בע"ה י"ד כסלו תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרבנים הוזמנו לחקירה והודיעו: "לא נתייצב!"

לאחר חקירתם של הרב יצחק שפירא, ראש ישיבת עוד יוסף חי מחבר הספר "תורת המלך", וחקירת הרב יצחק גינזבורג, שנתן 'הסכמה' לספר, הוזמנו לחקירה גם הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף, שנתנו אף הם את ברכתם והסכמתם לספר העיוני. היום הודיעו הרבנים, הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף, כי לא יתייצבו לחקירה אליה זומנו.

  • כ"ט אב תש"ע - 19:43 09/08/2010
גודל: א א א

לאחר חקירתם של הרב יצחק שפירא, ראש ישיבת עוד יוסף חי מחבר הספר "תורת המלך", וחקירת הרב יצחק גינזבורג, שנתן 'הסכמה' לספר, הוזמנו לחקירה גם הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף, שנתנו אף הם את ברכתם והסכמתם לספר העיוני. היום הודיעו הרבנים, הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף, כי לא יתייצבו לחקירה אליה זומנו.  כזכור, ביום שני שעבר, התייצב הרב גינזבורג לחקירה במשרדי היאחב"ל, מוקף בעשרות תלמידים ומלווים. ביציאה מן החקירה רקדו הרב ומלוויו שעה ארוכה במקום.

הרב דב ליאור שהוזמן להקירה להיום (שלישי), הכריז נחרצות כי איננו מתכוון להתייצב לחקירה במשרדי היאחב"ל. "התורה", אמר הרב ליאור, "איננה עומדת לחקירה". גם הרב יעקב יוסף שזומן לחקירה למחר, איננו מתכוון להתייצב בפני החוקרים.

הרב ליאור והרב יוסף חתמו הערב על גילוי דעת בו הם מצהירים כי אינם מתכוונים להתייצב לחקירה ונימוקיהם בצידם: התורה איננה עומדת לחקירה ולא יעלה על הדעת למנוע הפצת דברי תורה והלכה מרבני ישראל. עוד הוסיפו הרבנים כי הרב יצחק גינזבורג שליט"א, הסביר לחוקרים בשבוע שעבר גם את עמדתם שלהם. הרבנים הוקיעו את מוסר המלחמה המעוות השורר היום בצה"ל. "הספר תורת המלך מציג משנה סדורה כיצד לנהוג על פי  התורה בזמן מלחמה ומהו מוסר-המלחמה האמיתי על-פי דעת תורתנו הקדושה. בספר מבוארים הדברים הפשוטים ש"הבא להורגך השכם להורגו" ושניתן לפגוע במי שמהווה "מגן אנושי" לאויבינו בכדי לשמור על חיי האזרחים והחיילים שלנו.

הרבנים קוראים לצאת במחאה כנגד האלימות השלטונית וסתימת הפיות.

הרב יצחק גינזבורג, שלח מכתב לרב יוסף ולרב ליאור, בו פירט את עמדתו והשתלשלות האירועים. "אין צורך להכביר מילים על עזות המצח והחוצפה שיש בהתערבות המשטרה ומערכת המשפט בלימוד התורה בבית המדרש. עם זאת, למען השלום וכדי להסיר כל טענה ולעז, וגם מתוך רצון לקרב לתורתנו הקדושה את היהודים התמימים ששוטפים את מוחם, החלטתי להענות להזמנה לחקירה ולהסביר בטוב טעם ובפשטות במה דברים אמורים" כותב הרב גינזבורג.

הרב ציין כי החוקרים ביקשו ממנו, כדבריהם, "הסבר מניח את הדעת לאמור בספר, וכי די בכך כדי להפסיק את הרדיפה אחרי המחברים". הרב גינזבורג השיב להם כי ספר תורת המלך עוסק בענייני סברא ובהלכה, אך אין בו התייחסות לשאלות של "הלכה למעשה".

"משמעות הספר", המשיך הרב גינזבורג ואמר לחוקריו, "שצריך לשמור על חיי חילי ישראל על פי המוסר וההדרכה של תורת ישראל, ולא על פי מוסר מעוות. הכוונה הפשוטה היא שכאשר האויב משתמש כמגן אנושי גם באזרחים שאינם מעורבים בלחימה, והפגיעה בהם נדרשת כדי לפגוע באויב ולשמור על חיי החילים היהודים – יש לנהוג כך, ולא לסכן לחנם את חיי החיילים". "הסבר פשוט ומתבקש זה התקבל על דעת החוקרים", הוסיף הרב גינזבורג.

הרב גינזבורג מציין כי ראה את עצמו כמי שדובר בשם כל הרבנים שהסכימו על הספר, וקיווה שבכך יחסוך את ההתייצבות לחקירה מהרבנים החשובים, והוא מסיים את מכתבו "אם למרות מחוה זו מצדנו, להסביר בנעם ובטוב טעם את דברי תורתנו הקדושה, ממשיכה רדיפת התורה, אין לנו אלא להבין שלא מדובר ב'חוסר הבנה' אלא ברדיפה מתוכננת היטב, ונראה לנו שלא ראוי להמשיך ולשתף פעולה עם רדיפה זו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד