בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשטרה תפצה "נערי גבעות" על מעצר שווא

ארבעה מורחקים מנהליים שנעצרו מול ביתו של האלוף רוני נומה יפוצו באלפי ש"ח. עו"ד יאדו: "המדינה התנהלה כרפובליקת בננות"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' כסלו תשע"ט - 11:03 15/11/2018
גודל: א א א
הפגנה מול ביתו של רוני נומה. ארכיון צילום: שלמה מלט
הפגנה מול ביתו של רוני נומה. ארכיון צילום: שלמה מלט

המשטרה תפצה ארבעה נערי גבעות לאחר שעצרה אותם מעצר שווא מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז רוני נומה במחאה על הצווים המנהליים עליהם חתם.

באתר ערוץ 7 שפרסם את הסיפור נכתב כי שופט בית משפט השלום ברמלה, זכריה ימיני, החליט לקבל את הסדר הגישור בין ארבעה 'נערי גבעות' לבין המדינה והוחלט כי כל אחד מהם יזכה לפיצוי של 7500 ש"ח.

ארבעת הנערים, שניים מהם קטינים, תבעו את המשטרה בגין מעצרי שווא ודרשו פיצויים ע"ס 120 אלף ₪. האירוע שהוביל למעצרים התרחש בקיץ הקודם, עת ערב אחד נעצרו ארבעת הנערים בעת שהיו בדרכם, כל אחד בנפרד, למחות למול ביתו של אלוף פיקוד המרכז, רוני נומה, שמתגורר בשכונת רמת-חן ברמת גן בעקבות הצווים המנהליים שהוציא כנגדם.

העילות בגינן תובעים הנערים את המדינה הן עיכובים וחיפושים בכליהם ועל גופם ברחוב ללא עילה מוצדקת, מעצרי שווא שכללו המתנות ממושכות בתא קטן או על ספסל למשך הלילה כשהם אזוקים בידיהם ורגליהם, חיפושים בעירום ללא הסכמתם, כשאחד מהנערים אוים כי יופשט בכוח באם יסרב, אלימות משטרתית – שהתבטאה בין היתר במכות לבטנו של אחד מהנערים בעודו אזוק בתחנת המשטרה, אי מתן מזון ושתייה ושיחת שב"כ כפויה.

הארבעה שוחררו במהלך היומיים שלאחר ערב המעצר. בית המשפט המחוזי בירושלים, שאליו פנה אחד התובעים לערר למחרת היום העביר ביקורת חריפה על המשטרה ועל דרך התנהלותה.

בהסדר הגישור נכתב כי "ראשית, התביעה היא בראש ובראשונה תביעה עקרונית". בא כוחם של הנערים, עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו פירט בהסדר הפשרה כי "הסדר הפשרה כפי שמפרשים אותו התובעים נותן בראש ובראשונה הכרה לטענה העקרונית שלהם כי המדינה פגעה בחירויות היסוד שלהם. לכן, המשמעות של ההסדר היא בראש ובראשונה עקרונית ופחות כספית".

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' שייצג את הנערים, מסר "במדינת ישראל יש שווים יותר ושווים פחות. שווים יותר זה האלוף רוני נומה, שמול הבית שלו אסור להפגין בניגוד לאנשי ציבור אחרים. שווים פחות אלו נערי הגבעות, שלהם אסור להפגין מול ביתו של האדם שפוגע להם בזכויות אפילו שזו הפגנה דמוקרטית והוגנת, בניגוד לאנשים אחרים.

בית המשפט ישלם להם 30,000 ₪ על שפגעו להם בזכות ההפגנה, אבל התשלום לא מנקה את הלכלוך מהתנהלות המדינה שהתנהלה כרפובליקת בננות. חוץ מתשלום הפיצויים, אף אחד לא יסיק את המסקנות ואף אחד לא ישנה את דפוס הפעולה שלו, זה ברור" הוסיף יאדו.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד