בע"ה כ"ג אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זהירות, חרקים!

לקראת ט"ו בשבט: מקבץ נתונים המלמד על נגיעות חרקים גבוהות בפירות שונים

  • כלב אליהו
  • י"ב שבט תשע"ז - 10:06 08/02/2017
גודל: א א א
(מרים בונימוביץ' TPS)
(מרים בונימוביץ' TPS)

בדיקות רבות שנערכו במהלך השנים האחרונות, כדי לבקר את כמות החרקים הקיימים בפירות ובפרט בפירות יבשים, מצביעות על פירות מסוימים כ'בעייתיים' יותר מהבחינה הזאת ועל פירות אחרים כבעייתיים פחות.

הנתונים שנאספו על-ידי מכון התורה והארץ מצביעים על נגיעות חרקים במספר גבוה בתאנים מיובשות, מספר נמוך יותר בתמרים יבשים ובמשמשים, ומספרים נמוכים מאוד בשזיפים חמוציות וצימוקים. באננס ובפפאיה לא נמצאו נגיעות חרקים כלל.

ניתוח הנתונים מעלה כי לא די בבדיקה קפדנית לפני אכילת הפרי, אלא ישנה חשיבות גבוהה למקום ממנו קונים את הפירות. לדברי המכון, ככל שהסחורה מאוכסנת בתנאים לא מיטביים או שהיא נמצאת על המדף זמן רב, ישנה עלייה בנגיעות החרקים בפרי. לפיכך, רצוי מאוד לקנות פירות טובים ממקום שבו ישנה תחלופת סחורה גבוהה.

הבדל נוסף בנגיעות החרקים הוא סחורה פתוחה לעומת סחורה ארוזה. בסחורה הפתוחה, מטבע הדברים, נמצאו נגיעות חרקים מרובות באופן יחסי. כמו כן, מומלץ לשטוף את הפירות לפני ט"ו בשבט במים חמים וזאת מכיוון שישנם חרקים רבים הנמצאים בפרי באופן חיצוני בלבד ושטיפה אמורה להסירם.

עוד מזכירים במכון כי השנה חל ט"ו בשבט בשבת ולכן את ניקוי הפירות רצוי לעשות מערב שבת כדי שלא לבוא לידי איסור בורר. עם זאת, בכל מקרה של מציאת חרק בשבת יש להסירו ביחד עם חתיכה מהפרי כידוע.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד