בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא להגיב לירי הרקטות – אלא להכריע את הסכסוך"

מעזה משגרים ערבים מטחי רקטות, לאחר שורת הקלות חסרות תקדים מצד ישראל. בפרויקט לנצחון ישראל לא מוכנים להתייחס לתגובה נקודתית. "צריך לשנות חשיבה. כל הקלה לעזה זו טעות, צריך לגדוע מהם את התקווה לנצחון ולהכריע את המלחמה"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • כ"ט שבט תש"פ - 13:26 24/02/2020
גודל: א א א
(מג'די פתחי, tps)
(מג'די פתחי, tps)

לקראת הצהרים (שני) החלו ערבים מרצועת עזה לשגר מטחי רקטות לעבר ערי ויישובי הדרום. רקטות התפוצצו בתוך העיר שדרות ואזעקות הופעלו ביישובים נוספים.

בשעות אחר הצהרים אמש שיגרו ערביי עזה מטחי רקטות לעבר ערי ויישובי ישראל. אזעקות הופעלו באשקלון, שדרות, כיסופים, נחל עוז ועוד, יותר מ-20 רקטות שוגרו מהן יורטו עשר בידי כיפת ברזל. בתגובה לשיגורים, צה"ל תקף מספר יעדים ברצועת עזה.

נזק נגרם למבנה בשדרות בעקבות רסיסי יירוט והלימודים הושבתו היום בנתיבות, אשקלון ובשדרות. כמו כן, תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע הופסקה וכן נחסמו כבישים באזור.

כבר תקופה ארוכה ששיגור בלוני התבערה התעצם וגבר, ורק אמש נורו שני מחבלים שהניחו מטען חבלה על גדר המערכת בדרום הרצועה. כמו כן, בכל מספר ימים, משגרים ערבים מהרצועה רקטות לעבר יישובי הדרום.

את מטחי הרקטות הנוכחיים, יש המנסים לנכס ל'תיעוד הדחפור' מאמש, אז תועד דחפור צה"לי כשהוא חוצה את גדר המערכת ומביא עמו את גופתו של אחד המחבלים. "חמאס רוצה הסדרה, אך הגופה על הדחפור שינתה את כללי המשחק", נכתב בכותרת באתר ynet.

"הם רוצים להשמיד את מדינת ישראל וכל השאר זה רק תירוצים", פותח אלכס סלסקי, חבר ועדת המנהל של פורום המזרח התיכון-ישראל המוביל את 'הפרויקט לניצחון ישראל', בשיחה עם הקול היהודי. סלסקי אומר כי הוא כלל איננו מכיר את 'תיעוד הדחפור' שעורר סערה והוא מדגיש כי וודאי שהסרטון לא שינה את כללי המשחק.

 מה לדעתך צריכה להיות התגובה הישראלית לירי הרקטות כמו זה שראינו הלילה?

"בפרויקט לניצחון הישראלי, לא מדברים על כל אירוע מבחינה טקטית", אומר סלסקי, "אנחנו מדברים על האסטרטגיה ועל שינוי מדיניות. לא מדובר פה על השאלה כיצד צריך להגיב בכל פעם, אלא עניין של מה צריך לעשות כדי להפסיק את זה אחת ולתמיד ולהביא לקץ הסכסוך".

"בכל סכסוך יש צד מנצח וצד מפסיד. הצד השני לא יפסיק את העימות עד שלא יבין שהוא הובס, שהפעילות האלימה שלו לא משתלמת. הצד השני מפסיד כעת אך עדיין לא מכיר בכך ועדיין חושב שזה משתלם לו. כי אנחנו נותנים לו את התקווה הזו".

"אנחנו מתפשרים, אם זה בקטן או בגדול. צריך לשנות את המשוואה ולהבהיר שאין תקווה לניצחון, שאין תקווה לשפר את מצבם ואת התנאים שלהם כל עוד יש סכסוך. ושהמלחמה הזו לא משתלמת להם".

"החשיבה צריכה להיות שאויב מכריעים ורק אז מנהלים איתו משא ומתן על הסדרה. לפני הכרעה הוא פשוט לא ירצה. ניהול משא ומתן עם האויב לפני הכרעה רק מפתחת אצלו את התיאבון. ראינו את זה באוסלו, בהתנתקות, בהצעות שנתנו בקמפ דייוויד. מספיק. אם הם מסרבים לכל הצעה, וקיבלו הצעות מרחיקות לכת שכמעט ממלאות את רוב הדרישות שלהם, וודאי אם מדברים על ההצעות שנתנו אהוד ברק ואולמרט. הגיע הזמן להפסיק עם משא ומתן ולכפות עליהם את התנאים שלנו".

   | ישראל מעניקה הקלות רבות – חלקן שברו שיאים של כמעט שני עשורים

רק לאחרונה אישרה ישראל שורת הקלות ברצועת עזה. ביניהן הגדלת מרחב הדייג, הגדלת היתרי המסחר, הכנסת גז לרצועת עזה ועוד. רק לאחרונה העבירה ישראל קרוב ל-5,000 טון גז באמצעות למעלה מ-100 מיכליות. לפני כשבועיים הכניסה ישראל לעזה כ-6,000 צמיגים, לאחר תקופה בה הופסקה הכנסת הצמיגים בשל השימוש בהם בהתפרעויות על הגדר.

כמו כן, הכנסת המלט לרצועת עזה שהופסקה בשל השימוש בו לבניית מנהרות טרור וכן בשל ירי הרקטות, חודשה לאחרונה. טווח הדייג לערביי הרצועה הגיע לאחרונה לשיא של 15 מייל ומכסת ההיתרים לסוחרים הגיעה ל-7,000 היתרים, כמות שלא ניתנה מזה למעלה מ-15 שנים.

כמו כן, פורסם כי נציג ישראלי הגיע לקטאר לבקש כי זו תעביר עוד מזומנים לרצועת עזה. 

"בשנות ה-90 הסבירו לנו שאם רק נשפר את המצב הכלכלי של הרשות, לא יהיה טרור, ומיד לאחר אוסלו בא גל טרור. אחר כך ניסו להסביר לנו שלו רק 'נפסיק את המצור' וניתן להם שלטון עצמי הם יחיו לצידנו באחווה, כולנו רואים שזה לא קרה".

מצבם הכלכלי של ערביי עזה בכלל לא קשור לרצון של חמאס להילחם בישראל. תפתחו את מטרות החמאס ותראו רצון להשמיד את ה'ישות הציונית', שחור על גבי לבן, ללא כל קשר למצבם הכלכלי".

   | "בטחון הילדים שלנו חשוב יותר ממצבם של האוכלוסיה בעזה"

נראה שהשר בנט מדבר מצד אחד על חתירה לניצחון, אך מצד שני מבצע ניסיונות הסדרה -  הכנסת גז וציוד נוסף לרצועת עזה, בקשות מקטאר שתעביר כסף לעזה ועוד. מה דעתך?

"כל דבר כזה הוא טעות, זה פשוט נותן עוד מוטיבציה לחמאס. אנחנו שמים פלסטר, לא רואים את הפצע למשך תקופה מסוימת, אבל זה לא פותר את הבעיה. חמאס ממשיך להתחזק ולא משנה את המדיניות. אלו הקלות לא נכונות, מה שצריך פה זהו לחץ על חמאס".

סלסקי מסביר שאת הלחץ צריך לייצר על ארגון הטרור חמאס ולא על האוכלוסייה, אך עם זאת הוא לא מתנגד לכך כשהדבר נצרך. "אפשר להפריד בין ההקלות לאוכלוסיה לבין ההקלות לחמאס. אף אחד לא אוהב לפגוע בחפים מפשע".

"יש הקלות שישראל נותנת לאוכלוסייה בעזה וחמאס לוקח עליהם את הקרדיט כדי להוכיח שהמאבק משתלם. אנחנו צריכים למנוע מהם את הנצחון הזה שנותן להם תקווה".

"לצערי, אכן האוכלוסיה בעזה תסבול", אומר סלסקי. "חברים, אנחנו צריכים לחשוב על עצמנו. אנחנו לא רוצים להיות טובים לחפים מפשע, אבל צריך לחשוב על הילדים שלנו, הם קודמים. אם בשביל בטחונם צריך להפעיל לחץ על האוכלוסיה בעזה, נעשה זאת".

מחר בבוקר יהיה שקט, הטילים יפסיקו וחמאס יגיע לאיזשהי הבנה עם ישראל. מה תגיד אז? 

"כל שקט שאתה קורה לו, הוא לא הכרעה אלא הפסקה שבכלל לא שמה קץ לסכסוך. אני לא מדבר על שינוי טקטי, אני מדבר על סוף לסכסוך, אני רוצה לדעת שלמשך עשרים ושלושים שנה הם לא ירצו לירות יותר".

סלסקי מתייחס לטענה האומרת שאי אפשר להפסיק סכסוך לעד. "אני מסכים. מכירים בהיסטוריה שגם מדינות שהוכרעו באופן מוחלט לבסוף קמו. אבל זה קרה לאחר שעברו עשרות שנים, גם מספיק לנו בשלב הזה".

"תראה מה קרה באירופה אחרי ההכרעה ב-45 (ניצחון בעלות הברית על גרמניה. י.פ.). יש שלום עד היום כי ההכרעה הייתה חד משמעית, כזו שגרמה לצד המפסיד להבין שלא משתלם לו להרים שוב את החרב".

"צריך שיהיה מבצע צבאי, להחזיר את מדיניות החיסולים, שיבינו שהמאבק לא משתלם, כמו מבצע חומת מגן ביהודה ושומרון. לומר להם – אם יש טרור אתם תשלמו על זה. ולא זו המדיניות של צה"ל מול החמאס".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד