בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
בלעדי

אחריות הרשות לפיגועים: "מדובר בנצחון לאומי"

בראיון בלעדי מספרת עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר על 20 שנות מאבק בדרך להטלת האחריות לפיגועים על הרשות הפלסטינית – זו שהוגדרה כפרטנר לשלום במזרח התיכון והתבררה כאחראית לזוועות הגדולות ביותר

  • דוד אור שחר
  • י"ג תמוז תשע"ט - 14:08 16/07/2019
גודל: א א א

במשך 20 השנים האחרונות חלק מרכזי בחייה של עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, מייסדת ארגון שורת הדין,  היה מאבקה המשפטי להגדרתה של הרשות הפלסטינית כארגון טרור.

אותה רשות שהוקמה בשיתוף מדינת ישראל עם החתימה על הסכמי אוסלו לפני 25 שנה, יזמה, ביצעה ומימנה אלפי פיגועי טרור מהקשים ביותר שידעה המדינה.   

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן 

מאבקה של עו"ד דרשן-לייטנר יחד עם המשפחות אשר איבדו בפיגועי הרשות את היקר להם מכל, לא היה מאבק פרטי. היה זה מאבק ציבורי ומדיני אשר נועד להגדיר בבהירות את ראש הנחש אשר כיום אבו מאזן  עומד בראשו ולפגוע בו פגיעה קשה.

בשיחה עם הקול היהודי מספקת עורכת הדין תמונת מבט חיה וברורה על מהלך המשפט הארוך, על החשיפה הבלתי אמצעית לזוועות שביצעו נציגי הרשות והיא מספרת על העבודה הארוכה לצד המשפחות השכולות.

עוד היא מספרת על השלכות של פסק הדין והאם הוא משפיע על היחס לרשות כבר מעכשיו.

   | לאחר מספר תביעות הבחנו במכנה המשותף – הרשות הפלסטינית

"את התביעה הראשונה הגשתי לפני עשרים שנה ומדובר בסך הכל באוסף של 17 תביעות שהגשתי במהלך השנים", מספרת עו"ד לייטנר.

בין התובעים ניתן למצוא את משפחות הלוחמים שנרצחו בלינץ' ברמאללה, ילדי משפחת כהן שנפגעו באוטובוס הילדים בכפר דרום, בני משפחת דיקשטיין שהוריהם נרצחו בהר חברון משפחת גביש באלון מורה, משפחות משת"פים שנרצחו על ידי הרשות ועוד רבים.

בתחילה הוגשה כל תביעה בנפרד. בשלב מסוים הבינה עו"ד לייטנר כי לכולן מכנה משותף אחד, והוא כי הרשות הפלסטינית עומדת מאחורי המעשים.

"בית המשפט גם ראה את המכנה המשותף הזה ולכן החליט לדון בכולם במאוחד. בשבוע שעבר קיבלנו את פסק הדין המכיר באופן סופי באחריות הרשות הפלסטינאית לפיגועים. זאת אומרת: הרשות אחראית לפיגועי האינתיפאדה".

   | החל השלב השני – תביעת הנזיקין


עם זאת מספרת לייטנר כי המאבק לא תם. כעת נפתח שלב נוסף בו עליה להוכיח את הנזקים שנגרמו למשפחות. "אני מקווה שזה יקח פחות מ-20 שנה. זה יכול להסתיים תוך שנה שנתיים וזה יכול לקחת הרבה יותר".

הצד הייחודי בפסק הדין, הוא האחריות אותה הטיל בית המשפט על הרשות גם לפיגועים שלא ביצעו אנשיה. הרשות מוגדרת כאחראית על פיגועי הטרור אותם ביצעו החמאס, הג'יאהד האיסלאמי וארגוני הטרור הנוספים.

"ישנן כמה סיבות לכך שמדובר בפסק דין ייחודי. העיקרית היא התמיכה שהרש"פ נתנה למבצעי הפיגועים ולארגונים שביצעו אותם. גם הכספים אותם היא משלמת למחבלים שביצעו את הפיגועים. ללא הבדלי שיוך ארגוני. וישנו גם העידוד הגורף והברור לבצע פיגועים אשר כולם הוכחו בבית המשפט".

   | במלחמה בישראל – כולם שווים


עוד היא מוסיפה כי מאבקי הכוח בין הרשות לשאר ארגוני הטרור הינם מאבקים על שליטה טריטוריאלית בשטחים, אך לא מאבק אידאולוגי. כולם מעוניינים ברצח יהודים והשמדת מדינת ישראל.

מנגנוני הבטחון של הרש"פ מסייעים לישראל ככל שזה נוגע למלחמה בחמאס. אבל האוכלוסיה הערבית לא מבדילה בין שאהיד של הפת"ח לבין שאהיד של החמאס. לכן כדי להתחבב על כל חלקי האוכלוסיה הרשות חייבת לתמוך גם במחבלי הארגונים האופוזיציונים".

"הם אופוזיציונים רק כאשר המלחמה היא על מי שולט בשטח", היא מוסיפה. "הפיגועים שלהם הם דבר מבורך מבחינתה".

עו"ד לייטנר מסייגת מעט את דבריה ואומרת כי ישנו הבדל בין פיגועים אותם ביצעו אנשי הרשות בתקופת עראפת לבין התקופות שאחריו. זאת מכיוון שמחליפיו של עראפת התבטאו בצורה מעט יותר "מתורבתת", אך עם זאת, בפסק הדין קובע השופט משה דרורי כי גם אבו מאזן שותף ואחראי למעשי הטרור מתוקף היותו ה'ראיס' של ארגון הטרור.

   | האחריות לפיגוע הטרור על הרש"פ - פסק דין דרמטי

כשאנו שואלים את עו"ד ניצנה האם פסק הדין הינו גורף ומעתה ואילך האחריות על פיגועים תונח על כתפי הרשות באופן מיידי היא עונה:

"הפסק הזה גורף כיוון שהוא מוכיח את הטענה של מדינת ישראל שהרשות הפלסטינית עומדת מאחורי האינתיפאדה. הרשות שידלה את אנשיה והורתה על פיגועים. עראפת שלט בפיגועים ושלט בגובה הלהבות".

"פסק הדין הזה הוא דרמטי מכיוון שהטענות שהזכרתי היו פופולאריות באו"ם, באיחוד האירופי, בכנסת, ובקבינט. אך לבוא ולהוכיח אותן בבית משפט זה היה לחצוב בהר, דבר קשה מאד", משתפת עו"ד לייטנר במהלך המשפט.

"בבית המשפט לא מספיק שאתה אומר דברים כאלה, אתה צריך להוכיח אותם במסמכים ובחוות דעת. אנחנו אכן נכנסו למערכה חמושים היטב בעשרות אלפי מסמכים ובעשרות אלפי חוות דעת של מומחים שהגשנו לבית המשפט, עשרות בירורים ועשרות חקירות של עשרות עדים".

"גם המחבלים שביצעו את הפיגועים האלה הגיעו להעיד, חוקרי השב"כ שגבו את ההודאות, כולם באו להעיד על האירועים האלה מידיעה אישית. ולכן פסק הדין הוא תקדימי. הוא מוכיח באמיתות את מה שמדינת ישראל טענה לו כל השנים", היא אומרת.

   | ערעור וקבלת הכספים
 

כעת כאמור יהיה על עו"ד לייטנר להוכיח את נזקי הרשות. גם אחרי שיוכחו, עוד ארוכה הדרך עד להוצאת כספי הפיצויים העומדים בכתב התביעה על סכום של כמיליארד שקלים מידיה של הרשות.

את הכספים יבקשו המשפחות השכולות לקזז מכספי המיסים אותם גובה ישראל עבור הרשות.

לאחרונה החלו בישראל לקזז את כספי משכורות המחבלים מכספי המיסים אך מכיוון שמדובר בכסף השייך לרשות מעריכה עו"ד לייטנר כי ישראל לא תשתמש בו ותחזיר אותו לרשות בשלב זה או אחר.

עם זאת, להם כקורבנות טרור, ישנה האפשרות לבקש את הכספים לטובתם לאחר שיחזיקו בפסק דין חלוט.

לעניין ערעור שאלנו את לייטנר האם צפויה הרשות לערער על פסק הדין והיא השיבה כי אכן הרשות תגיש את ערעורה. אך זאת רק לאחר סיום הליך הפיצויים. למרות הדרך הארוכה מאוד, מרוצה לייטנר יחד עם המשפחות השכולות מכיוון שמדובר כאן באמירה פסוקה וברורה של בית המשפט כנגד הרשות הפלסטינית.

"המשפחות מאוד מרוצות. הם שמחות שהליך מייגע סוף סוף הגיע לקיצו של השלב הראשון. הן מאמינות שזה לא רק נצחון שלהם אל זה ניצחון לאומי".

"המשפחות שמחות ביותר על כך שאותם הכספים ששימשו את יאסר עראפת ואת הרשות הפלסטינית לבצע פיגועי טרור לא ישארו יותר בידם. אלה יועברו למטרות נעלות יותר".

   | חשיפה בלתי אמצעית לכאב המשפחות
 

לצד הגאווה הלאומית הגדולה הנלווית לשותפות בהליך שכזה, נלווה קושי רגשי רב. בין עם בעבודה צמודה לבני המשפחות השכולות שנושאות את כאבן, ובין עם בשמיעת הזוועות מפי המחבלים שביצעו את אותם הדברים.

"קשה זו מילה קטנה כדי לתאר את העבודה הזו", מספרת לנו עו"ד לייטנר.

"אתה יושב וליבך מתכווץ. אתה לא מאמין שאלה בני אדם, אלה חיות אדם. יש את הנזקים העצומים שהם גרמו לקורבנות. כולנו חווינו את גל הטרור הזה. מי מאיתנו לא פחד ללכת ברחובות בתקופת האינתיפאדה? מי מאיתנו הלך לשבת בנחת בבית קפה? מי הלך בנפש חפצה לקניון סתם כדי לבלות? זו הייתה תקופה איומה".

אך דווקא בגלל כל זה היא רואה בנצחון כנצחון לאומי. כזה אשר מפנה את האצבע המאשימה אל ארגון הטרור בו ראו מנהיגי המדינה כפרטנר לשלום ואשר התברר כאחראי העיקרי לזוועות הנוראות ביותר שידעה המדינה.

   | מלחמה במימון הטרור


בעניין סוגיית מימון הרצח על ידי הרשות חושבת לייטנר כי גם המדינה שמה את הנושא בסדר עדיפויותיה. מנגד היא רואה בהמשך נתינת האמון באנשי הרשות כאשליית שווא.

גם לאחר מתן פסק הדין הנוכחי, בכלי תקשורת רבים משום מה נשמט שמו של אבו מאזן מהאחריות אותה הטיל עליו בית המשפט.

"בתחילת חודש מאי המדינה חיסלה את מנהל הכספים של החמאס. רואים שהמלחמה שלנו במממני הטרור היא לא מלחמה פרטית, היא של המדינה והמדינה משתתפת בה. אבל עובדה שצריך להמשיך את המערכה כי פיגועי הטרור לא נדומו".


   | אבו מאזן - היאחזות באשליית שווא

בעניינו של אבו מאזן אמרה עו"ד לייטנר "לפעמים המדינה מנסה להיאחז בקש. המדינה גם נותנת 20 מליון דולר לחמאס מידי חודש ובצד השני הולכת ומחסלת את אנשי הכספים. המדינה מנסה לשמר את שלטון אבו מאזן בטענה שאם הוא לא יהיה אז מי יקום תחתיו".

"אלה אשליות שווא", קובעת עו"ד לייטנר. "בשורה התחתונה כל אחד ואחד מבית מדרשם של יאסר עראפת, של אבו עלא, אבו מאזן, ברגותי, וג'בריל רג'וב מאמינים ותומכים בטרור. רק בשל חשש לשם שלהם ולכיס שלהם הם לא הולכים ומבצעים פיגועים בפועל".

"התמיכה שלהם בטרור גלויה לעין. התשלומים למחבלים ולמשפחות השאהידים היא ברורה. השנה הם גם העלו את משכורות המחבלים. הם מאדירים את הטרור והם עורכים אזכרות לשאהידים וקוראים כיכרות על שמותם", קובעת לייטנר את מה שקבע גם בית המשפט.

"אמנם אבו מאזן וחבריו לא עושים את זה בצורה הגלויה והברוטלית של עראפת, אבל כלום מעוניינים שמדינת ישראל תגיע לידי חורבן".

כאמור כעת, לאחר פסק הדין נושמת עו"ד לייטנר לרווחה, שהרי "ידיעת המחלה - חצי התרופה", כשהאצבע המאשימה הופנתה כלפי מובילי מרחץ הדמים ההתמודדות מול "טרור היחידים" הפכה לקלה הרבה יותר.  מכאן היא משנסת מתניים למערכה הבאה ומקווה להביא מעט מזור למשפחות. 

 

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד