בע"ה כ"ה כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ועדת החינוך: יש להכניס את הר הבית לאתרי החובה

ועדת החינוך של הכנסת התכנסה לדיון על לימוד מורשת הר הבית במערכת החינוך. בדיון הסכימו הח"כים כי מערכת החינוך נכשלה בהחדרת התודעה של הר הבית בקרב התלמידים. "יש להכניס לבגרות בהיסטוריה את הר הבית ובית המקדש כמקום הקדוש לעם היהודי".

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ב כסלו תשפ"ב - 19:31 16/11/2021
גודל: א א א
(צילום: שלו שלום/TPS)
(צילום: שלו שלום/TPS)

בדיון שהתקיים היום (ג') בצהריים בוועדת החינוך של הכנסת ביוזמת עמותת "בידינו למען הר הבית" שעסק בתודעת הר הבית בקרב מערכת החינוך בישראל, הסכימו חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה כי מערכת החינוך נכשלת בהחדרת התודעה של הר הבית בקרב התלמידים.

בפתח הישיבה אמרה יו"ר ועדת החינוך ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה) כי מערכת החינוך אינה מזכירה את קיומו של הר הבית לאומית ודתית, למרות היותו אחד המקומות החשובים לעם היהודי. לדבריה לא מדובר בעניין פוליטי ולכן יש לתמוך בהחדרת התודעה בקרב תלמידי ישראל.

תום ניסני מנכ"ל 'בידינו - למען הר הבית' שיזם את הדיון, אמר בועדה כי הר הבית בציבור הישראלי הוא טרגדיה אחת גדולה של בורות וחוסר ידע. הבורות הזו היא מסוכנת ומייצרת דורות שלא מכירים את הר הבית. הר הבית לא מופיע במערכת החינוך לא כאתר חובה ולא כאתר בחירה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

חברת הכנסת אמילי מואטי (העבודה) אמרה כי הר הבית זה לא עניין של ימין ושמאל. וחייבים ללמוד את ההיסטוריה, גם של הר הבית.

חבר הכנסת ניר אורבך (ימינה) אמר: "הכותל המערבי הוא פחות חשוב מהר הבית. הדיון חשוב מאוד. יש בורות ברורה. התשובות של משרד החינוך מעידות שיש בסיס אבל הוא חייב להתרחב".

חבר הכנסת איתמר בן גביר (הציונות הדתית) אמר כי "ראינו סיורים למערת המכפלה מעצימים, כשרואים את התלמידים חוזרים עם תובנות. התחושה מטאטאים את נושא הר הבית מתחת לשולחן".

חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) אמר בוועדה כי אלפיים שנה העם היהודי יחל והתפלל לשנה הבאה בירושלים, על מה הוא חשב? לא על ממילא או גבעת רם אלא על הר הבית.

חברת הכנסת אורית סטרוק (הציונות הדתית) טענה שהיא אומנם לא עולה מסיבות הלכתיות להר הבית אך הדיון חשוב מאוד. "אנחנו בארץ ישראל והקמנו מדינה בזכות הכיסופים והתודעה של הר הבית".

משה קינלי טורפז (יש עתיד) אמר בדיון "עליתי להר הבית פעמיים. פעם אחת מסיבה ביטחונית, ואמרתי שלא יכול להיות שאעלה רק מהסיבה הזו, ופעם נוספת עם רבותיי מהישיבה בהר עציון. בהר הבית מומחש כישלון החינוך. יש מחלוקות דתיות וביטחוניות אמנם, אבל נכשלנו בלהפוך את הר הבית למקום שמדברים עליו".

העיתונאי וחבר הועד של עמותת בידינו ארנון סגל אמר בוועדה כי "למרות שאני מהציבור הדתי לא למדתי כלום על הר הבית. בורות מוחלטת. לא ידעתי אפילו איפה עמד בית המקדש".

בסיכום הישיבה אמרה יו"ר הועדה שרן השכל, כי הועדה קובעת כי הר הבית אינו נלמד כראוי במערכת החינוך. בנוסף ביקשה הועדה ממשרד החינוך נתונים תוך שבועיים של כמות התלמידים שעלו להר הבית בעשר השנים האחרונות לפי התפלגויות. עוד נדרש משרד החינוך להוציא הודעה למנהלי בתי ספר שהעלייה להר הבית מאובטחת והם לא נדרשים לשלם תוספת על אבטחה. עוד ביקשה הועדה ממפקדי מרחב דוד לקיים דיון כדי לקצר את זמני ההמתנה בכניסה לקבוצות ממערכת החינוך.

הועדה קבעה כי יש להכניס לאתרי החובה לטיולי משרד החינוך את הר הבית. בנוסף הורתה הועדה למשרד לביטחון פנים להמציא לה בתוך שבועיים את מספר הבקשות שהגישו מבתי ספר לתיאום הגעה להר הבית בעשר השנים האחרונות. לסיום קבעה הועדה כי יש לבחון את הכנסת הר הבית ובית המקדש כמקום הקדוש לעם היהודי לבגרות בהיסטוריה.

ראש מינהלת הר הבית, הרב שמשון אלבוים, שיבח בדיון על הר הבית בוועדת החינוך את שתי הממשלות האחרונות. "יש לשבח גם את נציגי הממשלה הקודמת וגם את נציגי הממשלה הנוכחית שתרמו רבות לקידום הר הבית.הר הבית נמצא בשש השנים האחרונות במקום אחר לגמרי ממה שהוא היה במשך 48 שנה. המצב בהר הבית הולך ומשתפר בשנים הללו ללא הפסקה". 

"הרגע שמענו את חבר הכנסת טור-פז מספר על  ילדים שעולים להר הבית, כיתות ובתי ספר שעולים. אני יכול להעיד מהמקום שאין שם כיום המתנות ארוכות ויש גם תיאומים מראש לעליות. מי שרוצה יכול לתאם דרך מינהלת הר הבית ומי שרוצה יכול דרך משטרת הר הבית ישירות".

"הרבה מזה בזכות שרי הביטחון פנים הקודמים, גם גלעד ארדן וגם מכובדנו אמיר אוחנה שנמצא פה. הם היו קשובים למקום, השקיעו את מרצם, ומינו מפקדי מחוז ומפקדי מרחב שנותנים את מקסימום השירות האפשרי במסגרת הסטטוס קוו. המצב בהר הבית כל הזמן הולך ומשתפר, ואפשר לברך את זה גם מהצד הדמוקרטי וגם מהצד היהודי".

"הברכות הכי גדולות מגיעות לבתי הספר, לרבנים ולתלמידים שמגיעים להר הבית. אלו שמנצלים את היכולות הקיימות כיום. כי ככל שיותר ויותר יהודים מגיעים להר הבית, מצב היהודים הולך ומשתפר שם. והיהודים מקבלים יותר זכויות ביותר הזדמנויות".

"כיום אנחנו זוכים ועולים בבטחון. כאשר כל עלייה נוספת מקדמת את המקום לייעודו היהודי בעזרת השם נזכה גם להדליק בו את מנורת המקדש. לא רק בחוץ כמו שזכינו בשנה שעברה עם חברי הכנסת, אלא בפנים, במקום המקדש, במהרה, אמן".

בדיון דרש יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר כי תלמידי בתי ספר יבקרו בהר הבית: "אני תושב חברון וראינו סיורים של תלמידים במערת המכפלה, סיורים שתורמים, מעצימים ומלמדים כל כך הרבה והתלמידים חוזרים אחרי הסיורים האלה  עם תובנות חשובות ביותר. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד