בע"ה י"ח אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מועצת הדבש: 800 טון דבש לחג ולמימונה

מועצת הדבש מפרסמת כי הביקוש בקרב הצרכנים לדבש לחג הפסח ולמימונה שאחריו עומד על כ-800 טון דבש - כ20% מהצריכה השנתית

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד ניסן תשע"ח - 09:01 30/03/2018
גודל: א א א
כוורנים בעבודה  (רינה נגילה)
כוורנים בעבודה (רינה נגילה)

מועצת הדבש מפרסמת כי בהתאם לנתונים שנאספו על ידה תעמוד כמות צריכת הדבש לחג הפסח והמימונה השנה, בדומה לאשתקד על כ-800 טונות דבש, המהווים כ 20% מצריכת הדבש השנתית בישראל.

מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן אומר, כי צריכת הדבש לקראת חג הפסח, נמצאת בעלייה זה מספר שנים: "הביקוש לדבש עולה בהתמדה, עקב המודעות הבינלאומית לתחלואה בשימוש מוגזם בסוכר, כך שהדבש נצרך כיום כממתיק הטבעי, המחליף את הסוכר.

מלבד שימושו כממרח, משמש הדבש כממתיק ומוסיף ארומה וטעם גם בבישול, תיבול מאכלים, מאפים וסלטים. כמו כן, במימונה, שהפך לחג לאומי, קיים שימוש רב בדבש, המוגש עם המופלטות ולהמתקת העוגיות המסורתיות".

במועצת הדבש מדווחים, כי כמות המשקעים שירדו בעונת החורף, הייתה נמוכה מהממוצע השנתי בישראל, בנוסף, עצירתם של הגשמים כבר בחודש מרץ, הביאה להקדמת פריחות האביב בפרדסים, במטעים, בשטחי פרחי הבר בגליל, ברמת הגולן ובאזור הדרום.

הפריחה שהוקדמה גרמה להתעוררות אביבית מוקדמת של הדבורים בפעילותן בכוורות שהוצבו בסמוך לפריחות ברחבי הארץ, דבר זה יבטיח את תפוקת הדבש האביבי הצפויה להיות ממוצעת השנה ולעמוד על כ- 3,000 טון דבש. "אנו עוקבים אחר מצב הפריחה במטעים ופרחי הבר בישראל המשמשים כמקור צוף לדבורי הדבש. החשש הינו מהעדר משקעים נוספים שיפגעו בפריחה העתידית במהלך הקיץ, או חמסינים שיפגעו בפריחה הקיימת, דבר העלול  לתת אותותיו גם בכמות אגירת הדבש בקיץ. עם זאת חשוב לציין, כי לא יהיה מחסור בדבש ולא תהיה עלייה במחירי הדבש, הואיל ומתקיים ייבוא של דבש ללא מכס, על פי הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי, ארה"ב ודרום אמריקה" מוסיף מידן.

לא רק שינויי מזג האוויר משפיעים על תפוקת הדבש, אלא גם תופעת היעלמות הדבורים המתגברת משנה לשנה. בכל העולם קיים חשש גדול לעתיד ענף הדבורים, עקב היעלמות של כשליש מכמות הדבורים. הסיבה העיקרית הנחקרת, הינה התמעטות מקורות הצוף לדבורים, כתוצאה מהתרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן וצמצום האזורים החקלאיים, קיים מחסור בפרחי צוף, המשמשים מזון לדבורים וחרקים.

 מומחים בארץ ובעולם נערכים וחוקרים את סיבת ההיעלמות וכן דרכים חלופיות וכן מעודדים נטיעות צופניות כמזון לדבורים, שכן דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש, אלא, גם בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים.

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש מוסיף: "בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3 מיליארד שקלים בשנה. כיום, ישנם בישראל 510 דבוראים המטפלים ב- 110,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ וכ- 80,000 כוורות המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


5 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד