בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רגב: "אל תפגעו בשמירת השבת של חברי שלווה"

בעקבות סירוב הפקת האירוויזיון לאשר חזרות להקת שלווה ביום חול פונה השרה רגב בבקשה נוספת לאפשר ללהקה המיוחדת לייצג את ישראל

  • מערכת הקול-היהודי
  • ל' שבט תשע"ט - 16:14 05/02/2019
גודל: א א א
שבת. אילוסטרציה  (Olaf.herfurth)
שבת. אילוסטרציה (Olaf.herfurth)

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה להנהלת האירוויזיון בבקשה שיאפשרו לחברי להקת שלווה שלא להופיע בשבת בחזרה הגנרלית וכך לשמור על אמונתם הדתית וגם לאפשר להם זכייה.

הלהקה כעת נמצאת במבחנים של חבר שופטים ישראלים אשר יקבעו האם זו הלהקה שתייצג את ישראל באירוע.

"אני פונה אליך לאחר שנודע לי, לאכזבתי הרבה, כי פנייתה של הפקת "הכוכב הבא", המהווה את תחרות הקדם לאירוויזיון בישראל, נענתה בשלילה בנוגע לשאילתא האם, במידה ותזכה להקת שלווה בזכות לייצג את ישראל באירוויזיון 2019, היא תוכל להופיע מול שופטים, ובחזרה הגנרלית של התחרות, שתיערך בשבת, באמצעות קטע וידאו מוכן מראש, להבדיל מהופעה חיה על הבמה", כתבה רגב. 

"למיטב ידיעתי, גורם בשידור האירופי השיב,  כי, על פי הכללים של תחרות האירוויזיון,  כל ההופעות של כל הנציגים מחויבות להתקיים בהופעה חיה, גם עבור הקהל באולפן. ומי שלא יכול להבטיח הופעה חיה בחזרה הגנרלית לא יהיה בתחרות.

כלל קשיח זה עומד בדרכה של להקת שלווה, המסתמנת כ- זוכה הגדולה בתחרות הכוכב הבא וכמי, שככל הנראה, צפויה לייצג את מדינת ישראל בתחרות האירוויזיון בתל אביב בחודש מאי. להקת שלווה זוכה לתהודה רבה מאחר שכל חבריה המוכשרים ביותר, יש לציין,  הם אנשים ונשים עם צרכים מיוחדים, המעלים על נס ערכים אוניברסליים של שוויון וקבלת האחר בחברה.

בתוך הלהקה ישנם חברים, יהודים שומרי שבת, שעל פי צו מצפונם ואורח חייהם הדתי, מנועים מלהופיע על הבמה בשבת. לפיכך, המשמעות של הצמדות איגוד השידור האירופי לכללים הקשיחים היא פגיעה בשוויון ההזדמנויות של מתחרות ומתחרים פוטנציאלים, שבשל אמונתם הדתית, נמענת מהם האפשרות לייצג על במת האירוויזיון לא רק את מדינת ישראל אלא גם את העקרון המקודש, לטעמי, גם לאיגוד השידור האירופי, מתן שוויון ללא הבדלי דת, מגדר, גזע והשקפה דתית.

במכתבה הזכירה השרה רגב את פניות הלהקה למכון צומת בבקשה למצוא פתרון הלכתי לנושא "עוד אציין, כי הפקת התוכנית פנתה  לגורמים המומחים בנושא השבת וזאת כדי לייצר פתרון יצירתי לסוגיה, אך כל מאמציה עלו בתוהו וזאת בשל העובדה, שערך קדושת השבת הוא עקרון על ליהודים שומרי מצוות". 

"אשמח, לפיכך, אם תראו בפנייתי, פניה רשמית,  הנדרשת על פי הכללים המחייבים אתכם וזאת כדי שתראו לנגד עיניכם אותן נסיבות מקלות וחשובות, שיאפשרו סטייה מהכלל הקשיח, שעלול להוביל לפגיעה בשוויון ההזדמנויות כלפי כל היהודים שומרי השבת, ללא קשר לאזרחותם,  שהוא ערך יסוד בכל חברה דמוקרטית. מדינת ישראל, ככל מדינה דמוקרטית, מאמינה ברוח האירוויזיון, הנותנת במה לכל  בעלות ובעלי הכשרון באשר הם ללא הבדלי גזע, מגדר, לאום ואמונה דתית. 

 יודגש, כי אין המדובר במצב היפותטי גרידא אלא בסוגיה עקרונית, העומדת בבסיסה של חגיגת הגיוון האנושי והשוויון, שתחרות האירוויזיון כל כך מזוהה עמהם וטוב שכך. 

אודה לכם אם תיענו בחיוב לפנייתי ותפתחו את השער ללהקת שלווה, הצפויה, ככל הנראה, בין השאר, גם  בהנתן אישורכם המיוחל, לייצגנו באירוויזיון,  ובכך תקשרו כתרי שוויון על התחרות כולה". 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד