בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
בלעדי

ביהמ"ש בביקורת חריפה על המשטרה: איפה הנעדרת?

מעל ארבעה חודשים שקטינה בסיכון נעדרת, לאחר שבעבר אותרה באזור שכם. ביהמ"ש מתח ביקורת חריפה על אוזלת היד של המשטרה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ב אייר תשע"ח - 11:00 07/05/2018
גודל: א א א
בית משפט. ארכיון (שלמה מלט)
בית משפט. ארכיון (שלמה מלט)

בלעדי לקול היהודי:

ביקורת חריפה של בית משפט השלום בחיפה על התנהלות המשטרה בפרשת היעדרות הקטינה מהצפון, שנחשפה בקול היהודי.

הקטינה בת ה-16, הנעדרת זאת הפעם השניה, לא אותרה במשך למעלה מארבעה חודשים, ומתברר כי מעבר לטענות משפחתה וגורמי הרווחה על כך שהמשטרה לא עושה די בכדי לאתר אותה על אף שהיא בסיכון גבוה, כעת גם בית המשפט מתח ביקורת חריפה וחריגה על המשטרה.

הקטינה, שנעדרה לפני כשבעה חודשים למשך חודש וחצי ואותרה בידי "שוטרים פלסטינים" בכפר באזור שכם, נקלטה במוסד לנערות בצו בית משפט, אולם כעבור חודש שוחררה לחופשה חרף מחאות הוריה והחשש מפני היעדרות נוספת.

ואכן החשש התממש, ובדרך חזרה למוסד, אבדו עקבותיה של הקטינה, ומאז במשך 130 יום, היא נעדרת. התיק טופל בתחנת יבנה, הנמצאת באזור של מעון צופיה בו שהתה הקטינה, אולם הקטינה לא אותרה, וגורמים שנחשפו למקרה הביעו ביקורת על התנהלות המשטרה שלדבריהם לא התייחסה למקרה ברצינות הנדרשת. 

עוד בנושא:

מחדל חמור: הקטינה שוחררה ושוב נעלמה

- אותרה הקטינה שנעדרה: "שהתה בכפר באזור שכם"

- קטינה שנמצאת בקשר עם ערבים נעדרת: "חשש לחייה"

"דבר לא נעשה"

לאחרונה הגיעה עניינה של הקטינה לדיון נוסף בבית המשפט לאור בקשות העובדת הסוציאלית המטפלת במקרה.

בדיון התברר כי למרות הפצרות חוזרות ונישנות במשטרה, הן מצד הגורמים הטיפוליים, והן מצד משפחתה של הקטינה, והן מצד מנהל המוסד בו היתה צריכה לשהות, המשטרה לא איתרה אותה, ובית המשפט אף קבע בצורה חריפה כי "דבר לא נעשה" בעניין.

השופטת עדנה בן לוי מבית משפט השלום לנוער בחיפה שדנה בתיק, קצה בהתנהלות המשטרה, ודרשה בצעד חריג כי המשטרה תעביר לידי בית המשפט הסבר בכתב מה נעשה לצורך איתור הקטינה, וזאת בתוך מספר ימים.

בסוף השבוע שעבר התקבל ההסבר, אשר ככל הנראה כלל לא סיפק את השופטת שקבעה כי המשטרה לא פעלה ביעילות וברצינות הנדרשת וכי היא דורשת שבתוך עשרה ימים נוספים תדווח המשטרה מה נעשה באופן אקטיבי לאיתור הקטינה.

השופטת אף כותבת כי אם יהיה בכך צורך תשקול קיום דיון עם נציג בכיר ביותר של המשטרה, שיתבקש להסביר מדוע המשטרה לא הצליחה לאתר את הקטינה במשך תקופה של יותר מארבעה חודשים.

כפי שנחשף בקול היהודי המלווה את הפרשה כחצי שנה, הקטינה היתה בקשר עם עבריינים ערבים, שלפי בני משפחתה חלקם אף איימו עליה ופגעו בה. בהיעדרותה הקודמת נטען בידי מקורביה גם כן כי המשטרה לא פעלה באופן מספק לאיתורה, ובסופו של דבר היא אותרה במקרה בידי "שוטרים פלסטינים" והועברה למשטרה.

להב"ה: "טיפול מונע מציל חיים"

בארגון להב"ה המלווה את הנערה ומשפחתה מספר שנים, אומרים כי מדובר בתופעה, וכי המשטרה כמערכת לא מתייחסת ברצינות הנדרשת להיעדרות קטינות. בלהב"ה מבהירים כי קטינות אלו נמצאות לרוב במצבי סיכון מהחמורים ביותר, מה שמגביר את הצורך ביחס רציני וטיפול מיידי בהיעדרויות שלהן.

יש לציין כי ממקרים שהגיעו לידי הקול היהודי עולה כי בחלק מתחנות המשטרה ישנם גורמים המתייחסים למקרים אלו בצורה ראויה, אולם ככלל ישנן תלונות רבות על חוסר יחס של המשטרה.

"חבל שהמשטרה לא משקיעה מאמצים באיתור של בנות הנמצאות בסכנה גשמית ורוחנית", אמר לקול היהודי בנצי גופשטיין יו"ר להב"ה. "ישנן בנות רבות המנוצלות על ידי ערבים ונגררות לפשע וסמים. טיפול מונע היה מציל חיים".

מהמשטרה נמסר כי: לא מדובר בבריחתה הראשונה של הנעדרת אשר מקשה על המשטרה בכל דרך על היכולת לאתרה. מרגע קבלת הדיווח אודות היעדרותה, פועלת משטרת ישראל ביחד עם גורמים נוספים בניסיונות רבים לאתרה תוך שימוש באמצעים טכנולוגים מתקדמים, פעולות חקירה, גביית עדויות, סריקות וחיפושים תוך השקעת מאמץ רב, זמן ומוטיבציה רבה לאיתורה.

לציין בנוסף כי רק לאחר הוצאת צו של בית המשפט הופצה, באמצעי התקשורת השונים, בקשה לעזרת הציבור ביחד עם תמונתה וזאת חרף התנגדות המשפחה.

משטרת ישראל רואה בטיפול בסוגיית הנעדרים שליחות, וגם במקרה זה השקיעה את טובי חוקריה וקדמת הטכנולוגית המצויה בארגון לנושא זה ולא תשקוט עד לאיתורה של הנעדרת.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


57 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד