בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הטלטלות בקואליציה נמשכות

ראש לשכתו של בנט מתפטר וח"כ זועבי ממרצ שבה לקואליציה. מאות רבנים קוראים: "חובה הלכתית להפיל את הממשלה"

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ב אייר תשפ"ב - 13:05 23/05/2022
גודל: א א א
נפתלי בנט, מנסור עבאס ויאיר גולן במליאת הכנסת (קרדיט: דוברות הכנסת)
נפתלי בנט, מנסור עבאס ויאיר גולן במליאת הכנסת (קרדיט: דוברות הכנסת)

הטלטלות בקואליציה ובמפלגת ימינה נמשכות.

הבוקר (ב'), הודיע טל גן צבי, מי שעומד בראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, וליווה את בנט במשך כעשור - מאז נכנס לפוליטיקה,על התפטרותו.

גן צבי שימש כראש לשכתו של בנט במשרד הכלכלה, כראש המטה שלו במשרד החינוך וכן שימש כיועץ מטעמו במערכות הבחירות ובמשאים ומתנים הקואליציוניים שלאחריהן.

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב להתפטרותו של גן צבי ואמר כי קיבל בצער את ההודעה. "קיבלתי בצער אך בהבנה את החלטתו לסיים את תפקידו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לאחר שנה אינטנסיבית ורוויית עשייה, ובתום עשור של עבודה משותפת".

נזכיר, כי לאחרונה הודיעה על התפטרותה גם היועצת המדינית של בנט, שמרית מאיר, לאחר שלדבריה במסגרת תפקידה הועמסו עליה משימות רבות. "שורת המשימות הארוכה שהטלת עלי, חייבה הקרבה ניכרת בחיי האישיים" כתבה מאיר.

אתמול, בתום פגישה עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, הודיעה ח"כ גי'דא רינאוי זועבי ממרצ על חזרתה אל הקואליציה.

בפגישה עם לפיד נכחו גם השר לשיתוף פעולה איזורי עיסאווי פריג', וכן כמה ראשי רשויות ערביות.

לאחר הפגישה שהתקיימה במשרד החוץ, דווח בכלי התקשורת כי לפיד הבטיח לזועבי ולראשי הרשויות להסיר חסמים בירוקרטיים שעיכבו כספים שהובטחו בעבר לרשויות הערביות. 

ראש עיריית נצרת עלי סאלם, שהשתתף בפגישה, אמר אמש למשה גלסנר מרדיו 'קול ברמה', כי לפיד הבטיח לדאוג להעברות כספים בהיקף של מאות מליונים. "קיבלנו התחייבות לבצע העברות כספיות עד יום רביעי. נמתין ונראה שזה קורה. מדובר במאות מיליונים ל-76 רשויות ערביות. זה רק תקציבים של טיבי וזועבי, לא קשור לרע"מ", דברי סאלם.

כזכור, זועבי הודיעה בסוף השבוע האחרון על פרישתה מהקואליציה. במכתב שפרסמה כתבה זועבי כי החלטתה באה על רקע אירועי חודש הרמדאן, העברת חוק האזרחות, הלוויתה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה ומה שהיא מכנה "אטימות מוחלטת כלפי הצרכים האמיתיים של הישובים הערבים".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

חזרתה אל הקואליציה של ח"כ זועבי, אומנם מסייעת לשרידותה, אך יש לזכור כי עדיין מספר הח"כים השותפים בקואליציה עומד כיום על 60 בלבד, מאז פרישתה של עידית סילמן מימינה לפני חג הפסח. המצב הרעוע בקואליציה מחייב אותה להסתמך בהצבעות בכנסת על אצבעות הרשימה המשותפת, ובימים האחרונים מתרבים הדיווחים על כך שחבר הכנסת ניר אורבך מימינה שוקל לפרוש.

מאות רבנים: חובה הלכתית להפיל את הממשלה

קונגרס הרבנים 'פיקוח נפש', המונה 420 רבנים ודיינים, רבני ערים ושכונות בישראל, התכנס לאסיפה מיוחדת לאור גל הטרור בחודש האחרון, לדבריהם "לזעוק את זעקת עם ישראל על המצב הקשה והמסוכן".

הרבנים החליטו באסיפה בין השאר, לשלוח חוות-דעת הלכתית לכל חברי הממשלה וחברי-הכנסת, בה הם מודיעים כי "לפי דעת-תורה כל יום שבו ממשיכה להתקיים הממשלה במתכונתה הנוכחית הוא סכנה ופיקוח-נפש, ועל כל אחד שביכולתו מוטלת חובה הלכתית להפיל את הממשלה מיד".

לדבריהם, "עצם קיומה של הממשלה הנשענת על קולות תומכי הטרור הערביים – היא מעודדת ודוחפת את המחבלים שונאי ישראל לבצע פיגועים ולרצוח אנשים נשים וטף. כך אומרת התורה וכך רואה כל אחד במוחש, איך האויב מרים את ראשו להשתולל ולפגוע ביהודים בכל מקום בארץ, באין מפריע".

"יתירה מזו, אפילו קיומה של ממשלה שחברים בה ח"כים התומכים במסירת שטחי ישראל לאויבינו, גם ללא 'המשותפת' ורע"ם תומכי הטרור, היא דחיפה אדירה לטרור הערבי, כפי שנפסק בהלכה בשולחן ערוך שבענין מסירת שטחי ישראל לנכרים, עצם הדיבור וההסכמה לכך היא סכנה נוראה, בלשון השולחן-ערוך "משם תהא הארץ נוחה ליכבש לפניהם".

הרב אברהם לוין, מזכ"ל קונגרס הרבנים 'פיקוח-נפש', ציין כי לאחרונה הצטרפו עוד עשרות רבנים לחתימה על פסק-הדין המפורסם של 'פיקוח נפש' האוסר מו"מ על מסירת שטחי ישראל. "זהו דבר נדיר בהיסטוריה היהודית שרבנים רבים כל כך מכל החוגים יחתמו על אותה חוות-דעת הלכתית ללא חולק. כשמדובר בחיי יהודים אין מחלוקת ואין ויכוחים – על כולם להתגייס למערכה להפלת ממשלת השמאל המסוכנת הזאת, ולהביא לממשלה שתפעל לפי דרך התורה, שהיא "תורת חיים" השומרת על חיי עם ישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד