בע"ה י"ט אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חוק ההסדרה 2 יובא לועדת השרים

בדיון שנערך בועדת חוץ וביטחון על הסדרת המאחזים הודיע ח"כ סמוטריץ כי יעלה את החוק להסדרת יישובי יהודה ושומרון ביום א' הקרוב

  • יח"צ
  • ב' טבת תשע"ט - 12:58 10/12/2018
גודל: א א א
יישוב בבנימין (מיכל אביאור TPS)
יישוב בבנימין (מיכל אביאור TPS)

 

יממה לאחר הפיגוע הקשה בעפרה קיימה ועדת החוץ והביטחון דיון מעקב נוסף בגין הסדרת המאחזים ביהודה ושומרון, לצד העיכוב בהקמת צוות המאחזים יותר משנה וחצי מאז הוחלט על הקמתו בממשלה.

חברי הועדה הופתעו לגלות כי ראש צוות ההסדרה פנחס וולרשטיין לא הופיע בפני הוועדה ולא שלח אף נציג מטעמו. בנוסף הופתעו לשמוע בתחילת הדיון מאל״מ אייל מנדס שלמרות ההבטחות בדיון הקודם נציבות המדינה עדיין לא מאשרת תקנים עבור צוות ההסדרה.  ״עד כה לא התקבל אף בן אדם למשרה. פניתי לנציבות המדינה בבקשה לקבל אישור לקלוט אבל לא אושר לי למעט התקן של פנחס וולרשטיין״ אמר מנדס. 

יו''ר ועדת החוץ והביטחון ח''כ אבי דיכטר אמר בפתח הדיון: ''כולנו מתפללים ומאחלים החלמה לפצועים בפיגוע בעופרה' 25 אלף איש ממתינים להסדרה. 150 איש בחאן אל אחמאר משגעים את המדינה. ופה מדובר על ישראלים, שמשרתים בצבא ומשלמים מסים. 

אנחנו מקיימים את הדיון הזה יום אחרי ששמענו בצער רב על הפיגוע הקשה אמש בעופרה. כולנו מתפללים להחלמתם של הפצועים, ודאי של האם והתינוק.

אני זוכר שכראש שב"כ קבענו מושג של 'סיכולי נשמה' - שבהם קבענו שהמרדף אחרי הרוצח הוא הכדור הראשון במחסנית, וכל מידע בנושא יזיז את המשימות האחרות. פיגועים הם תמיד דבר קשה, אבל לפעמים יש כאלו בדרגת חריפות שמקוממת את כל קרביך. אני זוכר את הרצח של שלהבת פס בחברון שהיה מקרה כזה. בנושא הזה אנחנו באמת תופסים משנה רצינות ונחישות. אני מאחל ומתפלל יחד אתכם להחלמת הפצועים''

ח״כ בצלאל סמוטריץ יו״ר שדולת א״י הודיע כי יעלה את חוק ההסדרה 2 ביום ראשון הקרוב לועדת השרים: ״אם הבדיחה הזאת לא הייתה על חשבוננו היינו צוחקים. אני הנחתי על שולחן הכנסת חוק הסדרה 2 עליו חתמו 19 חברי כנסת. היא קובעת לוחות זמנים וסיום הסדרה תוך שנתיים. בנוסף החוק יאפשר לרשויות המקומיות לתת שירות בתקופת הביניים. אני מבקש שמסקנת הדיון תהיה קריאה לקידום חוק ההסדרה 2. לממשלה היה מספיק זמן לטפל. עכשיו תור הכנסת".

יו''ר מועצת יש''ע חננאל דורני: הסדרת ההתיישבות וחיזוק היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן הם התשובה הציונית ההולמת כמענה לטרור שמנסה להחליש את ההתיישבות. יש קשר הדוק בין ההתיישבות לביטחון - והיום אחרי הפיגוע הקשה בעפרה, הדיון בוועדה מקבל משנה תוקף. יש עשרות אתרים שניתן להסדיר כבר היום וניתן להסתייע בפתרונות המוצעים בדו''ח ועדת השופטת זנדברג.  אני קורא לוועדה לפתור את כל הבעיות הטכניות ולאפשר הסדרת ההתיישבות. הסדרת ההתיישבות הינה צורך ציוני ולאומי אך גם צורך פרטי במתן מענה לעשרות אלפי תושבים".

ישראל גנץ ראש מועצת בנימין: ״אנחנו לא צריכים פיגועים על מנת להסדיר. הקדנציה הזאת לקראת סיום אבל בשטח במבחן התוצאה אין שינוי. יש רצון טוב. יש חקיקה אבל בשטח אין שינוי. זה הזמן לשים ספרינט ולהגיע לתוצאות עוד בדקנציה הזאת״

שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון: אם אצלי במועצה דברים היו מתנהלים כך, היו אומרים שאני כנראה לא רוצה להיבחר לקדנציה נוספת. אני קורא לחכים לקחת אחריות ולחוקק את הסדרת המאחזים, כי הממשלה לא לוקחת אחריות. הוצאת איבי הנחל מסדר היום של מת"ע - מעידה כאלף עדים על הכוונות של הממשלה״

רונן פרץ סגן מזכיר הממשלה: הממשלה לא צריכה פיגועים כמו אתמול כדי לקדם את ההתיישבות. אנחנו עושים הרבה. צוות ההסדרה פועל ועובד תחתיי. אחרי שמונה ראש צוות ההסדרה, בלי לחכות לתקנים כבר עשינו מיפוי של המאחזים. התקנים יאושרו בסוף דצמבר. יש ועדה מדינית שמפקחת על צוות ההסדרה: רוהמ, שר הבטחון ושרת המשפטים.

ח״כ מוטי יוגב אמר: ״ביישובים הללו חיים אלפי יהודים, רובם הגדול משלמים מסים ומשרתים בצה"ל, חפצים לשמור חוק אך החוק לא נותן להם אפשרות להסדרה. הוקם כבר צוות, אבל זה עובד בעצלתיים. יש רצון, יש מדיניות, אך אין התקדמות מספקת. צריך לוודא מול נציבות שירות המדינה שהאיוש יתקדם, גם לאשר את התקנים וגם את התנאים שיאפשרו אותו, אנשים ירצו לעבוד בזה."

ח״כ נורית קורן: התושבים מחכים להסדרה. הגיע הזמן שהממשלה תסדיר. תנו לאנשים לחיות כמו שצריך

ח״כ שרן השכל: ״צריך להסביר למחבלים שאנחנו מנצחים. לכן על כל פיגוע צריך לקדם את ההתיישבות. המחבלים צוחקים עלינו בגלל הביורוקרטיה. אסור שבגלל הביורוקרטיה ישראל תפסיד למחבלים״

ח״כ שולי מועלם דרשה מרונן פרץ להבין מה מסקנות המיפוי. ואיפה 30 הישובים שיכולים לעלות באופן מיידי למתע. ״זה חייב לקרות עכשיו, במתע הקרובה, לפני הבחירות״. אמרה וקראה ״זה הזמן להסדיר את היישוב עפרה״.

ח״כ יהודה גליק פנה גם הוא לרונן פרץ: ״מיפיתם? יופי. עכשיו תציגו לוח זמנים להסדרה מהירה״.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד