בע"ה י"ז אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ועדת הבחירות פסלה את מראענה; אך אישרה את רע"ם

ועדת הבחירות המרכזית קיבלה את בקשת עו"ד בן גביר לפסול את מועמדת מספר 7 במפלגת העבודה, אך דחתה את בקשותיו לפסול את מפלגות הרשימה המשותפת ורע"ם

  • ה' אדר תשפ"א - 18:11 17/02/2021
גודל: א א א
ארכיון (אסתי דזיובוב, tps)
ארכיון (אסתי דזיובוב, tps)

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת נעתרה לבקשתו של עו"ד איתמר בן גביר לפסול את מועמדת מפלגת העבודה, אבתיסאם מראענה מלהתמודד בבחירות לכנסת.

הבקשה עברה על חודו של קול, ברוב 16 חברי וועדה שתמכו בפסילה מול 15 שהתנגדו לה. איש מפלגת העבודה, מעוזיה סגל, שהגיש גם הוא בקשה לפסול את מראענה משך את בקשתו וביקש שהיא לא תידון.

עו"ד איתמר בן גביר הביא בנאומו בוועדה מספר ראיות המעידות כי מראענה תומכת בהשמדתה של מדינת ישראל. הראיה המרכזית היא בדברים שאמרה מראענה בראיון עיתונאי: "אם הייתי יוזמת תסריט אפוקליפטי הייתי משמידה את זכרון יעקב". בן גביר הדגיש כי בתשובתה לוועדת הבחירות מראענה עמדה מאחורי דבריה ולא הכחישה אותם. בן גביר אף הביא דבריה של מראענה בהם ביזתה את חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, כאשר כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "לא עמדתי בצפירה, הייתי בנהיגה בזמן של המדינה כמעט עמדה דום. אלה היו שתי הדקות בזמן הצפירה. הכביש היה ריק ואני המשכתי לחשוב על מה שעניין אותי באמת באותו רגע".

הצטרפו לערוץ הטלגרם של הקול היהודי >>

בנוסף, אמר בן גביר כי "קראתי את התגובה של היועץ המשפטי לממשלה והתביישתי. התביישתי כי היועמ"ש בעניין מרזל וגופשטיין דיקדק בכל פרט ופרט, ובתשובת היועמ"ש הוא פשוט מתעלם מהאמירה שלה להשמיד את זכרון יעקב".

בן גביר חתם את נאומו: "הגשתי את הבקשה הזו בדחילו ורחימו, בפחד ורעדה, כי בכל זאת מדובר במתמודדת במפלגת העבודה ההיסטורית. אותה מפלגה, שעל אף המחלוקות שיש לי עם אנשיה, בנתה את המדינה הזו. אבל אני חושב שדווקא בגלל זה, כדי לעשות כבוד לבן גוריון, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין ושמעון פרס – אל יהיה חלקה עימהם. מי שרוצה להשמיד את זכרון יעקב לא צריך להיות בכנסת ישראל. הוא צריך להיות במקום אחר – בכלא. אבל וודאי לא בכנסת ישראל".

בתוך כך, ועדת הבחירות המרכזית דחתה את בקשתו של עו"ד בן גביר לפסול את המפלגות – הרשימה הערבית המשותפת ואת מפלגת רע"ם. זאת לאחר שחברי ועדת הבחירות מטעם הליכוד ויהדות התורה נעדרו מהדיון וההצבעה שהתקיימו בוועדה, מה שמנע רוב שיתמוך בפסילה.

במהלך הדיון הציג עו"ד בן גביר עשרות ראיות המעידות על תמיכתם של חברי הרשימה המשותפת בטרור. בין הראיות הובא כי בראיון לבן כספית וינון מגל אמר יו"ר בל"ד כי המחבלים היושבים בכלא הישראלי הם "אסירי חופש". בנוסף, שיגר אבו שחאדה סרטון ברכה לאימותיהן של מחבלים רוצחים שמרצים מאסר. ראיה נוספת שהובאה נוגעת ליו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שכינה מחבלים שיידו אבנים לעבר חיילי צה"ל "המצפון של העם הפלסטיני".

פרקליטת ההרשימה המשותפת אמרה במהלך הדיון ביחס לסירובם של חברי המשותפת לכנות רוצחי יהודים "מחבלים" כי "אנחנו לא קוראים להם מחבלים. לא חברי הכנסת יקראו להם מחבלים ולא האזרחים הערבים יקראו להם מחבלים".

בנוסף, חבר הכנסת אוסמה סעדי כינה במהלך הדיון בוועדה את בן גביר גזען, שהשיב לו שהוא מחבל. סעדי אמר כי הוא מזדעזע מכך שהליכוד התאמץ לחבר בין עוצמה יהודית לציונות הדתית, ואמר לבן גביר כי הוא ימונה על ידי נתניהו לתפקיד שר המשפטים,  ואילו בן גביר השיב: "שמח שאני הסיוט שלכם".

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >> //  הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עו"ד בן גביר מסר כי "אני מברך על ההחלטה השפויה והצודקת של ועדת הבחירות לפסול את תומכת הטרור מראענה מלרוץ לכנסת. מי שרוצה להשמיד עיר ואם בישראל בגלל שמתגוררים בה יהודים היא גזענית ותומכת טרור מובהקת. מקווה שייעשה הצדק ובית המשפט העליון יאשרר את החלטת הוועדה".

עוד אמר בן גביר, בנוגע לפסילות חלק מבקשותיו, כי "אין לנו אלא להצר על כך שמצד אחד מציגים בליכוד את חברי המשותפת כתומכי טרור, ומצד שני מכשירים בפועל את התמודדותם לכנסת. אין הסבר שמניח את הדעת מדוע בליכוד לא מוכנים לעשות מאמץ כדי להוציא את המעריצה של סמיר קונטאר, את יועצו של ערפאת ואת שר תומכי הטרור מהכנסת".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד