בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר ערעור חוננו: הצו המנהלי בוטל

בעקבות ערעור שהגיש ארגון חוננו בוטל צו מנהלי ימים לאחר שנחתם, ודקות לפני שהתקיים דיון בעניינו. עו"ד יאדו: "לקויים חמורים שטרם הכרנו".

  • יח"צ
  • כ"ה ניסן תשפ"א - 16:05 07/04/2021
גודל: א א א
צילום: ארגון חוננו
צילום: ארגון חוננו

דקות ספורות לפני הדיון בבית המשפט הצבאי במחנה עופר, התבשר עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו', כי הצו המנהלי נגדו הגיש ערעור – בוטל, זאת ימים בודדים לאחר שנחתם על ידי אלוף הפיקוד, ולמרות שלא נמסר מעולם לצעיר נשוא הצו.

עו"ד יאדו הביע חשש שמא קיימת כאן פרקטיקה אסורה של צווי מגירה שנחתמים על ידי האלוף אבל נמסרים כצ'קים פתוחים לדרגי השטח אשר הם מחליטים אם ומתי להוציא את הצווים אל הפועל.

הסאגה התחילה לפני כשלושה חודשים, עת התראה על הוצאת צו מנהלי שנחתמה על ידי מפקד פיקוד מרכז, בגין שיקולים ביטחוניים כבדי משקל, אולם נמסרה לצעיר נשוא הצו רק לאחר חודש וחצי.

בתגובה ששלח עו"ד יאדו לבית המשפט כינה את ההתראה "התראת מגירה" וציין כי ההתראה "הסתובבה חודש וחצי עד שנשלפה ונמסרה, כאשר לא ברור אם האלוף היה מודע לשיהוי, ולא ברור אם הטריגר למסירה בפועל היה ידוע לאלוף ומקובל על האלוף".

יש לציין כי ההתראה נמסרה לצעיר בסמוך למחאתו על מותו של אהוביה סנדק ז"ל (שנהרג במהלך מרדף של שוטרי ימ"ר ש"י), מה שגורם לחשש שהמבצעים בשטח מסרו את ההתראה על מנת להעניש את הצעיר על מחאתו.

בנקודת הזמן הזו, בה הוגשה ההתראה לאחר חודש וחצי מרגע החתימה, פנה עו"ד מנשה יאדו אל מפקד פיקוד מרכז בבקשה לא לחתום על הצו המדובר. אולם לאחר עשרה ימים הודיע פיקוד המרכז לעו"ד כי בקשתו נדחתה, וצירף לבקשה צו מנהלי חדש וחתום.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עו"ד מנשה יאדו הגיש ערעור על הצו החדש, וכשבוע לאחר מכן הופתע לגלות שהצו החדש כלל לא נמסר לצעיר, ומשכך גם אינו תקף כלל.

העו"ד הוא זה שעדכן את הפיקוד בכך שהצו כלל לא נמסר, ולדבריו "מדובר על עשרה ימים בהם לכאורה, היה קיים צורך והיתה הצדקה ביטחונית למסור צו, אולם הצו לא נמסר מעולם".

בדרכו לבית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר, דקות ספורות לפני קיום הדיון בדבר הערעור שהגיש נגד הצו (שמעולם לא נמסר), התבשר עו"ד יאדו כ הצו בוטל, זאת למרות שמעולם לא נכנס לתוקף. 

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר: "צו זה אמנם בוטל, אבל קיים חשש כי הגורמים אשר עומדים מאחורי הכשלים עשויים לחזור ולפעול בצורה דומה גם להבא - ולכן אנו בארגון חוננו מתכוונים להגיש לפצ"ר ולגורמי הביקורת הרלוונטיים בקשה לבדוק את הכשלים, להסיק מסקנות ולהפיק לקחים לגבי הגורמים האחראיים לכשלים שנעשו לאורך הדרך, מהחתימה הראשונה על ההתראה ועד לביטול הצו דקות לפני הדיון".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד