בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

השייח' מלוד הורשע בהסתה לאלימות

השייח' יוסף אלבאז, לשעבר אימאם במסגד הגדול בלוד, הורשע בעבירות הסתה. ערי ישראל: "הסתה ע"י גורמי קיצון - יכולים להוות סיפתח לחזית נוספת"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ב' כסלו תשפ"ד - 13:42 15/11/2023
גודל: א א א
פרעות בלוד בזמן 'שומר חומות' (אלחנן גרונר, הקול היהודי)
פרעות בלוד בזמן 'שומר חומות' (אלחנן גרונר, הקול היהודי)

בית משפט השלום ברמלה הרשיע אתמול (ג') את השייח' יוסף אלבאז, לשעבר אימאם במסגד הגדול בלוד. אלבאז הורשע בשתי עבירות של הסתה לאלימות.

האישום בו הורשע השייח', ייחס לו פרסום פוסט מסית בפייסבוק ונאום מסית שנשא בפני קהל ברחבת המסגד בתקופה שבה התרחשו התפרעויות אלימות בהר הבית. לאחר מכן פרסם דברי אהבה ושבח למתפרעים האלימים. עם זאת, בית המשפט זיכה את אלבאז מעבירות הסתה ואיומים שיוחסו לו בתחילה, במהלך פרעות 'שומר חומות' בלוד.

בפסק דינה כתבה השופטת אילה אורן, כי "בחירת המילים של הנאשם, שנאמרו בשפה הערבית - היא שפת האם שלו, לא מותירה מקום לספק כי הוא בחר לצייר בדבריו תמונה של מאבק אלים בין מתפללים לכוחות המשטרה והצבא, שלדידו הסתיים בדריסתם של השוטרים בדמם של המתפללים".

הצרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בווטסאפ >>
בטלגרם >>

השופטת הוסיפה: "אך מובן כי דברים אלה אינם מתארים "התנגדות לא אלימה" על אל-אקצא בעצם מצוות הנוכחות במקום, כטענת ההגנה, אלא מאבק אלים...לנוכח הדברים הברורים שכתב הנאשם אין זה סביר בעיניי, ואף מיתמם, לקבל את טענת ההגנה כי הוא התייחס לג'יהאד כאל "מאמץ" המתפללים ששהו במקום והגנו על קדושתו בעצם נוכחותם, ומבלי שנקטו בהפרות סדר אלימות. נהפוך הוא, תוכן הרשומה מתיישב עם תיאור ברור של מאבק אלים, שבו יש "גיבורים מנצחים" ­– הם המתפרעים, ומולם חלשים שמפסידים – הם השוטרים והצבא. הלכה למעשה, קיימת הלימה בין דברי הנאשם, לבין הפרשנות המקובלת של המונח "ג'יהאד", הוא "מלחמת קודש' ".

מארגון ערי ישראל נמסר לקול היהודי, כי "יוסף אלבאז היה ידוע במשך שנים כגורם מסית בעיר לוד. על אף עובדה זו, קיבל במה מרכזית בתקשורת הישראלית לא פעם ולא פעמיים והיה גורם המשמיע קולות קיצוניים אשר היו והיוו את הגורם המניע והאווירה סביב התפרצות אירועי "שומר החומות" ופרעות תשפ"א בעיר לוד".
"מקומם של יוסף אלבאז ומסיתים כמותו אינו אמור להיות בציבוריות הישראלית ובטח שלא ליד מיקרופונים", נמסר מערי ישראל. "הסתה לאלימות על ידי גורמי קיצון כמוהו בימים רגישים כמו במלחמה הנוכחית - היו יכולים להוות סיפתח לחזית נוספת בתוך מדינת ישראל. טוב עשה בית המשפט כאשר פסק שהוא מהווה גורם מסוכן ומסית לאלימות. מדינה תאבת חיים צריכה לטפל כך בכל מי שמסית לאלימות ונגד המדינה".
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 46 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד