בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יממה לאחר הפרסום: הקטינה שנעדרה אותרה

130 יום נעדרה הקטינה, אך יממה לאחר החשיפה בקול היהודי היא אותרה. ענת גופשטיין: "מקומם שצריך לפרסם כדי שהמשטרה תעשה את תפקידה"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ד אייר תשע"ח - 10:02 09/05/2018
גודל: א א א
(דוברות המשטרה)
(דוברות המשטרה)

130 יום לאחר שנעלמה, ויממה בלבד לאחר החשיפה בקול היהודי והבמה שניתנה לפרשה בתכניתו של העיתונאי אראל סג"ל ברדיו 103FM, שם הציג את המקרה כתב הקול היהודי, אותרה הקטינה שנעדרה מעל ארבעה חודשים.

לקול היהודי נודע כי הקטינה יצרה קשר לפנות בוקר עם משפחתה והודיעה כי היא בתחנת משטרת חיפה. במשטרה אישרו לקול היהודי כי הקטינה אותרה, אך לא נמסרו פרטים בנוגע לנסיבות הימצאה ומצבה. 

שלשום חשפנו כי בימ"ש השלום בחיפה התריע בפני המשטרה כי אם לא יעשו פעולות אקטיביות לאיתורה, יורה על זימון גורם משטרתי בכיר לתת הסברים כיצד לא אותרה הקטינה במשך ארבעה חודשים.

ענת גופשטיין מארגון להב"ה המלווה את המשפחה והנערה מספר שנים, מסרה הבוקר לקול היהודי בתגובה כי "עצוב שהמשטרה עוסקת בפוליטיקה ולא במניעת פשע. זה מקומם שצריך לעשות פרסום כדי שהמשטרה תעשה את תפקידה. לצערינו בחלק מהמקרים נראה שהמשטרה איבדה את המוסר היהודי והאנושי, וזה לא מקרה יחיד שהמשטרה מתרשלת בתפקידה".

הקטינה בת ה-16, הנעדרת זאת הפעם השניה, לא אותרה במשך למעלה מארבעה חודשים, ומתברר כי מעבר לטענות משפחתה וגורמי הרווחה על כך שהמשטרה לא עושה די בכדי לאתר אותה על אף שהיא בסיכון גבוה, כעת גם בית המשפט מתח ביקורת חריפה וחריגה על המשטרה.

מחדל מתמשך

הקטינה, שנעדרה לפני כשבעה חודשים למשך חודש וחצי ואותרה בידי "שוטרים פלסטינים" בכפר באזור שכם, נקלטה במוסד לנערות בצו בית משפט, אולם כעבור חודש שוחררה לחופשה חרף מחאות הוריה והחשש מפני היעדרות נוספת.

ואכן החשש התממש, ובדרך חזרה למוסד, אבדו עקבותיה של הקטינה, ומאז במשך 130 יום, היא נעדרת. התיק טופל בתחנת יבנה, הנמצאת באזור של מעון צופיה בו שהתה הקטינה, אולם הקטינה לא אותרה, וגורמים שנחשפו למקרה הביעו ביקורת על התנהלות המשטרה שלדבריהם לא התייחסה למקרה ברצינות הנדרשת. 

עוד בנושא:

מחדל חמור: הקטינה שוחררה ושוב נעלמה

אותרה הקטינה שנעדרה: "שהתה בכפר באזור שכם"

קטינה שנמצאת בקשר עם ערבים נעדרת: "חשש לחייה"

"דבר לא נעשה"

לאחרונה הגיעה עניינה של הקטינה לדיון נוסף בבית המשפט לאור בקשות העובדת הסוציאלית המטפלת במקרה.

בדיון התברר כי למרות הפצרות חוזרות ונישנות במשטרה, הן מצד הגורמים הטיפוליים, והן מצד משפחתה של הקטינה, והן מצד מנהל המוסד בו היתה צריכה לשהות, המשטרה לא איתרה אותה, ובית המשפט אף קבע בצורה חריפה כי "דבר לא נעשה" בעניין.

השופטת עדנה בן לוי מבית משפט השלום לנוער בחיפה שדנה בתיק, קצה בהתנהלות המשטרה, ודרשה בצעד חריג כי המשטרה תעביר לידי בית המשפט הסבר בכתב מה נעשה לצורך איתור הקטינה, וזאת בתוך מספר ימים.

בסוף השבוע שעבר התקבל ההסבר, אשר ככל הנראה כלל לא סיפק את השופטת שקבעה כי המשטרה לא פעלה ביעילות וברצינות הנדרשת וכי היא דורשת שבתוך עשרה ימים נוספים תדווח המשטרה מה נעשה באופן אקטיבי לאיתור הקטינה.

השופטת אף כתבה כי אם יהיה בכך צורך תשקול קיום דיון עם נציג בכיר ביותר של המשטרה, שיתבקש להסביר מדוע המשטרה לא הצליחה לאתר את הקטינה במשך תקופה של יותר מארבעה חודשים.

כפי שנחשף בקול היהודי המלווה את הפרשה כחצי שנה, הקטינה היתה בקשר עם עבריינים ערבים, שלפי בני משפחתה חלקם אף איימו עליה ופגעו בה. בהיעדרותה הקודמת נטען בידי מקורביה גם כן כי המשטרה לא פעלה באופן מספק לאיתורה, ובסופו של דבר היא אותרה במקרה בידי "שוטרים פלסטינים" והועברה למשטרה.

מהמשטרה נמסר ביום שני לקול היהודי כי: "לא מדובר בבריחתה הראשונה של הנעדרת אשר מקשה על המשטרה בכל דרך על היכולת לאתרה. מרגע קבלת הדיווח אודות היעדרותה, פועלת משטרת ישראל ביחד עם גורמים נוספים בניסיונות רבים לאתרה תוך שימוש באמצעים טכנולוגים מתקדמים, פעולות חקירה, גביית עדויות, סריקות וחיפושים תוך השקעת מאמץ רב, זמן ומוטיבציה רבה לאיתורה.

לציין בנוסף כי רק לאחר הוצאת צו של בית המשפט הופצה, באמצעי התקשורת השונים, בקשה לעזרת הציבור ביחד עם תמונתה וזאת חרף התנגדות המשפחה.

משטרת ישראל רואה בטיפול בסוגיית הנעדרים שליחות, וגם במקרה זה השקיעה את טובי חוקריה וקדמת הטכנולוגית המצויה בארגון לנושא זה ולא תשקוט עד לאיתורה של הנעדרת".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


58 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד