בע"ה י"א כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צה"ל: אין כניסה לארמונות החשמונאים בחנוכה

האתר העתיק הנמצא בסכנת השמדה שופץ במיליונים ונמצא בשטח C. בניגוד לעבר, צה"ל החליט שלא לאפשר ליהודים לסייר בו בחג

  • אלחנן גרונר
  • ג' כסלו תשע"ט - 10:08 11/11/2018
גודל: א א א
ארמונות החשמונאים (צילום: מורשת ותרבות יריחו)
ארמונות החשמונאים (צילום: מורשת ותרבות יריחו)

פרסום ראשון בקול היהודי: צה"ל הודיע כי לא יאפשר בחג החנוכה הקרוב כניסת יהודים לאתר החשמונאי העתיק ארמונות החשמונאים סמוך ליריחו.

מאחורי הכתבה הזו יש סיפור מעניין...
הפנייה הראשונית שלנו לדובר צה"ל, התגובה מהם והשרשרת עד לפרסום הכתבה.
>> הצטרף עכשיו לקהילת המשמיעים של הקול היהודי וקבל למייל האישי ספורים חמים וטריים 'מאחורי הקלעים' של הקול היהודי <<

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן

פניית אנשי הקרן למורשת ותרבות יריחו ומדרשת נביעה המארגנים סיורים באתר במהלך השנה ודואגים להמשך האחיזה היהודית ושימור האתרים היהודיים העתיקים באזור יריחו לצה"ל נענתה להפתעתם בשלילה.

ארנה קובוס, הפועלת שנים רבות בנושא, סיפרה לקול היהודי כי כמידי שנה ביקשו לבקר בחנוכה באתר החשמונאי. האתר עצמו אמנם נמצא בשטח C שעל פי החוק מותר בכניסת אזרחי ישראל, אולם חלק מהדרך אליו עוברת בשטח שהוגדר בידי צה"ל כשטח A והכניסה אליו לאזרחי ישראל אסורה.

מדי שנה בחנוכה נכנסות קבוצות מטיילים לאתר העתיק, ובשנים האחרונות הציב צה"ל שמירה וליווה את הנכנסים, שכן שכונות בלתי חוקיות של ערביי יריחו מגיעות כמעט עד האתר.

אלא שלהפתעתה נענתה קובוס בתשובה שלילית וללא נימוק. האבסורד לדבריה זועק לשמיים, שכן מדובר באתר חשוב מאין כמוהו שבעקבות הזנחתו והפגיעה המתמשכת בו בידי ערבים אף שופץ בידי המדינה במיליוני שקלים בפעילות של השרים יריב לוין וזאב אלקין, וכעת נגזלת כבשת הרש וגם הביקור בחנוכה לא מאושר מסיבות עלומות.

בתחילה טענו גורמים בצה"ל בפני הקול היהודי כי כניסות לאתר מבוצעות רק פעמיים בשנה, בפסח ובסוכות, ולא בחנוכה, אולם המציאות מוכיחה כי בשנה שעברה התבצעה כניסה לארמונות החשמונאים גם בחנוכה, ותיעוד הסיור אף מופיע ביוטיוב כשאבטחת צה"ל מופיעה בו.

הבהרנו לדובר צה"ל כי בידינו הסרטון, אולם הדבר לא עזר ושוב התעקשו בצה"ל כי בשנה שעברה לא הותרה הכניסה לאתר. אלא שאם לא די בתיעוד הביקור עם ליווי החיילים, הרי שהביקור המדובר גם הביא לחשיפת השמדת מערת גולית, אירוע שחשפנו בקול היהודי בזכות הגעת המטיילים למקום.

בצה"ל סירבו להשיב לפניית הקול היהודי מדוע לא אושרה הפעם הכניסה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי: "האתר ״ארמונות החשמונאים״ נמצא בפאתי העיר הפלסטינית יריחו והכניסה אליו מסוכנת ואסורה ללא ליווי צבאי.
למען האזרחים המעוניינים להגיע לאתר נקבע כי בחג הפסח ובחג סוכות תתבצע כניסה מאובטחת לאתר על ידי כוחות הביטחון. ניתן להגיש בקשות פרטניות לאבטוח אשר נבחנות בהתאם להערכת המצב ולשיקולי החטיבה"".

מאחורי הכתבה הזו יש סיפור מעניין...
הפנייה הראשונית שלנו לדובר צה"ל, התגובה מהם והשרשרת עד לפרסום הכתבה.
>> הצטרף עכשיו לקהילת המשמיעים של הקול היהודי וקבל למייל האישי ספורים חמים וטריים 'מאחורי הקלעים' של הקול היהודי <<
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד