בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מתחילת השנה: עשרות יהודים נעצרו בהר הבית

העולים להר הבית מדווחים על התנכלויות גוברות מצד המשטרה. מי רוצה לכופף את ראשי היהודים בהר?

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • י"א תשרי תשפ"ד - 14:30 26/09/2023
גודל: א א א
יהודים בהר הבית. אילוסטרציה. (צילום: אלחנן גרונר, הקול היהודי)
יהודים בהר הבית. אילוסטרציה. (צילום: אלחנן גרונר, הקול היהודי)

יותר מאלף יהודים עלו בימים האחרונים להר הבית בטהרה, מתוכם קרוב לחמש מאות ביום הכיפורים עצמו. אולם למרות המספרים הגדולים, העולים מדווחים דווקא על יחס עוין מצד המשטרה. 

"מבחינת העצורים שנת תשפ"ג היתה עם יותר עצורים מאי פעם", אומר לנו ארנון סגל, מהפעילים הבולטים למען עליה להר הבית בטהרה ומחבר הספר "הבית". "אני בודק משנת תשע"ו ובשנת תשפ"ג, למרות שהיא לא היתה שנה מעוברת היו קרוב ל500 עצורים מורחקים ומעוכבים. השנה, כבר בימים הראשונים של תשפ"ד אני רואה שהמצב זוועה." 

"שמישהו יסביר לשוטרים שהם לא עובדים אצל הוואקף"

גם עו"ד איציק בם הצטרף לביקורת על התנהלות המשטרה. "עליתי להר הבית בכיפור לפני שנה, בתקופת בר לב. עליתי להר ביוה"כ הזה. השוטרים פשוט מתנכלים לעולי ההר כפי שלא העזו לעשות בתקופת בר לב", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "השוטר, עבד כי ימלוך, אומר לנועם פדרמן שמוחה על התנכלות "שתוק, או שאני עוצר אותך". לו רק היה שר בט"פ שהיה מפסיק את ההתנכלויות לעולים להר", הוסיף בציניות ותייג את השר בן גביר.

בן גביר מצידו הגיב לעו"ד בם וכתב כי "אם אכן הדברים כך רואה את זה בחומרה רבה. למיטב ידיעתי המצב בהר דווקא השתפר ולא מעט עולים אמרו לי את זה אבל מבטיח לברר הטענות".

"זהו, שכנראה מטעים אותך לגבי המצב", השיב בם. "תשאל את מי שעלה היום להר. עצרו איש הייטק מתל אביב כי הוא השתחווה בצד הלא נכון של המפתן בשער השלשלת וגררו אותו לתחנת משטרה בעיצומו של יום כיפור". בן גביר השיב כי ערך בדיקה וטען כי הלחץ בעליה נבע מכך שעמד על כך שהעולים יערכו מסלול שלם בהר ולא מקוצר.

"זה לא רק לחץ, זה גם היחס של השוטרים", השיב בם. "שמישהו יסביר להם שהם אינם עובדים אצל הוואקף, אלא אצל מדינת ישראל, לכן לא חייבים לצעוק ליהודי "אל תפתח את הפה". תראה את מצלמות הגוף, אם הם שמרו אותם".

גם ארנון סגל הגיב לבן גביר. "איתמר היקר, המצב בהר מבזה ומשפיל. שלא יספרו לך סיפורים. הבוקר ראיתי איך אנשים נורמטיבים לחלוטין נרמסים כי המשטרה תובעת ציות כמו מטירונים. אפילו לעצור לעשר שניות בצד המזרחי מול פתח המקדש לא אפשרו לנו".

18 עצורים בעלייה אחת

אלא שלא רק ביום כיפור, גם הבוקר דווח על מעצר של קבוצת נערים שהשתחוו בהר.

על פי דיווחי העולים נעצרו היום (שלישי) באלימות רבה 18 קטינים בהר הבית לאחר שהשתחוו בזמן העליה. מצלמות וטלפונים של עולים שניסו לצלם את התנהגות השוטרים הוחרמו. "היום החרמה של מצלמות זה נוהל הולך ומחמיר", מספר סגל. "אפילו מי שמתעד כבר נחשב עבריין. כמובן שמבחינת החוק הם אלה שעוברים על החוק. היחס של המשטרה אלינו הוא כאילו אנחנו טירונים. אז היום זה גרר אלימות מטורפת. עבירה גוררת עבירה ואז גם מי שמתעד הופך לעבריין." 

האם ישנה כוונה מצד המשטרה להצר את צעדי העולים? "אני מאמין שהדברים נקבעים הכי גבוה שאפשר, ברמה שהמדינה נאבקת בנורמליזציה של הנוכחות היהודית בהר הבית." אומר סגל. "היא לא רוצה שזו תהיה תופעה נורמאלית, היא עושה הכל כדי שאנשים ירגישו שם לא טוב, או שיסתובבו מאוד כנועים כשהם יודעים את מקומם. שהם ירגישו פקודים ולא ירגישו חס וחלילה חופשיים כאילו הם ברחוב יפו". 

המסיתים המוסלמים פועלים ללא הפרעה

ההתנהגות המחמירה של המשטרה כנגד העולים להר הבית נראית חמורה עוד יותר כאשר רואים כיצד המשטרה ומדינת ישראל פועלות כלפי הצד המוסלמי שמחלל את הר הבית דרך קבע, ומעודד טרור והסתה כמעט ללא הפרעה.  

לאנשי הוואקף, שפועלים בשיתוף פעולה עם המשטרה בהר הבית, היסטוריה לאומנית רחבה. 

לקראת חודש הרמדאן האחרון, קרא בכיר הוואקף, נג'אח בכיראת לציבור הערבי ובפרט לצעירים להגיע להר הבית, להתבצר בו ולהתעמת עם "כוחות הכיבוש". בשנים האחרונות בכיראת, המשמש כסגן מנהל הוואקף ומזוהה עם ארגון הטרור חמאס,  נחקר מספר פעמים במשטרה ומפעם לפעם מקבל צווי הרחקה מהר הבית. 

כמו כן, כפי שנחשף בקול היהודי, המחבל פאדי אבו שחידם שרצח את אליהו קיי הי"ד, העביר קורס בהר הבית מטעם הוואקף. 

עובד נוסף ששמו נקשר בטרור, הוא פאדי עליאן, ראש שומרי הוואקף בהר הבית המרצה כיום 3 שנות מאסר שנגזרו עליו בשל מעורבותו בעבירות נשק שהובילו לשורת פיגועי ירי כנגד שוטרים בשכונת עיסוויה.  

בתחקיר נוסף, חשפנו בקול היהודי כי הוואקף הפעיל במשך 30 שנה עמותה של ארגון הטרור חמאס, ויו"ר העמותה הוא לא אחר מאשר מנהל מסגד אל-אקצה מטעם הוואקף עומר אל קיסוואני. 

גם הלוויתו של ג'מאל חמאמי, ממייסדי חמאס בירושלים ויו"ש, התקיימה בהר הבית ללא כל הפרעה מצד המשטרה.

בנוסף לזה גם רבים מבין חברי נבחרת המסיתים, שעליה עשינו תחקיר מקיף, פועלים בהר הבית ומסיתים לטרור כנגד יהודים.  

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון