בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הצעת חוק מימין מבקשת לקדם "העדפה מתקנת" לדרוזים

הצעת החוק מבקשת לגרום לכך שבמסגרת העדפה המתקנת תהיה עדיפות לבדואים ודרוזים ששרתו בצה"ל או בשירות הלאומי, על פני בני מיעוטים שלא שירתו שם

  • יח"צ
  • י' תמוז תש"פ - 09:45 02/07/2020
גודל: א א א

הצעת חוק חדשה שהונחה על שולחן הכנסת, מבקשת להוריד שלב, קטן, בהעדפה המתקנת המוענקת לבדואים וערבים שלא שירתו בצה"ל או בשירות הלאומי. מקדמי הצעת החוק, ארגון 'אם תרצו', מבקשים ביוזמה זו "לחזק ולעודד בני מועטים בשילוב בחברה הישראלית".

על פי הצעת החוק, בני מיעוטים, בהם דרוזים, בדואים, מוסלמים, נוצרים ועוד, אשר שירתו בצה"ל או בשירות הלאומי, יזכו להעדפה מתקנת בשירות המדינה לפני מיעוטים שלא שירתו בצה"ל.

על הצעת החוק חתומים ח"כ אופיר סופר ממפלגת ימינה יחד עם ח"כ קטי שטרית מהליכוד. מדובר על תיקון לחוק שמטרתו לתקן "עוול היסטורי", כלשון ההסבר להצעת החוק, לפיו בן מיעוטים שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי זכה להעדפה מתקנת בשירות המדינה בדיוק כמו בן מיעוטים ששירת בצה"ל. כעת עם קידומו של התיקון לחוק, יתועדפו בני מיעוטים ששירתו בצה"ל בשירות המדינה על פני מיעוטים אחרים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "במדינת ישראל חיים בני מיעוטים, שבחרו לקשור את גורלם בגורל המדינה,  שמקדישים ממיטב שנותיהם לשירות בצה"ל ובשירות האזרחי, לעיתים רבות תוך הקרבה חברתית ומשפחתית גדולה. חלקם מופלים לרעה באזור מגוריהם, חלקם סובלים מאלימות והסתה ולו רק מהסיבה שהם בחרו לשרת את מדינת ישראל ולהשתלב בה. לאור זאת, מטרת התיקון בקבלה לעבודה בשירות המדינה תהיה למי ששירתו בשירות סדיר, או בשירות לאומי, כמוגדר בחוק קליטת חיילים משוחררים. תיקון זה הינו תיקון חברתי מתבקש שיעודד השתלבות הוגנת בחברה הישראלית. ושואף ליצור צדק והוגנות חברתית, כלפי אלה שבחרו לשרת".

ח״כ אופיר סופר (ימינה) אמר עם הגשת החוק: ״השירות בצה"ל ובשירות הלאומי אזרחי בקרב בני מיעוטים אינו דבר מובן מאליו. באופן אבסורדי דווקא אלו שמתנדבים לשירות משמעותי בצה"ל ובחברה האזרחית- נותרים מאחור כיוון שיציאתם ללימודים או כניסתם למעגל העבודה מתאחרת, ועל כן מטרת תיקון  החקיקה היא להביא להעדפה מתקנת המתעדות את המשרתים- ובכך לייצר העדפה מתקנת שתעודד את גיוס בני המיעוטים לצה״ל ולחברה האזרחית".

חברת הכנסת קטי שטרית (הליכוד) הוסיפה: "הצעת החוק מבקשת לחזק את הציבור הלא יהודי שתורם למדינה. השבוע ביקרתי בצפון, שם פגשתי את בני המגזר הבדואי שמתגייסים בהמוניהם לצבא ולשירות האזרחי ורבים מהם שכלו בני משפחה בהגנה על מדינת ישראל. לא ייתכן שהם יהיו האחרונים בתור להתקבל למשרות ציבוריות. בטוחני שההצעה תעשה עמם חסד ואף תעודד מגזרים נוספים להשתלב בחברה הישראלית".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו יזמה את הצעת החוק הוסיף כי: "חיזוק ועידוד בני מיעוטים הפועלים להשתלבות בחברה הישראלית, הוא תנאי להמשך קיומה של ישראל כמדינה ציונית-יהודית ודמוקרטית. כדי להמחיש זאת, חלה עלינו החובה ליצור תמריצים אמיתיים לאלו המשרתים בצה"ל ובשירות אזרחי לאומי ולא להסס להעלותם על נס, ביחס לקוראים לבדלנות ולמלחמה במדינת ישראל".

פלג הדגיש כי: "העמדת בני המיעוטים המהווים סמל להשתלבות בראש סולם ההעדפה המתקנת הוא צעד מתבקש ובסיסי ביותר למען עידוד ההשתלבות וחיזוק היחסים החברתיים בארץ. מדינה הרוצה לשרוד במזה"ת לא יכולה להתייחס בשוויון נפש ובאדישות כלפי כלל המרכיבים הרוצים בטובתה. זהו יום היסטורי שיהווה נדבך נוסף בקירוב בני המיעוטים לחברה הישראלית".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד