בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האג'נדה של נעם: "לא בין ימין לשמאל, אלא מלחמת קיום רוחנית"

יו"ר מפלגת נעם בראיון מיוחד לקול היהודי: על שלמות הארץ ונושא הביטחון שנעלמו ממצע המפלגה. מרי אזרחי וההבטחה לרוץ עד הסוף. "אומרים רק את הדבר הנשמע", "נורמליות זו התורה"

  • יהודה פרל
  • ג' אלול תשע"ט - 15:34 03/09/2019
גודל: א א א

בשבוע שעבר פתחו אנשי מפלגת נעם במבצע החתמה של בעלי זכות הצבעה שיתמכו בהתמודדותה לכנסת של המפלגה.

נעם היא מפלגה חדשה שהוקמה לקראת מערכת הבחירות הנוכחית, מבית מדרשו של הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור.

ערכנו ראיון עם יו"ר מפלגת נעם, הרב דרור אריה, וניסינו להבין איתו מספר דברים. כמו למשל האם הם מתכננים לפרוש מהמרוץ לכנסת בשלב מסוים, ומה דעתם בנושא שלמות הארץ ובטחון? למה מתכוונים אנשי מפלגת נעם כשהם מדברים על נורמליות ועוד.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

    | בירור הזהות היהודית משפיע על הביטחון ושלמות הארץ

"ברור שאנחנו מחזיקים בעניין של שלמות הארץ לאורך כל גבולותיה", פותח הרב דרור אריה. "יש להחיל את הריבונות על כל שטחי ארץ ישראל. על גוש קטיף, יהודה ושומרון. שתהיה שלמות הארץ על פי ההלכה".

בנוגע לסוגיה הביטחונית, סובר הרב אריה כי הסוגיה של הזהות היהודית היא העיקרית והיא המשפיעה ביותר על דמותו ופעילותו של הצבא.

"נושא הביטחון לא מופיע במצע שלנו כי הסוגיה הזו של הזהות היהודית היא המפתח להכל. הצבא שלנו מצוין ויש לנו כלים מצוינים. הבעיה היא הרוח. הבעיה היא ברגע שהקרן החדשה מנסה להשתלט על הצבא והיא מחנכת את החיילים".

"החינוך הזה גורם לכך שהמחבל שיורה מעזה הוא טרוריסט רק ברגע שהוא יורה. מיד כשהוא מסיים לירות הוא הופך להיות אזרח. זה לא נורמלי. מחנכים את חיילי צה"ל להכלה, לנרטיב הפלסטיני. זוהי מטרת הקרן החדשה לישראל. ברגע שלא ברורה הזהות של הבנאדם איך אפשר לדבר איתו על שלמות הארץ. איך אמר בן גוריון? האדם שבטנק הוא זה שינצח. הרוח שבאדם שבטנק היא זו שתנצח".

הרב אריה ממשיך להסביר את הסוגיה, שלטעמו היא הסוגיה המרכזית ואת קמפיין הבחירות הם החליטו לקחת למקום הזה. "אנחנו אומרים שיש פה מאבק על הרוח. כל הזמן מדברים על זה".

יש כאן מתקפת סייבר רוחנית על מוקדי הכוח הרוחניים של עם ישראל. זה במשרד החינוך, משרד המשפטים, התקשורת שמחדירה לנו תכנים שהם הפוכים לכל דבר שבקדושה. המלחמה לא בין ימין לשמאל, אלא מלחמת קיום רוחנית. הם רוצים שעם ישראל לא יהיה עם ישראל. הוא מאבד את היהדות שלו. בצורה הזו לא יישאר ממנו שום דבר", מתריע יו"ר מפלגת נעם.

   | "הממשלה ימנית אך יש מי שקודח בספינה ואין פוצה פה"

מבית מדרשו של הרב טאו מדברים על מלחמת תרבות. איזו השפעה יש לכנסת במלחמת תרבות? האם לא עדיף להשקיע במאבק תרבותי, מאמרים, ספרים חוברות וכדומה?

"צריך להקים מערכות חוץ פרלמנטריות. אבל צריך להיאבק גם בכנסת. כמו שאתה רואה שעיריית ירושלים מורידה שלטים של אבא ואמא בירושלים, ובג"צ מאשר את זה. בג"צ פוגע בכותל. בעיר חיפה לא מאשרים לעשות הופעה בהפרדה. זה פשוט פגיעה אנושה. אין לאדם אפשרות במדינת ישראל להיות יהודי בפרהסיה".

"לא יתכן שעושים ככה בשטייטעל ונשתוק. יש השתוללות בכותל, וזה מגובה בבג"ץ ובמערכת החוק. כרגע, שאין לנו מי שיתן לנו עזרה בפרלמנט בנושא חקיקה, אז לא יכולים להצליח".

בנעם מתייחסים לעבודת הכנסת כהשלמה לפעילות החוץ פרלמנטרית. "צריך להמשיך להקים תלמודי תורה, אולפנות וישיבות. אך צריך לדאוג גם שהחוק במדינת ישראל ישמר. מה שקרוי הסטטוס קוו. שבפרהסיה ישמרו שבת, ישמרו על קידושין וגירושין ויוחסין".

"גורמים חיצוניים הבינו שכשהם רוצים לפרק את הזהות היהודית של מדינת ישראל, זה באמצעות מלחמה הזו, ברבנות הראשית, בזהות היהודית, ביכולת ההרתעה וכולי. זה פשוט הורס אותנו מבפנים. אי אפשר לעצור את זה אם אין לנו נציגות בכנסת".

"אנחנו רואים שכשיש ממשלת ימין, הקברניט מושך ימינה, יש דתיים וחרדים לידו, אבל יש מי שקודח חור בספינה ואין פוצה פה".

   | בנעם סוברים: צריך להגיד רק את הדבר הנשמע

מכאן עברנו לנושא השירות המשותף בצה"ל, אליו מתנגדים במפלגת נעם.

לפני כשנתיים הציע בצלאל סמוטריץ, אז חבר כנסת מן המניין, שבחורי הישיבות והמכינות יעצרו את הגיוס למחזור אחד. סמוטריץ' הגיע מנקודת הנחה, שאם צה"ל מגיע למצב שאינו תואם את אורח החיים של חייל השומר תורה ומצוות, אזי צריך להכריז פסק זמן, דבר שיסייע לשנות את המצב לטובה. באותו הזמן, יצא הרב צבי טאו נגד המהלך.

"הטענה שלנו היא שצריך להילחם באחריות", מסביר הרב אריה את ההתנגדות למהלך שיזם סמוטריץ'. "איננו מעוניינים במרד אזרחי, איננו מעוניינים לשבור את הסמכות השלטונית. איננו רוצים הפיכה ואיננו באים לעשות אנרכיה. יש לנו אחריות ואנחנו לא רוצים לפרק את הצבא".

עם זאת מוסיף הרב דרור אריה. "צריך להילחם בצורה חריפה, צריך לשנות את החוק, צריך לעשות שאילתות בכנסת. לפעמים קל להגיד דברים קיצוניים, אך ברור שהם לא יתממשו. להגיד לבחורים לא להתגייס זה דבר שאינו נשמע. אתה מצהיר על מדינת הלכה, אבל הציבור לא  מבין על מה שאתה מדבר. כשם שמצווה להגיד דבר הנשמע כך מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע".

במפלגת נעם אינם מעוניינים במרד אזרחי, כפי שאומר לנו הרב דרור אריה. אך עם זאת, אנחנו נזכרים כי הרב טאו דיבר לאחרונה מספר פעמים על "מרי אזרחי". ניסנו להבין למה הם מתכוונים וכיצד הם יממשו זאת בכנסת.

בניגוד למה שמקובל להבין, כי מרי אזרחי פירושו פעילות ציבורית, בלתי אלימה אך מנוגדת לחוק, הרב אריה מסביר זאת אחרת. "ההגדרה של מרי אזרחי במילון היא התקוממות ספונטנית". הוא מסביר כי אין הכוונה לפעילות נגד החוק, אלא אך ורק במסגרתו. "איננו רוצים לפגוע בלגיטימיות של החוק".

"מעל לחוק יש מוסר. ברגע שהמוסר הפשוט, הדרך ארץ, העולם הרוחני, מרוסק בידי החוק, האזרחים מתקוממים במסגרת החוק", מסביר הרב אריה. "הכוונה היא שאנחנו מעוררים את העם שלא ישתוק".

   | "רוצים להיות נורמלי יהודי - נורמליות זו התורה"

כיצד לדעתכם יש להגיב לאדם פרטי שיש לו משיכה מינית "הפוכה"?

"אנחנו אומרים שצריך לטפל בהם, לאהוב אותם ולקרב אותם. יש לנו הרבה אמפטיה לכל יהודי. אנחנו לא רוצים שתהיה לדברים האלו לגיטימציה בפרהסיה".

כאן חושף לנו הרב אריה מהפידבקים שהם מקבלים על הפעילות שלהם. "לא אחד ולא שתיים שמשתייכים לקהילה להט"בית אמרו לנו 'תודה רבה. אתם משמיעים קול שיכול לעזור בנושא הזה'. יש פשוט דחף לא נורמלי שפוגע בצעירים ובאנשים שיש להם קשיים. הקהילה הזו סובלת. עם נטייה לאובדנות, לסמים וכניסה למעגל של פשיעה והתמכרויות. מנצלים אותם ופוגעים בהם. אנחנו פועלים למענם. להוציא אותם מהמעגל הזה של העבירה ושל הניצול. הם רוצים אישה, ילדים והמשכיות. הקב"ה ברא באדם נטייה להתרבות. להתנגד לזה זהו הפך החיים".

אתם מדברים על כך שרוב הציבור חושב שנכון שלא לעודד נטיות הפוכות. האם הייתם משנים את שיטות הפעולה שלכם במידה והיה מתברר כי רוב הציבור דווקא תומך בזה?

"אם יהיה כך, אז נסביר יותר טוב. אך ברור לנו, אחרי שבדקנו, שהציבור מבין את הבעיה. עושים להם שטיפת מוח דרך התקשורת ומערכת המשפט. רוב האנשים רוצים שהילדים שלהם יתחתנו עם אישה. עשו להם שטיפת מוח".

מדוע אתם מדברים בשם הנורמליות ולא בשם התורה?

"להיות עם נורמאלי בארצנו נורמאליות זו התורה. לכל עם יש נורמות. אנחנו רוצים לא להיות על פי חוקי סדום ועל פי חוקי כנען אלא נורמלי יהודי".

   | "ניכנס לקואליציה שתתחייב לשמור על הזהות היהודית"

יו"ר המפלגה הטריה הוא הרב דרור אריה. מקום שני ברשימה הוא אלדד רבינוביץ'. אחריו יגאל כנען ואבנר פורת. הועדה הרוחנית של המפלגה כוללת בתוכה "תלמידי חכמים חשובים", אומר הרב אריה שנמנע מלפרט את שמם, למעט שמו של הרב צבי טאו.

לשאלה מדוע לא התאחדו, ולו בבלוק טכני עם מפלגת עוצמה יהודית או כל מפלגה אחרת, עונה הרב אריה "לא הלך. רצינו לבנות מפלגה דתית שהולכת על כל הערכים, בלי חילונים ובלי נשים ברשימה".

האם תהיו מוכנים להיכנס לקואליציה בדרישות מסוימות? אם כן, מה הן?

"אנחנו מוכנים להיכנס לקואליציה שתשמור על הזהות היהודית. לא רוצים כסף ולא ג'ובים. אנחנו רוצים שידאגו לכותל, לשבת, לכשרות".

לבקשתנו, הרב אריה מפרט: "רק בתנאי שיחזירו את שמירת השבת למרחב הציבורי, לשמור על הרבנות הראשית והגיור בלי ועדות של גיור אחר כלל. שמירה על הכותל המערבי בלי רחבה לרפומים שחותרים נגד היהדות. שמביאים לכאן התבוללות ועוד".

במבצע ההחתמות שערכו אנשי המפלגה בשבוע שעבר, הם הצליחו לגייס כ-40,000 חותמים.

האם אתם באמת מתכוונים לרוץ עד הסוף? הרי 40,000 חותמים, במידה וכולם יצביעו עבורכם, אינם מספיקים כדי לעבור את אחוז החסימה. אתם חושבים שיש סיכוי שתעברו את אחוז החסימה? האם ייתכן שתפרשו לפני הבחירות?

"נרוץ עד הסוף. עובדים קשה מאוד. אנחנו רצים עד הסוף. אני לא נביא. בפרשת השבוע כתוב 'תמים תהיה עם ה' א-לוקיך'. אנחנו פועלים בכל הכוח".

תגובות (38) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד