בע"ה כ' חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

20 שנה לרצח רחבעם זאבי הי"ד

האזכרה הממלכתית לשר רחבעם זאבי התקיימה היום בהר הרצל. הקואליציה קבעה הצבעות במליאה - האופוזיציה סרבה לקזז את בנט ולוי. שרים בממשלה יחרימו את ישיבת המליאה המיוחדת לזכרו.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ל' תשרי תשפ"ב - 15:18 06/10/2021
גודל: א א א

היום התקיימה בהר הרצל האזכרה הממלכתית לשר ולאלוף במיל' רחבעם זאבי שנרצח לפני 20 שנה על ידי מחבלים ערבים בבית מלון בירושלים, בן 75 היה במותו. באופוזיציה פנו לקואליציה וביקשנו שבזמן האזכרה לא יהיו הצבעות במליאה, אך נענו בסירוב. עקב כך, חברי הכנסת של הליכוד לא הגיעו לאזכרה ונשארו במשכן הכנסת לטובת ההצבעות.

מלשכתו של ראש הממשלה החליפי הובהר כי הוא לא ישתתף בדיון שיתקיים היום לזכרו של גנדי, ולמעשה יחרים אותו כפי שעשה בשנים האחרונות. גם סיעת מרצ תחרים את ישיבת המליאה המיוחדת שתהיה אחה"צ לזכרו של השר זאבי יחד עם הרשימה הערבית המשותפת.

חה"כ בצלאל סמוטריץ': "‏יושב ראש הכנסת, מיקי לוי, לא היה מעלה בדעתו לקיים הצבעות על חקיקה במליאת הכנסת בזמן האזכרה הממלכתית ליצחק רבין בהר הרצל. זה מה שהוא עושה עכשיו בזמן האזכרה הממלכתית לרחבעם זאבי (גנדי)הי"ד וזו בושה וחרפה. העיקר אמרו שהם 'ממלכתיים'"

רחבעם זאבי, נולד בח' בתמוז תרפ"ו, דור חמישי בירושלים, בשכונת ימין משה. הצטרף לפלמ"ח בשנת תש"ד. במלחמת העצמאות היה קצין מודיעין בחטיבת יפתח, נחשב לסייר מעולה ובקיא בשבילי הארץ ובדרכיה. מאז ועד לפרישתו מן השירות, כעבור 20 שנה, היה קשור לפעילות מבצעית של צה"ל, בפעולות הגמול, במערכת סיני, בתקריות בגבול הצפון, במלחמה על המים, במלחמת ששת הימים, במרדפים ובמלחמת יום הכיפורים.

בשנת תשכ"ח הועלה לדרגת אלוף, ומונה לאלוף פיקוד המרכז. בתפקיד זה ניהל את המלחמה במחבלים שחצו את הירדן, והשתתף אישית ביותר מ- 120 מרדפים. הוא גיבש את תורת הלחימה במחבלים, חסם את קו הגבול ובנה קו הגנה לאורך הירדן.

שבוע לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים פרש רחבעם זאבי מצה"ל, ומיד עם פרוץ המלחמה נקרא לשירות, כעוזר מיוחד לרמטכ"ל באגף המבצעים. לאחר המלחמה מינה אותו ראש הממשלה יצחק רבין כיועץ לענייני טרור, ובהמשך כיהן כיועץ ראש הממשלה לענייני מודיעין. בשנת תש"ם התמנה רחבעם זאבי ליו"ר ומנהל "מוזיאון ארץ ישראל" בתל אביב, וכיהן בתפקיד זה במשך עשר שנים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

החל משנת תשמ"ה החל לדבר בפומבי על "טרנספר בהסכמה" של הערבים ביהודה, שומרון ורצועת עזה, כפתרון האמיתי והיחידי של הבעיה הישראלית-פלסטינית.

בדף לזכרו נכתב: "רחבעם זאבי היה תבנית נוף מולדת העם היהודי. פטריוט גדול, אוהב ישראל, ידען גדול בתולדות ארץ ישראל, איש תרבות והדר, איש ספר והגות, מקורי במחשבתו ויצירתי בחשיבתו. נעים הליכות, רך ועדין, עז רוח וגיבור, איש חסר פשרות בנושאים שעניינם השקפת עולם ואיש של פשרות בחיי היום-יום. עד יום הרצחו ענד רחבעם זאבי את הדיסקית שעליה היו חרוטים שמות החיילים הנעדרים, השבויים והחטופים. בכך הביע את מחויבותו התמידית אליהם".

"גם מי שלא הסכימו לעמדותיו של רחבעם זאבי אהבו אותו, כמי שניחן באישיות מרתקת ומקסימה. רבים מבין אזרחיה היהודים והערבים של מדינת ישראל אהבו וכיבדו אותו".

שר התיירות וחבר הכנסת, אלוף (מיל') רחבעם זאבי (גנדי), ממנהיגי הימין הישראלי, איש ארץ ישראל השלמה ומגדולי אוהביה, נרצח על-ידי מחבלים ערבים בבוקר יום רביעי, ל' בתשרי תשס"ב (17.10.2001), על אדמת ירושלים. בהתאם לבקשתו מחבריו בחייו, כי במותו ייקבר יחד עם חללי צה"ל בחלקה צבאית, הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, ירושלים.

ראש הממשלה נאם בטקס האזכרה הממלכתי לשר בהר הרצל ואמר: "כאשר פרצה מלחמת יום הכיפורים, היום לפני 48 שנים, היה האלוף רחבעם זאבי משוחרר מצה"ל זה חמישה ימים. קצת לפני שהמלחמה הפתיעה מדינה שלמה, סיים גנדי 25 שנות שירות בצה"ל. בהישמע צפירות האזעקה, לא היה לו ספק לרגע. בו ביום הוא עלה בחזרה על מדים וחזר לשירות פעיל. את ימי הלחימה העביר גנדי כיד ימינו של הרמטכ"ל דוד אלעזר.

הוא היה לצידו כאשר מה שהחל בנחיתות מוחלטת הפך לניצחון מובהק בשתי החזיתות. חשוב לומר את זה לדור הצעיר - אנחנו מרבים לדבר על מחדל יום הכיפורים אבל את מלחמת יום הכיפורים ניצחנו בזכות גבורת ונחישות הלוחמים. סיפור ההתגייסות מחדש של גנדי בפרוץ המלחמה ההיא משקף במידה בלתי מבוטלת את הכוח המניע מאחורי האיש שהיה: מחויבות עמוקה למדינת ישראל, אהבה שאין לה סייג לארץ ישראל, והנכונות לעשות כל מה שנדרש על מנת להבטיח את עתיד וביטחונו של עם ישראל.

כזה היה רחבעם זאבי, גנדי: איש שעל אהבתו הגדולה לארץ גברו אולי רק ידענותו והיכרותו העמוקה עמה.

לפני 20 שנה נקטע באחת מסלול חייו של מי אשר משחר נעוריו ועד יומו האחרון קשר את גורלו עם הגנת ישראל וביצורה. לא במקרה קבור גנדי כאחד החיילים - כי הוא חייל כל חייו במהותו.

לפני 20 שנה, נפל השר רחבעם זאבי בידי מרצח בירושלים - העיר אשר למען שחרורה וחירותה לחם כה רבות בבירת הנצח שלנו, השיגה אותו יד מרצח שפל.

הוא אהב את המדינה, כאב את המדינה, הכיר את המדינה. היכרותו העמוקה עם הארץ ועם קורותיה, כפי שהן משתקפות בין היתר מבין דפיו של ספר הספרים – התנ"ך - הייתה יוצאת דופן. שפתו הייתה רהוטה וגם חדה כתער.

גם מי שחלק עליו, וכאלו לא חסרו, לא יכול היה שלא להעריך את אמונתו היוקדת, את המסד הערכי עליו נשענה, ואת הנכונות הבלתי מסויגת להיאבק על עמדותיו, להילחם על מה שהוא האמין בו.

בשל דעותיו, בשל אמונתו, ובשל היכולת להיאבק עליהן כשר בממשלת ישראל – נרצח רחבעם זאבי בידי מחבלים שפלים, כאן בירושלים", דברי בנט.

החלו העבודות להקמת מרכז ההנצחה הלאומי לזכרו בשומרון

בדיוק ביום השנה ה-20 להרצחו של השר האלוף רחבעם זאבי (גנדי), החלו העבודות להקמת מרכז המבקרים לידיעת הארץ לזכרו. המרכז יוקם בהשקעה של 27 מליון ש"ח לבניה בברקן שבשומרון. 

לפני כ 3 שנים סוכם יחד עם משפחת זאבי ועם ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו, וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן כי מרכז ההנצחה יוקם לזכר גנדי בשומרון, לשם הוא הועבר משער הגיא. מאז עמלו המועצה האזורית שומרון ומשרדי הממשלה בליווי מלא של משפחת זאבי בהובלת בנו הבכור פלמח זאבי, על התכנון של המרכז.

מדובר במבנה מונומנטלי גדול שמשקיף על נופי השומרון וישמש כמרכז מבקרים לאומי לידיעת הארץ שיגיעו אליו סטודנטים תלמידים ומטיילים כדי להכיר את ארץ ישראל. הוא יחולק לחללי לימוד עם האמצעים האינטראקטיבים המתקדמים בעולם כדי להמחיש את ידיעת הארץ על כל חלקיה, ובכל מקום תוזכר דמותו של רחבעם זאבי היכן לחם והיכן פעל ובסיומם יוזמנו המבקרים לצאת לסיורים באיזור. 

לרגל התחלת העבודות הזמין ראש מועצת שומרון יוסי דגן את בנו ובנותיו של גנדי לביקור וכן הגיעו נכדיו. יחד עם אנשי המקצוע הציג ראש מועצת שומרון יוסי דגן בפניהם את התוכניות, ירד איתם לשטח והיה עמם במקום כשהשופלים החלו לעלות על הקרקע לתחילת עבודות. 

"אני רוצה להודות למשפחת זאבי בשם כל תושבות ותושבי השומרון על הזכות האדירה שאתם נותנים לנו להנציח את גיבור ישראל, השר האלוף רחבעם זאבי גנדי" אמר לבני משפחת זאבי יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון "אנחנו מרגישים את החשיבות של המשימה הזו על הכתפיים, גם להנציח גיבור ישראל וגם להקים פרויקט בסדר גודל כזה, שהדבר המרכזי בו הוא שהוא מחבר את כל רבדי החברה הישראלית מנוער ועד תלמידים חיילים סטודנטים פנסיונרים לידיעת הארץ ואהבת הארץ". 

"המקום הזה לא יתמקד רק בדמותו של גנדי ולא רק בשומרון הוא יהיה המרכז הלאומי לידיעת הארץ לאהבת הארץ סטודנטים חיילים תלמידים שיגיעו לכאן מכל הארץ ומהעולם ילמדו על כל ארץ ישראל, גליל נגב ירושלים וכמובן גם על השומרון וכן על דמותו המאירה של רחבעם זאבי ויוכלו לשאוב ממנה את הכוחות לבנות את הארץ הזו וליישב אותה" 

"מי שהביא אותי בפעם הראשונה לאתרים החשובים בשומרון היה גנדי. אין ראוי יותר מלהנציח את גנדי כאן בשומרון, במקום בו הוא פעל לשחרור המקום במלחמת ששת הימים והמלחמה והמאבק על שלמות הארץ והשומרון"

פלמח זאבי, בנו של גנדי, אמר: "הלוואי והמקום הזה יהיה אבן פינה בכל הלבבות הישראלים לחשוב על ארץ ישראל כי היא הולכת ונגמרת. לשמור על הארץ הזו כמו שאבא הנחיל לכולנו. בזכות אנשים כמו אבא ואנשים כמו יוסי דגן שיודעים גם לזכור את מה שאבא אמר, אני מאוד מקווה שמרכז המבקרים הזה יחזיר לישראלים את זקיפות הקומה, לזכור למי שייכת הארץ הזו ומה השורשים שלנו". 

"מרכז המבקרים לא יהיה פולחן אישיות לאבא אף שזה מגיע לו. אולם זה יהיה מקום שיחזיר את ארץ ישראל להיות זקופה. אני מוכרח להוסיף ולומר שכל התודות מגיעות ליוסי דגן שהיה הבולדוזר האמיתי מאחורי הפרוייקט הזה. תודה לך אח שלי יוסי. תודה לך בן אהוב של הארץ הזו". 

מרכז המבקרים בהשקעה של כ 27 מליון שח לבניה, יהיה מרכז המבקרים הלאומי לאהבת הארץ ולידיעת הארץ, ימוקם בברקן שבשומרון, יעסוק בדמותו של רחבעם זאבי גיבור ישראל, אולם עיקר מטרת המרכז לבקשת בנו ובנותיו של גנדי יעסוק בהטמעת אהבת הארץ ובידיעת הארץ, ויכלול מיצגים אינטראקטיבים להכרת כל חלקי הארץ מהצפון ועד הדרום, וכן כאמור ילמד על דמותו של גנדי. המרכז צפוי להיות מרכז מבקרים מהחשובים בישראל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד