בע"ה ב' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עתירה לבג"צ: מדוע המדינה לא חושפת את צו איסור הפרסום המלא?

עיתונאי 'הקול היהודי', אלחנן גרונר, הגיש עתירה לבג"צ בבקשה להורות למדינה לחשוף את צו איסור הפרסום המלא, בגינו נמחק ציוצו על שוטר בזירת התאונה בה נהר הנער אהוביה סנדק ז"ל.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"א אייר תשפ"א - 14:03 03/05/2021
גודל: א א א

עיתונאי 'הקול היהודי' אלחנן גרונר הגיש עתירה לבג"צ בבקשה להורות למדינה לנמק מדוע אינה מציגה עותק מלא של צו איסור הפרסום, אשר בעקבותיו הוסר פרסמו של גרונר שכלל תמונת שוטר מזירת התאונה בה נהרג הנער אהוביה סנדק ז"ל, מהרשת החברתית טוויטר. בעתירה, אותה הגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, נכתב כי "אי מסירת הצו מהווה פגיעה נמשכת אותה יש להפסיק לאלתר". 

העתירה הזכירה כי העותר, עיתונאי במקצועו, פרסם בטוויטר בתאריך ז' טבת התשפ"א (22.12.20) סרטון של שוטר המגיע מחויך לזירת המרדף המשטרתי בו נהרג הנער אהוביה סנדק ז"ל.  ביום כ"ג טבת התשפ"א (7.1.21), כשבועיים לאחר מכן, פנתה הפרקליטות לטוויטר בדרישה להסיר את הפרסום הנ"ל מכוח צו איסור פרסום.

הציוץ הוסר, אולם מאז ועד עתה, חרף הפניות החוזרות ונשנות לפרקליטות, לא הוצג לגרונר עותק מלא של הצו המדובר. 

עוד נכתב בעתירה כי הסרת פרסום מכוח הצו היא מעשה חוקי, אולם "הסרת פרסום שלא מכוח צו או בלא להציג את הצו מהווה השתקה לא חוקית ולא דמוקרטית, ומכאן הדרישה והעתירה להורות לפרקליטות להציג לעותר עותק מלא של צו איסור הפרסום".

בהמשך העתירה נכתב הרקע העובדתי לבקשה. גרונר, עיתונאי באתר ה'קול היהודי' הנושא תעודת עיתונאי מטעם לשכת העיתונות הממשלתית, צייץ יום לאחר מותו של הנער אהוביה סנדק במרדף משטרתי ציוץ הכולל סרטון של שוטר המגיע לזירת התאונה, כשחיוך גדול על פניו.

כאמור, כשבועיים לאחר מכן נעלה טוויטר את חשבונו של גרונר עד להסרת הציוץ, ובעילת הנעילה נכתב "הפרת הכללים שלנו האוסרים לפרסם מדיה פרטית של אדם ממדינה שבה יש חוק המגן על הזכות לפרטיות".

עילת הסגירה הובילה לבירור מול הפרקליטות באם היא זו שניצבה מאחורי סגירת החשבון, בירור שהעלה תשובה חיובית. בהמשך אישרה הפרקליטות כי היא זו שפנתה לטוויטר בבקשה להסיר את הפרסום, ורק בח' שבט התשפ"א (21.1.21), שבועיים לאחר סגירת החשבון קיבל גרונר עותק חלקי של צו איסור הפרסום המדובר.

מדובר בעותק חלקי, ממנו לא ניתן לדעת לגבי אילו שוטרים הוצא הצו, אילו תכנים הוא כולל ואילו נימוקים הוצגו לשופט לצורך הוצאת הצו. מאז ועד היום ניסה גרונר לפנות לדוברות הפרקליטות בבקשה לחשוף את היקף הצו, אולם לא נענה. בפניות מטעם ארגון העיתונאים הכירה הפרקליטות באחריותה להסרת הפרסום, אולם הצו המלא לא נחשף.

בתחילת חודש מרץ נחקר גרונר בגין הפרסום המדובר, המנוגד כביכול לצו איסור הפרסום, זאת למרות שפרסומו של גרונר קדם בחמישה ימים לפרסום הצו, ולמרות שהצו לא הוצג לו כלל עד הסרת הציוץ שלו.

לאחר החקירה פנה גרונר לפרקליטות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה וביקש בדחיפות את העותק המלא, אולם למרות פניות חוזרות ונשנות העותק המלא לא נחשף. כאמור, כעת הגיש גרונר עתירה לבג"צ בבקשה להורות לפרקליטות לנמק מדוע לא מסרה לו עותר מלא של צו איסור הפרסום המדובר.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את גרונר מסר "מתחילה ועד סוף ניסתה הפרקליטות לפעול בחושך ובהסתרה. לא פנו לעיתונאי לפני שפנו לטוויטר, וגם לאחר מכן לא הציגו לנו את הצו. אין ספק שמתאים לפרקליטות לעבוד בפורמט של 'האח הגדול', אבל תפקידנו להילחם כדי לשמור על הדמוקרטיה, החירות והשקיפות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 27 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד