בע"ה ב' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ישראל חוצה את אלף תרומות הכליה!

לקראת יום השנה לפטירתו של הרב ישעיהו הבר זצ"ל, מייסד "מתנת חיים", ישראל רושמת מספר שיא במהפכת תרומות הכליה. מועצת הר חברון היא שיאנית התרומות יחסית לגודל האוכלוסייה. רחל הבר: "נהיה המדינה היחידה בעולם שזוכה לבטל את רשימת ההמתנה לתרומת כליה"

  • יח"צ
  • כ"ב ניסן תשפ"א - 12:31 04/04/2021
גודל: א א א

בישראל ובעולם הרפואי יציינו היום, יום א', את השתלת הכליה האלטרואיסטית ה1,0000 שתתקיים באמצעות עמותת "מתנת חיים" שייסד הרב אברהם ישעיהו הבר. 

מדובר בארבעה תורמים שונים שיתרמו היום כליה לאדם אחר, בסדרת ניתוחים והשתלות שיתקיימו במרכזים הרפואיים "שיבא", "הדסה" ו"בלינסון" כאשר תורמי הכליה יובילו את ישראל לחצות את אלף תרומות הכליה שנתרמו בסיוע ויוזמת "מתנת חיים" שהובילה את המהפכה בישראל בעשור האחרון.  

כזכור, מייסד הארגון ויוזם מהפכת תרומות הכליה בישראל, הרב אברהם ישעיהו הבר זצ"ל נפטר בראשית מגיפת הקורונה בישראל, לפני שנה בדיוק בעוד כשבוע.

רעייתו הממשיכה את דרכו בניהול העמותה אומרת כי מדובר במהפכה עולמית ובתחושה שקשה לתאר, הרבנית רחל הבר אומרת כי "אנו מלאי סיפוק ושמחה, שאנו מגיעים ב"ה להשתלה האלף בישראל, אלף איש ואישה כבר ניצלו ויצאו עבדות לחירות, זהו יום חג לארגון, לתורמים ולמושתלים, ולעולם הרפואי כולו".

במחלקת המחקר והפיתוח של "מתנת חיים" מציינים לרגל תרומת האלף מספר נתונים משמעותיים המספרים את המהפכה הישראלית, ובהם: בערך 2/3 שליש מהתורמים בישראל הם גברים, רוב התורמים מתגוררים במועצות אזוריות ולא בערים הגדולות בישראל, הרשות התורמת ביותר היא המועצה האזורית הר חברון בה יש יותר מ3.5 תורמי כליה על כל אלף תושבים,  כ40% מתורמי הכליה הם מורים ואנשי חינוך, והגידול בתרומות כליה מן החי מאז הקמת "מתנת חיים" עומד על למעלה מ400 אחוזים. החיסכון לקופת המדינה מההשתלות עד כה עומד על למעלה מ4 מיליארד שקלים שנחסכו מטיפולים רפואיים, דיאליזה ותרופות, והנתון המשמעותי ביותר הוא כי 95% מההשתלות מצליחות והמושתלים חיים את חייהם בחזרה ממש בעקבות הכליה החדשה.

"ההגעה לאלף תורמים היא הישג בלתי נתפס ב"ה ואנחנו כבר מחכים לאלף הבאים מאחר ולצערנו ישנם רבים כל כך שמחכים לתורם הכליה שיציל את חייהם, אנו נמשיך לעבוד בעז"ה עד שנחסל את הרשימה של הממתינים לתרומות כליה בישראל, ונהיה המדינה היחידה והראשונה בעולם שזוכה לכך", אומרת הרבנית רחל הבר יו"ר "מתנת חיים".

כאמור, המועצה האזורית הר חברון ממוקמת במקום הראשון במספר תורמי הכליה בארץ כששלושה אחוזים וחצי מכלל תושבי המועצה תרמו בשנים האחרונות כליה לאדם זר שלא הכירו לפני כן. 

בין התורמים במועצה ניתן למצוא סבים וסבתות שחלקם מעל לגיל 60 שתרמו כליה לאנשים שאינם מכירים.

התורמים מחולקים למספר ישובים במועצה והגדול מכולם הוא הישוב בית חגי עם תשעה תורמים מתוך 110 משפחות המתגוררות בישוב.

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי התייחס לנתונים המרשימים ואמר כי זו גאווה גדולה לעמוד בראש רשימה של תורמי הכליה בישראל: "השותפות והתרומה לחברה הישראלית של תושבי הר חברון היא היא נר לרגלנו ואני מודה לכל אחת ואחד מהתורמים".

שושנה טל, שתרמה כליה בגיל 62 לאדם שלא הכירה מספרת: "החלטתי לתרום בגלל חברה בישוב שלנו שהייתה זקוקה לכליה וסבלה מאוד מדיאליזה".
"תרמתי בגיל 62 כשאני סבתא לעשרות נכדים ואמא לשלושה עשר ילדים, ועברו 8 חודשים מאז התרומה והחיים נשארו אותו דבר ואני מאחלת לכולם שכמו שזכיתי להיות ב1000 הראשונים ככה תזכו להיות ב1000 התורמים הבאים."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 94 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד