בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם נחתם הסכם סודי בין ישראל לירדן?

הפרקליטות לבית המשפט העליון: מבקשים לקיים הדיון אם קיים הסכם מדיני עם ירדן בעניין הר הבית בדלתיים סגורות ובמעמד צד אחד"

  • יח"צ
  • כ"א אייר תש"פ - 10:45 15/05/2020
גודל: א א א

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון תשובה חריגה ולפיה היא מבקשת לקיים דיון במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות בשאלה אם קיים הסכם מדיני עם ירדן סביב הר הבית.

זאת בתגובה לעתירתם של יהודה עציון וארנון סגל הדורשים לפתוח את הר הבית למבקרים. בעתירה נטען בין היתר כי בין ישראל לירדן קיים הסכם ולפיו ישראל התחייבה שלא לאפשר לעלות יהודים להר הבית בתמורה להסכמה שבשתיקה של הווקף לאי עליית מתפללים למעט עובדי הווקף הפוקדים את ההר.

בית המשפט העליון הורה לפרקליטות להשיב לעתירה והבוקר מסרה הפרקליטות כי דין העתירה להידחות היות והר הבית הוא מקום רגיש, והאיסור על כניסת יהודים נובע ממצב שעת החירום ואין להשוות בין ההר לכותל או למערת המכפלה כי המדובר במקום שהוא נפיץ.

באשר לטענות כי קיים הסכם מדיני עם ירדן והמדובר בהסכם לא חוקי מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון לקיים דיון במעמד צד אחד ובדלתיים סגורות ונטען כי: "מטבע הדברים מפאת הרגישות הברורה, לא ניתן להרחיב בעניין זה, הכולל גם היבטים מדיניים מובהקים, וכן היבטים הנוגעים ליחסי החוץ וביטחון של המדינה. במסגרת תגובה זו". 

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את העותרים אומר בתגובה כי: "עכשיו יצא המרצע מן השק. למעשה בפרקליטות מודים שקיים הסכם מדיני שנעשה במחשכים עם ירדן כאשר המדובר בהסכם המפלה יהודים לרעה, מאפשר לאנשי הווקף להיכנס להר הבית ומונע כניסת יהודים בגלל שהם יהודים. אם לכותל ניתן להיכנס בקבוצות תוך שמירת תקנות הבריאות אין סיבה מדוע שלא יאפשרו לאנשי הר הבית לעשות כן, ועמדת המדינה לוקה בגזענות, באפליה, ובמדיניות לא חוקית של פגיעה בחופש התנועה וחופש הדת. מכל מקום, נבקש מבית המשפט שלא לאפשר לפרקליטות לקיים דיון במחשכים. אנחנו לא במדינת עולם שלישי".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד