בע"ה ט"ו אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המעורבים באירוע ליד אריאל: מחבל משוחרר ומסיתי חמאס

תחקיר הקול היהודי חושף: המעורבים בהתקפה על המטיילים: מסיתים מרכזיים, פעילי חמאס ובנו של מנהיג חמאס באזור. ההרוג מנוע כניסה לישראל. העצור: הם היו עם גרזנים וסכינים - פעלתי מתוך הגנה עצמית

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ד' תמוז תשפ"ב - 14:39 03/07/2022
גודל: א א א
פארס חרב בשטח ובהגעה לבית החולים עם גופת בן דודו עלי חרב (הופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
פארס חרב בשטח ובהגעה לבית החולים עם גופת בן דודו עלי חרב (הופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

במחלקה היהודית בשב"כ ובימ"ר ש"י עדיין חוקרים את תושב השומרון שנעצר בחשד לדקירת ערבי באירוע בין הכפר איסככא לעיר אריאל.

העצור התלונן כי עבר התעמרות קשה בידי חוקרי השב"כ בזמן שהיה מנוע מפגש עם עורך דין. לאחר ששוחח עם עו"ד, מסר העצור גרסה וסיפר כי פעל מתוך הגנה עצמית. על פרטי החקירה עצמם מוטל עדיין צו איסור פרסום, אולם תחקיר הקול היהודי חושף את זהות המעורבים הערבים באירוע – מסיתים לטרור, פעילי חמאס ומחבל משוחרר.

מדיווח בהארץ שאושר גם בבדיקת הקול היהודי עולה כי ההרוג עלי חסן חרב, היה מנוע כניסה ושלול היתר עבודה בישראל.

בנוסף, לאחר האירוע התפרסמו עדויות של ארבעה עדי ראייה מרכזיים: פארס חרב, בן דודו של ההרוג, נעים חרב, אביו של פארס, אמג'ד חרב וזיד חרב, קרובי משפחתם. כמה ימים לאחר האירוע נעצרו ושוחררו כעבור כמה שעות, שלושה מהמעורבים באירוע – פארס, נעים, וזיד.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי כלל המעורבים, שלפי העדויות שאף אושרו בידי הרשויות, היו חמושים באלות וגרזנים בזמן האירוע, קשורים לטרור והסתה.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

מחבל משוחרר ובן של בכיר חמאס

זיד חרב, שמסר עדות מפורטת גם בעיתון 'הארץ' וטען כי "המתנחל" ניסה קודם כל לדקור אותו, הוא מחבל משוחרר שנעצר מספר פעמים בידי ישראל. באחת הפעמים ישב עשרה חודשים בכלא בגין הסתה לטרור ושוחרר במהלך שנת 2020. 

הוא נעצר שש פעמים נוספות בידי הרשות הפלסטינית עקב פעילות חמאסית. בפעם האחרונה שהתרחשה לפני חודש, שבת רעב ושוחרר כעבור שבועיים של מעצר קשה בכלא יריחו.

אביו של זיד הוא חוסאם חרב, מנהיג חמאס באזור סלפית וקרוב משפחתו של ההרוג באירוע. חוסאם יושב בימים אלו במעצר מנהלי בכלא הישראלי. 

הוא נעצר במבצע מעצרים של צה"ל נגד בכירי חמאס לפני שמונה חודשים יחד עם בנו זיד. הבן שוחרר והאב הושם במעצר מנהלי שחודש לפני כחדשיים לחצי שנה נוספת. לפי כלי תקשורת הערבים חוסאם חרב ריצה בסך הכל כ-15 שנות מאסר בכלא הישראלי.

בהארץ לא ציינו את הקשר לטרור

מעורב נוסף באירוע הוא אמג'ד חרב, שככל הנראה עמד בראש הפורעים לפי הסרטון היחיד שפורסם עד כה מהאירוע.

בכתבה בהארץ מסר אמג'ד עדות לפיה הוא וחבריו כלל לא תקפו את קבוצת היהודים אלא "רק באנו להגן על האדמה שלנו בדיבור, לא עשינו כלום, רק דיברנו", דבר שנסתר מכל העדויות האובייקטיביות ובהן אף של איש ביטחון שירה באוויר עקב סכנת חיים באירוע.

מה שמשום מה לא ציינו בהארץ הוא שאמג'ד מסית מרכזי לטרור ומזוהה גם הוא עם חמאס.

דף הפייסבוק שלו מלא בפרסומים המעודדים מחבלים ופיגועים. כך הוא פרסם פוסט מסית למען המחבל דיא חמארשה שרצח חמישה בני אדם בפיגוע בבני ברק, וכתב דברים בשבח הפיגוע והמוות כשהיד. 

כמה שבועות קודם לכן פרסם פוסט התומך בשלושת המחבלים משכם שביצעו שורת פיגועי ירי וחוסלו בידי הימ"מ.

אמג'ד חרב פרסם גם פוסטים בשבח ירי הטילים של חמאס על ישראל בזמן שומר החומות ועוד.

בזמן "שומר החומות" פרסם פוסט בשבח המחבל עווד חרב שחוסל בידי צה"ל בהתפרעויות בכפר איסככא, וקודם לכן פרסם דברים בשבח המחבל רביע חרב, רביע חרב הינו מחבל בכיר בזרוע הצבאית של חמאס באזור סלפית. כוחות מיוחדים של צה"ל ביצעו אחריו מספר מרדפים ונסיונות מעצר וחיסול עד שנורה ונעצר בשנת תשס"ו. הוא נפצע ובהמשך שוחרר כשהוא משותק בפלג גופו התחתון, ובשנת תש"ע מת מפצעיו.

 רביע הוא מחבל שעליו גאוות חמולת חרב מאיסככה.

כך למשל בבית החולים קראו עשרות ערבים מהכפר קריאות הסתה קשות נגד יהודים ואמרו כי עלי חרב מצטרף למחבלים רביע ועווד חרב. 

בין הקריאות שנשמעו בידי ערביי הכפר בבית החולים: "ראש המתנחל תפוצץ! יא עווד ויא רביע הבאנו לכם חתן חדש! יא עווד ויא רביע איסכאכא מא בתביע (לא תימכר), דם השהיד קורא אהבת המולדת נצחי! דם השהידים שואל דמי איך הסכמתם לפתרון השלום".

מריבה בין ארגוני הטרור על הקרדיט

המעורבים הנוספים באירוע הם פארס ונעים חרב, בן דוד ודוד של ההרוג. נעים חרב הוא בכיר בארגון החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין.

גם הוא מפרסם פוסטים של תמיכה במחבלים, בין השאר במחבלים שברחו מכלא גלבוע, וכן פוסט תמיכה בארגון החזית העממית עם לוגו של רובה.

בנו פארס משתף גם הוא דברי תמיכה במבלים ובהם המחבל מבני ברק והמחבלים משכם, וכן תכנים של אביו.

בבית החולים קראו עשרות צעירים לפיגועים נגד ישראל, וחיברו את ההרוג עלי חרב למחבלים הנוספים בני החמולה - רביע ועוואד חרב.

אלא שהעובדה כי במשפחה ישנו פלג חמאסי ופלג של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, הביאה למאבק בין ארגוני הטרור בגין לקיחת אחריות על "השהיד" שנהרג ב"עימות" עם היהודים.

זמן קצר לאחר האירוע באיסככא, פורסמה הודעה של הזרוע הצבאית של חמאס ממנה השתמע כי ההרוג הוא מאנשיהם. בעקבותיה נכתבו פוסטים זועמים שטענו כי ההרוג הוא מהחזית הדמוקרטית וביקרו את חמאס, מה שהוביל לשתי מודעות לזכרו מטעם הארגונים.

למה הערבים לא עצורים?

כך או אחרת, מהחומר שנאסף עד כה על האירוע עולה כי עשרות ערבים, לפחות חלקם פעילי טרור מוכרים וחמושים בנשק קר, תקפו קבוצה של ילדים ונערים יהודים.

מהודעות ששלח העצור בזמן אמת עולה כי הוא כתב ש"ילדים בוכים פה" וכי "50 ערבים עלינו" וביקש כי כוחות הביטחון יגיעו במהירות.

"המשטרה בוחנת את הדברים רק מצד העדויות הפלסטינאיות במקום להבין שהיה פה אירוע שיכל להסתיים בלינץ' בילדים", אומר עו"ד עדי קידר מחוננו המייצג את העצור.

לא ברור כיצד איש מהערבים לא עצור, וכיצד המשטרה והשב"כ מסתמכים על עדויות של פעילי טרור נגד התושב העצור, במקום לעצור אותם על תקיפה ועל הסתה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד