בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אי אפשר לחשוב על ירושלים בלעדיו"

"זכיתי, כי להיות לצידו של אדם כזה לא נופל בחלקו של כל אחד" • אריה קינג מספר על הכירותו עם ד"ר ארווינג מוסקוביץ' ז"ל

  • כ"ג סיון תשע"ו - 10:54 29/06/2016
גודל: א א א
מוסוביץ נואם בבית אורות שבהר הזיתים (Mazel123)
מוסוביץ נואם בבית אורות שבהר הזיתים (Mazel123)

"הוא הבין שהכסף שלו מגיע מהקדוש ברוך הוא והוא החליט לחלק אותו ולהשקיע אותו חזרה בעם ישראל ובמדינת ישראל", זהו התיאור התמציתי שמעניק חבר מועצת ירושלים אריה קינג לד"ר ארווינג מוסקוביץ' ז"ל שנפטר לפני כשבועיים.

מוסקוביץ נולד למשפחה יהודית בניו-יורק ולאחר שסיים לימודי רפואה פתח מרפאה פרטית שהפכה במשך הזמן לרשת רפואית. בהמשך התרחבו עסקיו גם לתחומים נוספים. את הונו הרב, כידוע, ד"ר מוסקוביץ' לא שמר לעצמו ועם הזמן הוא התמקם כאחד מגואלי הקרקעות המרכזיים בארץ ישראל כולה ובירושלים המזרחית בפרט.

קינג מציין כי את רוח התרומה לעם ישראל הוריש מוסקוביץ' גם לבניו ולמשפחתו. "יש לו שבעה ילדים, שלושה עשר נכדים שהתגייסו לצה"ל, חלקם עדיין משרתים, משפחה מאוד ציונית".

| לא רק ירושלים

"הרבה אנשים חושבים שכשאומרים מוסקוביץ' אומרים ירושלים" אומר קינג, "אבל הוא הרבה מעבר לזה, הייתה לו פעילות בכל העולם. תרומות במדינות שנפגעו מאסונות טבע, מצוקות אישיות, בתי חולים ואוניברסיטאות, הן בארץ והן במקמות אחרים בעולם".

לדברי קינג גם בתחום גאולת הקרקעות אנשים לא מכירים באמת את פועלו של מוסקוביץ', "אפילו אנשים שקרובים אליו לא מבינים כמה הוא היה ענק בתחום הזה" מספר קינג. "זה מתחיל במה שהוא רכש בחברון הלאה לגוש עציון, דרום ירושלים ליד גילה, בית צפאפה, עיר דוד כמובן, העיר העתיקה, שמעון הצדיק.וזה לא היה רק ירושלים, יש גם בפקיעין, בעכו, יפו, ישיבות ותלמודי תורה, בקיצור בכל מקום".

קינג מתייחס גם להחלטה של של מוסקוביץ' להיקבר בהר הזיתים, "כמי שקנה את השטח עליו בנוי בית אורות מצפון להר הזיתים, ומאוחר יותר את השטח בו שוכנת היום שכונת מעלה הזיתים עם מאה ושש משפחות מדרום להר, זה כמעט ברור מאליו שיבחר להיקבר בין שתי השכונת האלו, צופה על העיר העתיקה".

| משפחת מוסקוביץ' המורחבת

"פגשתי אותו לראשונה לפני תשע עשרה שנה, ממש לפני שנכנסנו למתחם ראס אל-עמוד, כיום מעלה הזיתים". מספר קינג, "פגשתי יהודי עם שאיפות דומות לשלי, אבל יהודי שבשונה ממני יש לו אריה קינגגם את האמצעים לבצע את הדברים האלה. לשמחתי הוא נתן לי את הזכות לממש את החזון הזה".

"הבן שלי היה הבן הראשון שנולד בשכונה", מספר קינג. " זה היה לפני שלוש עשרה שנה, היום יש פה דור של ילדים שגדל וחי במקום שבעבר יהודים באו רק כדי להיקבר בו.אני לא מכיר הרבה אנשים שיכולים לעלות לגנזי מרומים עם כאלה זכויות".

"אנחנו כולנו ילדיו ונכדיו של דוקטור ארווינג מוסקוביץ' ואשתו צ'רנה. כל מי שזכה לחיות במזרח ירושלים, בעצם שייך למשפחת מוסקוביץ' הגדולה. הם יצרו את האפשרות לחיות במקומות האלה".

קינג מתאר כי במשך השנים התהדקו קשריו עם ד"ר מוסקוביץ, "הוא תמך בי מאוד גם ברמה האנושית הפשוטה, הרגשתי כאילו אני מדבר עם סבא שלי. קינג מציין כי במהלך השנים לא ניתן היה לפספס את היחס של ארווינג לאישתו, צ'רנה, "אישתו היתה קודמת לכל, גם בשנים האחרונות אפשר היה לראות את הקרבה, משהו ממש מיוחד שנדיר לראות".

| מי שמתעקש - מצליח

קינג מספר שכשנכנס לפוליטיקה הוא התייעץ קודם עם ד"ר מוסקוביץ: "המסר החשוב שהוא אמר לי אז היה 'אם אתה נכנס לפולטיקה אז זה בלי פשרות כי אם יש פשרות אז גם מישהו אחר יוכל לעשות את זה'. נקודה נוספת היתה אמון המצביעים, 'כמו שאתה אומר לי שצריך לעשות משהו ואני מאמין לך והולך על זה, ככה גם הממצביעים שלך מאמינים לך ואסור לך לאכזב אותם'".

קינג מספר על העקשנות של מוסקוביץ' "הוא תמיד אמר לי - 'גם עלי אמרו שאני חולם ואני לא אצליח לישב במזרח ירושלים, ובסוף צוחק מי שצוחק אחרון, יש שכונות במעלה הזיתים ובבית אורות ובכפר התימנים ובקדמת ציון ובכל מקום' - הוא הוכיח לי שמי שמתעקש בסופו של דבר גם מצליח".

לדברי קינג, ד"ר מוסקוביץ' "הבין שירושלים היא לב הפיתרון, שאם נדע לשמור על ירושלים, נשמור גם על כל ארץ ישראל ועם ישראל. הוא הבין שאין מקום לפשרות על ירושלים, על אף רחוב או שכונה ועל אף חוק".

| נראה להם שירושלים שלנו

על עקשנותו המיוחדת של מוסקוביץ מספר קינג כי לפני שש עשרה שנה החליט השר לביטחון פנים דאז, שלמה בן עמי, לאסור על יהודים להגיע אל המקום בו נמצאת כיום שכונת 'קדמת ציון'. "אני זוכר אותו מגיע לשם ביום ירושלים ליטוע עץ זית, למה? - כי השר לביטחון פנים אסר על יהודים להגיע לשם. הגענו דרך ה'רשות הפלסטינית' עם רכב שלא נראה כל כך ישראלי, מוסקוביץ', אישתו ועוד קומץ אנשים, כדי להראות לבן עמי ולממשלה שזה שלנו".

קינג מציין כי לד"ר מוסקוביץ תמיד היה חשוב "שזו לא תהיה פעילות של אדם פרטי, שיהיה במסגרת חוקית וממשלתית. יחד עם זאת הוא תמיד פעל ועשה, במסגרת החוק כמובן, גם כשידע שמהממשלה לא בדיוק תאהב את מה שעשינו, אם זה חוקי אנחנו נעשה את זה".

"כל הדברים האלה יחד, בשבילי זה ד"ר מוסקוביץ', מבחינתי אי אפשר לחשוב על ירושלים בלעדיו וגם לא על דברים אחרים שקשורים לפעילות שלי.זכינו שאשתו ממשיכה את דרכו וממלאת את מקומו בצורה אצילית כמוהו ומוצלחת כמוהו. זכיתי, כי להיות לצידו של אדם כזה לא נופל בחלקו של כל אחד".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד