בע"ה ט"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מנסור עבאס בעברית ובערבית; בין שיח אזרחי ל"לאומניות וג'יאהד"

שיתופי הפעולה בין נתניהו לח"כ מנסור עבאס, מבקשים לצייר את עבאס כמי שנטש את הלאומנות הערבית ועוסק באזרחות בלבד. בראיון שנתן לערוץ טלוויזיה ערבי – הצהיר עבאס כי פעילותו נובעת מלאומנות ערבית

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח כסלו תשפ"א - 11:50 14/12/2020
גודל: א א א
ח"כ מנסור עבאס (אסתי דוידוב, tps)
ח"כ מנסור עבאס (אסתי דוידוב, tps)

בחודשים האחרונים מדווחת התקשורת על התקרבות בין ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רעמ – המפלגה הפוליטית של התנועה האסלאמית (פלג דרומי) לראש הממשלה בנימין נתניהו.

שיתוף הפעולה בין נתניהו לעבאס עלה לכותרות לאחרונה, סביב השתתפותו של נתניהו בישיבת הועדה למלחמה בפשיעה במגזר הערבי, בהנהגתו של עבאס. בנוסף, עבאס, בתפקידו כסגן יו"ר הכנסת, סייע לעמדת הליכוד בכך שהצהיר בכנסת ובראיונות בתקשורת הישראלית, כי אין לו עדיפות לתמוך בשמאל על פני הימין וכי יהיה מוכן לתמוך בנתניהו אם הדבר יסייע יותר לערבים בישראל.

פרשנים שונים בתקשורת הישראלית, מסבירים שמנסור עבאס החליט לדאוג לצרכים האזרחיים של הערבים בארץ, במקום לפעול בסוגיית המאבק הלאומי שהובילה הרשימה הערבית המשותפת. אנשי ימין שונים ראו בכך שינוי חיובי.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

כדאי כאן לציין את אירועי התמיכה במחבלים שהפיקה התנועה האסלאמית, חלקם בהשתתפות ח"כ מנסור עבאס עצמו, ואת המעורבות של התנועה ושל מנסור עבאס במאבק הלאומי והדתי על הר הבית. בין השאר סביב אירועי המגנומטרים, ושער הרחמים. אך מסתבר שגם "שינוי הקו" של מנסור עבאס בתקופה האחרונה אינה "חזרה בתשובה" מפתיעה של "האחים המוסלמים".

   | יש שיח אזרחי, אבל את השיח הזה אנחנו שואבים מהערביות והלאומיות שלנו

בראיון שהעניק ח"כ עבאס לערוץ הטלויזיה ehna.tv בערבית, ותרגומו לעברית מתפרסם כאן בקול היהודי, לראשונה, נשאל מנסור עבאס על הטענות שמפלגתו הזניחה את הערכים הלאומיים. עבאס תוקף טענה זו בחריפות תוך שהוא מזכיר את הפעילות של התנועה האסלאמית בגוונים שונים.

"הפטריוטיות שלנו מתבטאת במעשים ולא בסיסמאות, במקום להגיד סיסמאות אנחנו מסייעים לעם שלנו בגדה המערבית, בעזה ובירושלים הקדושה", אמר מנסור עבאס, בראיון שהעניק בשבוע שעבר. "האם לתת חסות ל -20,000 יתומים לא נחשב למעשה לאומי? ומה עם שליחת עשרות אוטובוסים באלפי אנשים מדי יום למסגד אל-אקצה בכדי לתמך באנשינו בעיר ירושלים?".

בהמשך הדברים מציין מנסור עבאס שהשיח האזרחי שמובילה התנועה נובע מהמאבק הלאומי  - מתוך הבנה שמלחמת ג'יאהד איננה מעשית כיום.

מנסור עבאס מזכיר בראיון, כי התנועה שבה הוא חבר, "התנועה האסלאמית" הנחשבת לתנועת-בת של ארגון "האחים המוסלמים" שמרכזו במצרים ויש לו סניפים במדינות ערביות רבות ובאירופה, הוקמה כתנועת ג'יאהד שנקראה "עוצרת הג'יהאד". רק לאחר שמייסדיה ובראשם מי שנחשב למייסד התנועה האסלאמית בישראל עבדאללה נימר דרוויש נעצרו וישבו בכלא, החליטה התנועה לפעול להגשמת מטרותיה במסגרת החוק.

המציאות בישראל, מסביר מנסור עבאס, לימדה אותם שכרגע האפשרות לאחוז בנשק ולצאת למלחמת ג'יהאד איננה רלוונטית, ולכן התנועה עסוקה ב"ג'יהאד אזרחי".

 ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עוד הוסיף ח"כ מנסור עבאס ואמר בראיון בערבית, כי "התנועה האסלאמית התחילה כחלק ממשפחות הג'יהאד, אך הניסיון הפוליטי לימד אותנו שהמציאות חזקה יותר מאשר לומר שהיום אנחנו רוצים לאחוז בנשק ולהילחם בג'יהאד".

   | מנסור עבאס: "אנו עסוקים בג'יאהד אזרחי לשמור על נוכחותנו בארצנו"

"אנו עסוקים בג'יאהד אזרחי לשמור את נוכחותנו בארצנו ולשמור על זהותנו... כשאנחנו מדברים על אדמות, דיור והרס בתים, האם זה נושא אזרחי?! אדרבה, זהו נושא לאומי שעומד בבסיס המאבק שלנו על מולדתנו".

דברים דומים אמר לאחרונה גם איברהים חיג'אזי, המשמש כראש הלשכה הפוליטית של התנועה האסלאמית. דמות מרכזית ומשפיעה מאד על מפלגת רע"מ, אך פחות מוכרת לציבור היהודי.

את הדברים אמר חיג'אזי בראיון בשבוע שעבר ehna.tv והשבוע בערוץ הכנסת. גם חיג'אזי הדגיש כי מפלגת רע"מ והתנועה האסלאמית שהתחילו את דרכם כתנועת ג'יאהד, ממשיכים ליישם גם היום את המאבק הלאומי, המתבטא במאבק על האדמה, בנגב ונגד הריסות בתים.

חיג'אזי גם הזכיר כי חברי התנועה אחראים על תתי הועדות של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל המובילים את ההפגנות כנגד הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, והאכיפה על בנייה בלתי חוקית. כמו כן, הזכיר כי הוועדה לוקחת אחריות על כ20,000 יתומים ביו"ש ובעזה, וכי מדי יום מסיעה התנועה עשרות אוטובוסים להר הבית כדי לשמר את הנוכחות הערבית בהר הבית ובירושלים.

"מי מיישם את הלאומיות יותר מאיתנו?!" מסכם חיג'אזי "הלאומיות שלנו מיושמת בשטח ובמציאות".

***********

אנו מודים למאיר אטינגר על הסיוע בהכנת הכתבה. התרגום נעשה על ידי חברת ביזניזאט בע"מ.

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד