בע"ה י"ז אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בשל חוסר הבנייה: מגמת ירידה בגידול האוכלוסייה ביו"ש

ביו"ש ובבקעה מתגוררים 476 אלף איש ב-150 יישובים. 72% מהתושבים דתיים-לאומיים או חרדים. לפי נתוני מועצת יש"ע ישנה ירידה משמעותית בקצב גדילת ההתיישבויות

  • יח"צ
  • ז' שבט תשפ"א - 08:26 20/01/2021
גודל: א א א

אכזבה במועצת יש"ע מנתוני האוכלוסייה ביהודה ושומרון לשנת 2020. אף על פי שקצב גידול האוכלוסייה ב-2019 העיד על מגמת עלייה אשר התכתבה עם קצב הבנייה המהיר באותה שנה, 2020 מתאפיינת בהמשך המגמה בעשור האחרון של ירידה עקבית ומתמשכת בצב גידול האוכלוסייה ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. כך ממפרסם הבוקר ב'ישראל היום'.

הסיבה למגמת הירידה הזו, היא מחסור בבנייה חדשה. זאת למרות העובדה שמועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, המתכנסת אחת לרבעון, קידמה בשנים האחרונות אלפי אישורים ליחידות דיור חדשות.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

מהנתונים עולה כי אוכלוסיית יהודה ושומרון ובקעת הירדן מונה כיום 476,033 תושבים ב-150 יישובים. מניתוח הנתונים על ידי מועצת יש"ע עולה כי הגידול השנתי באוכלוסיית האזור ב-2020 עמד על 2.6%, זאת לעומת 3.4% בשנת 2019. הנתון העדכני האחרון ממשיך כאמור את מגמת הירידה בקצב גידול האוכלוסייה בעשור האחרון. אם ב-2012 עמד קצב גידול האוכלוסייה על שיא של 4.7%, מאז בכל שנה נרשמה ירידה, למעט כאמור ב-2019, אשר התאפיינה בעלייה קלה. למרות מגמת הירידה, קצב גידול האוכלוסייה באזורים שצוינו לעיל עדיין גבוה יותר מקצב הגידול השנתי במדינת ישראל כולה, אשר עומד בסוף 2020 על 1.7%.

יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני אמר כי: "אנו סובלים עכשיו מההשלכות של עצירת התכנון שהייתה עד לפני ארבע שנים. צריך להגדיל את אישורי התכנון באזור ולמנוע עיכובים מיותרים, שנגרמים בגלל ביורוקרטיה וחוסר בכוח אדם. אומנם קצב הגידול הוא יותר מאשר משאר חלקי הארץ, אולם יש ירידה עקבית ומדאיגה. גם עשרות היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר אינם מוסדרים ואינם יכולים להמשיך להתפתח כפי שהיו רוצים משפיעים על נתון זה.

עוד אמר: "הסדרת ההתיישבות הצעירה תבטיח את קידום ההתיישבות ואת פריחתה. עם זאת, לא נפסיק לשאוף לחזון מועצת יש"ע למיליון תושבים ביהודה שומרון ובבקעת הירדן ולהחלת הריבונות באזור", הוסיף אלחייני. "אנו ממשיכים לדחוף קדימה בכל הכוח, למען תושבינו היקרים, ולמען מדינת ישראל".

 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד