שהרבה מאד ישראלים ירצו לבוא ללמוד. לדבריו יש פתרונות ורעיונות רבים בתחום שנמצאים דווקא אצל מנהלי העבודה בשטח אבל אף אחד עד היום לא ראה בזה חשיבות וטרח לאגם אותם ולפעול לשיפור ושינוי שיטות הבנייה. 

ש לציין כי המחבל שביצע את הפיגוע הקשה בגן יבנה השבוע ופצע קשות שלושה יהודים היה פועל בניין בעיר בעבר וכך הכיר היטב את המרכז המסחרי.

כתבת ערוץ 14 שיראל ללום דיווחה היום כי גם בישוב עלי מתנהל מאבק נגד הכנסת פועלים ערבים ומודעות הופצו בנושא בישוב.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד